Skip to content

Giyilebilir Teknoloji Nedir?

15 de Mayıs de 2021

Giyilebilir teknoloji, Nesnelerin İnternetinin en havalı alanlarından biridir. Zindeliğinizi izleyen FitBit’i veya gelen metinlere ve e-postalara doğrudan bileğinizden dikkatlice bakmanıza olanak tanıyan Apple Watch’u duymuşsunuzdur. Giyilebilir teknoloji, bu iki cihazın çok ötesine geçiyor. İşte günümüzün giyilebilir ürünleri, neler yapabilecekleri ve neden yüksek teknolojili giysilerin dikkatinizi çekmesi gereken sıcak bir trend olduğu hakkında bilgiler.

Old School Cool Giyilebilir Şıklıkla Buluşuyor: Levi’s Smart Jacket

Denim ceketler, olabileceği kadar eski moda, ancak aynı zamanda giyilebilir cihazların çağına da ayak uyduruyor. Levi’s ve Google, Levi’s Commuter Trucker ceketi de dahil olmak üzere, meşgul insanların artık bisiklet sürerken veya şehirde yürürken ihtiyaç duydukları bilgilere erişmek için akıllı telefonlarıyla uğraşmak zorunda kalmaması için günlük işe gidip gelmeyi kolaylaştırmayı amaçlayan akıllı iş kıyafetleri yarattı. Bu akıllı ceketler, örneğin müzik çalmak veya mesajlarınızın sizin için yüksek sesle okunmasını sağlamak için manşetlerinizi kaydırmanıza veya dokunmanıza olanak tanır. Hatta ceketinizin yanından geçerken ilgi çekici yerlere yer işareti koyabilirsiniz, bu da bir şehirde yaşıyorsanız kullanışlı olur. Daha yeni modeller, bir Uber veya Lyft’in ne zaman geldiğini size bildirmek için titreşir. Basit bir kaydırmayla, arabanın markası ve modeli ile plaka numarası hakkındaki bilgilere bile erişebilir, telefonunuzu açma ve bilgi arama ihtiyacını ortadan kaldırabilirsiniz.

Yogadan Sahile: Fitness ve Dinlenme için Akıllı Giysiler

Yoga pantolonları hem yoga uygulayıcıları hem de atletizm meraklıları arasında popülerdir. Şimdi, pozlarınızda ilerlerken hareketlerinizi izlemelerine izin veren Bluetooth ve dokunsal sensörler ile gömülüyorlar. Nadi X gibi akıllı yoga pantolonları (Nadi Sanskritçe’de “akış” anlamına gelir) Bluetooth özellikli akıllı telefonunuzla senkronize olur ve eşleşecek en az 30 poz ve çalma listesinden oluşan bir kitaplıkla birlikte gelir. Aşağıya doğru bakan köpeğiniz biraz merkezin dışında ise, akıllı yoga pantolonları, belirli bir nabızla nerede bir sorunlu alanı vurgulayan veya ilerlemeniz gereken yönü gösteren bir ayarlama yapmanız gerektiğini size bildirir. Daha ayrıntılı rehberlik için akıllı telefonunuzdaki kişiselleştirilmiş talimatlara bakabilirsiniz. Tek başına çalışan yoga hayranları bu özelliği özellikle yararlı bulabilir. Yine de hepsi konsantrasyon ve namaste değil. Bazen sahilde bir gün dinlenmek istersiniz. Güneş kremi ve iyi bir romanı paketlerken, hazırlığınızı tamamlamak için akıllı bir bikini ekleyebilirsiniz. Ve burada da giyilebilir teknoloji gezinizi biraz daha sorunsuz hale getirebilir. Spinali Design tarafından yapılanlar gibi akıllı bikiniler, güneşe maruziyeti ölçen akıllı su geçirmez sensörlere sahiptir; Plaja gidenler, güneş kremlerini yeniden uygulama ihtiyacı duyduklarında zamanında uyarı alabilirler. Elbette bazı insanlar ultraviyole ışınlarına diğerlerinden daha duyarlıdır. Akıllı bikiniler bunu hesaba katarak kendilerini koruyabilmeleri için onlara önceden bir uyarı gönderebilir. Bu giyilebilir teknoloji sadece kadınlar için değildir – erkekler ve çocuklar da akıllı mayolar ve mayolardan yararlanabilir.

Rockabye Baby: Çocuklar İçin İzleme Kıyafetleri

Hayatımızdaki küçükler için akıllı giysiler bile var. Owlet Bebek Monitörü gibi bebekler için akıllı çoraplar, nabız oksimetresini kullanarak ebeveynlere toplamlarının sağlığı ile ilgili kalp atış hızı ve oksijen seviyesi gibi önemli ölçümler hakkında bilgi verir. Çoraplardaki küçük sensörler, temel bilgileri aile üyelerinin akıllı telefonlarına ileterek bebeğin iyi olup olmadığını bir bakışta görmelerini sağlar. Bu verilere anında erişim ile meşgul ebeveynler, çocuklarının refahı konusunda daha erken yaşlarda mümkün olmayan bir gönül rahatlığına sahip olabilirler. Beklenmedik bir şey olursa, erken uyarı alıp hemen müdahale edebilirler. Bu şekilde, ailelerin ve hastane personelinin herhangi bir sağlık sorununu ortaya çıkar çıkmaz sorunsuz ve hızlı bir şekilde ele alma şansı artar.

Giyilebilir Geleceğimiz Burada

Giyilebilir teknoloji, bir bilim kurgu filminden çıkmış gibi görünebilir, ancak yavaş yavaş hayatımızın günlük bir parçası haline geliyor. Moda evleri, şık ve yenilikçi akıllı giyimi piyasaya sürmek için Silikon Vadisi firmalarıyla ortak olduğu için çok daha şık olmak üzeredir. Sanal asistanlarla entegre olan akıllı gözlüklerden gerçek zamanlı çeviri sağlayan kulaklıklara kadar, yüksek teknolojili giysilerin çok geçmeden cesurca yeni bir sınıra ilerleyeceğine şüphe yok. Bu akıllı giysilerden bazıları şu anda pahalı olabilir ve çekiciliğini erken benimseyenler ve teknoloji meraklıları ile sınırlandırabilir, ancak çok yakında çevremizdeki dünyaya ince bir şekilde örülmüş çok daha fazlasını bulacağımızdan emin olabilirsiniz.