Skip to content

GIMP’de Kafes Dönüştürme Aracı Nasıl Kullanılır

7 de Haziran de 2021

GIMP’nin Kafes Dönüştürme Aracı, fotoğrafları ve fotoğrafların içindeki alanları dönüştürmek için güçlü ve çok yönlü bir yol sunar. Fotoğrafçılar için perspektif bozulmasını azaltmanın kullanışlı bir yoludur. Perspektif bozulması, örneğin yüksek bir binayı çekerken olduğu gibi, kamera merceğinin tüm konuyu çerçeveye sığdırabilmesi için eğilmesi gerektiğinde meydana gelir. Buradaki fotoğraf, kapının üst kısmı alttan daha dar görünecek şekilde alçak bir konumdan çekilmiştir. Bu bozulmayı Kafes Dönüştürme Aracı ile nasıl düzelteceğinizi öğrenmek için öğreticiyi izleyin.

 1. Üzerinde çalışacağınız dosyayı açın.

 2. seçin Kafes Dönüşüm Aracı araç kutusunda.

 3. Dönüştürmek istediğiniz alanın çevresine gerektiği kadar bağlantı noktası yerleştirmek için tıklayın. Kafesi kapatmak için ilk çapaya tıklayın.

  bir bağlantı noktası

 4. Bir çapanın konumunu değiştirmek isterseniz, Kafesi oluşturun veya ayarlayın altında araç kutusu ve çapaları yeni konumlara sürükleyin. Seç Kafesi deforme et görüntüyü dönüştürmeden önce tekrar Bu çapaları ne kadar doğru yerleştirirseniz sonuç o kadar iyi olur; ancak sonuç genellikle mükemmel değildir. Ek bozulmayı veya görüntünün bölümlerinin garip bir şekilde diğerlerini kapladığı alanları düzeltmeniz gerekebilir.

  "Kafesi Oluştur veya Ayarla" seçeneği

 5. Görüntüyü beğeninize göre ayarlamak için her çapayı sürükleyin. Memnun kaldığınızda, tuşuna basın Giriş dönüşümü taahhüt etmek.

  GIMP'de kafes dönüştürülmüş görüntü

 6. Görüntüde, bu süreçte ortaya çıkarmış olabileceğiniz bozulmalar, örtüşmeler ve diğer kusurları kontrol edin. Bunları istediğiniz gibi düzelttikten sonra resminizi kaydedin.