Skip to content

GIMP’de Metin Satır Aralığını ve Harf Aralığını Ayarlama

7 de Mayıs de 2021

Tipografi, tasarımın önemli bir parçasıdır. Etkileyici tipografi oluşturmada önemli bir faktör, metninizin aralığıdır. GIMP, göz alıcı efektler oluşturmak için hem satır aralığını hem de satır aralığını ve harf aralığını, yani karakter aralığını ayarlamayı kolaylaştırır. Herhangi bir özel yazı tipine veya ek araca ihtiyacınız yoktur. Her şey GIMP’nin metin aracında yerleşiktir.

GIMP’de Metni Ayarlama

GIMP, popüler bir ücretsiz açık kaynaklı görüntü düzenleme uygulamasıdır, ancak Metin Aracı, önemli bir şekilde metinle çalışmak için tasarlanmamıştır. Bu bir sürpriz olmamalı çünkü GIMP görüntüleri düzenlemek için tasarlandı. Ancak, bazı kullanıcılar GIMP’de metinle çalışmayı tercih ediyor. Bu kullanıcılardan biriyseniz, GIMP’nin Metin Araçları, yazılımdaki metinlerle çalışmak için makul bir kontrol derecesi sunar.

GIMP Metin Araçlarıyla Çalışma

 1. GIMP’yi açın ve halihazırda sahip değilseniz, üzerinde çalışmak için bir proje oluşturun.

 2. Ekranın sol tarafındaki araç kutunuzdan metin aracını seçin. Simge harftir Bir. Bir kısayol tuşu tercih ederseniz, T klavyenizdeki tuş.

 3. Çalışmak için bir metin kutusu çizin. Kendinize yeterince yer ayırdığınızdan emin olun.

  GIMP çizim metin kutusu

 4. Yazmaya başlamadan önce, metninizin yanındaki kayan denetim kutusunda metin boyutunu ayarlayın.

  Metin Boyutu seçeneğinin vurgulandığı GIMP ekran görüntüsü

 5. Metin kutusuna çalışmak için bir metin yazın.

  Girilen metinle GIMP

Satır Aralığını Ayarlama

GIMP, metnin sayfada nasıl görüntülendiğini ayarlamak için kullanabileceğiniz metin aralığı ile çalışırken seçenekler sunar. Bunlardan ilki satır aralığı olarak da bilinen satır aralığıdır. Metin satırları arasındaki boşluğu artırmak, okunabilirliği artırabilir ve olumlu bir estetik fayda sağlayabilir. Bununla birlikte, bazı durumlarda, alan kısıtlamaları, bu seçeneğe sahip olmadığınız ve uyması için yönlendirmeyi biraz azaltmanız gerektiği anlamına gelir. Liderliği azaltmayı seçerseniz, aşırıya kaçmayın. Metin satırları birbirine çok yakınsa, okunması zor olan katı bir blok haline gelirler.

 1. Metin aracı etkinken metninizi vurgulayın.

  Vurgulu metin içeren GIMP

 2. Satır aralığını ayarlamak için sayı alanını bulun. Varsayılan olarak, kayan kontrol kutusunun alt satırındaki soldadır. Üzerine geldiğinizde görüntülenecek Seçili metnin taban çizgisini değiştir.

  Satır Aralığı komutu vurgulanmış olarak GIMP'nin ekran görüntüsü

 3. Aralığı değiştirmek için yukarı ve aşağı okları kullanın. Aklınızda bir değer varsa, her zaman alana girebilir ve tuşuna basabilirsiniz. Giriş otomatik olarak ona atlamak için.

  GIMP satır aralığını değiştir

 4. Satır aralığı ayarlandığında, nihai ürünün nasıl göründüğüne dair daha iyi bir perspektif elde etmek için farklı bir araca geçiş yapın.

  Satır aralığı değiştirilmiş GIMP metni

Harf Aralığını Ayarlama

GIMP, birden fazla metin satırının nasıl görüntüleneceğini ayarlamak için kullanılabilecek başka bir araç sunar. Tek tek harfler arasındaki boşluğu değiştirir.

Tıpkı estetik nedenlerle satır aralığını ayarlayabildiğiniz gibi, daha çekici sonuçlar elde etmek için harf aralığını da değiştirebilirsiniz. Daha açık bir efekt oluşturmak ve birden çok metin satırının daha az kompakt görünmesini sağlamak için en yaygın harf aralığı artırılabilir, ancak bu özellik dikkatli kullanılmalıdır. Harf aralığını çok fazla artırırsanız, sözcükler arasındaki boşluklar belirsizleşir ve gövde metni, bir metin bloğundan ziyade bir sözcük arama bulmacasına benzemeye başlar.

 1. Üzerinde çalışmak istediğiniz metni vurgulayın.

  GIMP metni vurgulanmış

 2. Kayan denetim kutusundaki harf aralığı alanını bulun. En alt satırda sağdaki. Üzerine gel ve göreceksin Seçili metnin karakter aralığını değiştir. Karakter aralığı, harf aralığı için teknik terimdir.

  GIMP'nin karakter aralığı seçeneği vurgulanmış bir ekran görüntüsü

 3. Harf aralığını değiştirmek için okları kullanın. Satır aralığında olduğu gibi, istediğiniz boşluğu yazabilir ve Giriş çok.

 4. Boşluğu değiştirirken, vurgularda harfler arasında bir görme kutusu belirir. Alanı görselleştirmenize yardımcı olması için bu özelliği kullanın.

  GIMP harf aralığını değiştir

 5. İşiniz bittiğinde, sonuçlarınız hakkında daha iyi bir bakış açısı elde etmek için farklı bir araç seçin.

  Harf aralıklı GIMP metni değiştirildi