Skip to content

GIMP’de Tebrik Kartı Nasıl Oluşturulur

22 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

  • İlk önce gidin Dosya > Yeni > kart boyutunu belirtin. Ardından, katlama için bir kılavuz ekleyin: Görünüm > Cetvelleri Göster. Cetveli sayfanın yarısına kadar sürükleyin.
  • Fotoğraf ekle: Dosya > Katmanlar olarak aç > fotoğraf seç> Açık. Kartın dışına metin eklemek için, Metin aracı ve sayfaya tıklayın.
  • Kartın içine metin ekleyin: Mevcut katmanları gizleyin (göz), ardından seçin Birinci tabaka Katmanlar paletinde. Seçiniz Metin aracı > sayfayı seç> gir Metin.

Bu makale, GIMP’de, kartın içinde ve dışında bir fotoğraf, logo ve metin bulunan bir tebrik kartının nasıl oluşturulacağını açıklar. Baskı talimatları da dahildir.

Boş Bir Belge Açın

GIMP’de bir tebrik kartı oluşturmak için bu öğreticiyi takip etmek için önce yeni bir belge açmanız gerekir. Git Dosya > Yeni ve iletişim kutusunda şablon listesinden seçim yapın veya kendi özel boyutunuzu belirtin ve seçin TAMAM MI. Kullanmayı seçtik Mektup boyut.

Kılavuz Ekleyin

Öğeleri doğru bir şekilde yerleştirmek için, tebrik kartının katını temsil eden bir kılavuz eklememiz gerekiyor. Sayfanın solunda ve yukarısında görünen cetvel yoksa şu adrese gidin: Görünüm > Cetvelleri Göster. Üst cetveli seçin ve fare düğmesini basılı tutarak bir kılavuz çizgisini sayfada aşağıya sürükleyin ve sayfanın yarısında bırakın.

Nasıl rehber ekleneceğini gösteren GIMP'nin ekran görüntüsü

Fotoğraf ekle

Tebrik kartınızın ana kısmı kendi dijital fotoğraflarınızdan biri olacaktır.
Git Dosya > Katmanlar olarak aç Ve seçmeden önce kullanmak istediğiniz fotoğrafı seçin Açık. Kullanabilirsiniz Ölçek Aracı Gerekirse resmin boyutunu küçültmek için, ancak Zincir Görüntü oranlarını aynı tutmak için düğmesine basın.

Katmanlar Olarak Aç komutunun vurgulandığı GIMP'nin ekran görüntüsü

Dış Tarafa Metin Ekleme

İsterseniz tebrik kartının önüne biraz metin ekleyebilirsiniz. Seçin Metin Aracı Araç Kutusu’ndan GIMP Metin Düzenleyicisini açmak için sayfaya tıklayın. Metninizi buraya girebilir ve seçebilirsiniz Kapat Bittiğinde. İletişim kutusu kapalıyken,Araç Seçenekleri Boyutu, rengi ve yazı tipini değiştirmek için Araç Kutusu’nun altına.

Metin Aracı vurgulanmış halde GIMP'nin ekran görüntüsü

Kartın Arkasını Özelleştirin

Çoğu ticari tebrik kartının arkasında küçük bir logo bulunur ve aynı şeyi kartınızla yapabilir veya posta adresinizi eklemek için bu alanı kullanabilirsiniz. Bir logo ekleyecekseniz, fotoğrafı eklemek için kullandığınız adımların aynısını kullanın ve ardından isterseniz bir metin de ekleyin. Metin ve logo kullanıyorsanız, bunları birbirine göre konumlandırın. Artık onları birbirine bağlayabilirsiniz. İçinde Katmanlar palet, seçmek için metin katmanını seçin ve bağlantı düğmesini etkinleştirmek için göz grafiğinin yanındaki boşluğa tıklayın. Ardından logo katmanını seçin ve bağlantı düğmesini etkinleştirin. Son olarak, şunu seçin: Döndürme Aracı, iletişim kutusunu açmak için sayfaya tıklayın ve ardından bağlantılı öğeleri döndürmek için kaydırıcıyı tamamen sola sürükleyin.

İçine Bir Duygu Ekleyin

Diğer katmanları gizleyerek ve bir metin katmanı ekleyerek bir kartın içine metin ekleyebiliriz.

  1. Gizlemek için mevcut katmanların yanındaki tüm göz düğmelerini seçin.

  2. Şimdi sayfanın üstündeki katmana tıklayın. Katmanlar palet, seçin Metin Aracı ve metin düzenleyiciyi açmak için sayfaya tıklayın.

  3. Düşüncenizi girin ve seçin Kapat. Artık metni istediğiniz gibi düzenleyebilir ve konumlandırabilirsiniz.

Kartı Yazdır

İç ve dış kısım, tek bir kağıt yaprağının veya kartın farklı yüzlerine yazdırılabilir. İlk önce, iç katmanı gizleyin ve dış katmanları tekrar görünür hale getirin, böylece önce bu yazdırılabilir. Kullandığınız kağıdın fotoğrafları yazdırmak için bir tarafı varsa, buna yazdırdığınızdan emin olun. Ardından sayfayı yatay eksen etrafında çevirin ve kağıdı yazıcıya geri besleyin ve dış katmanları gizleyin ve iç katmanı görünür hale getirin. Artık kartı tamamlamak için iç kısmı yazdırabilirsiniz.Önce hurda kağıda bir test yazdırmanın yardımcı olduğunu görebilirsiniz.