Skip to content

Gizli Ağ Nedir?

18 de Kasım de 2022

Gizli ağ, kendi ağ kimliğini (SSID olarak da bilinir) yayınlamayan bir kablosuz ağdır. Bu, katılmak için yeni bir ağ arayan tüm cihazlar tarafından görülmediği anlamına gelir. Nasıl çalıştıklarını ve size ve ağınıza fayda sağlayıp sağlamayacaklarını anlamak faydalıdır.

Gizli Ağ Ne Demektir?

Gizli bir ağ, kulağa şöyle geliyor: Olağan algılamadan gizlenmiş bir ağ. Bir zamanlar güvenlik konusunda bilgili kullanıcılar arasında popüler olan bu yöntem, hain kaynakların erişmeye çalışmadan önce ağınızı görmemesini sağlamanın iyi bir yolu olarak görülüyordu. Sanki evinizin gizli bir kapısı var, başkalarına gösterilmiyor.

Bununla birlikte, son zamanlarda, kullanıcıların gizli ağları tespit etmesine yardımcı olacak birçok araç bulunduğundan, ağınızı gizlemek gözden düştü. Ayrıca, düşündüğünüz kadar güvenli değil.

Gizli Ağ Ne İçin Kullanılır?

İnsanlar işleri biraz daha güvenli tutmak için gizli bir ağ kullanır. Bu ağları tespit etmek için araçlar mevcut olsa da, ortalama bir kullanıcı varlığından bile haberdar olmadığı bir şeyi aramayı düşünmeyecektir.

Bazı kullanıcılar, yeni ağlara göz atarken işleri daha düzenli tutmak için gizli ağlar da kurar. Bir apartmanda olduğu gibi uzun bir yönlendirici ve bağlantı listesinde arama yapmak yerine, onu gizli tutmak daha uygun olabilir. Ancak gizli bir ağ, onu bulmak için SSID’yi bilmeniz gerekeceğinden bağlanmayı biraz daha zorlaştırabilir. Bu, yalnızca ağ adını tıklayıp parolayı girmekle karşılaştırıldığında fazladan birkaç adımdır.

Gizli Ağ Olduğunda Ne Anlama Geliyor?

Kullanılabilir gizli bir ağ olduğunu bilmek pek bir şey ifade etmez. Kullanıcıların bir ağı gizlemesinin birçok nedeni vardır.

Birisi, ağlarını gizlemenin onu bilgisayar korsanlarından daha güvenli ve güvenli hale getirdiğine inanmış olabilir. Ağı kuran kişi, ağı yakındaki diğer kullanıcılardan daha gizli tutmak da isteyebilir.

Ağ nadiren kullanılıyor olabilir, bu nedenle diğer kullanıcılara tanıtmaya çok az ihtiyaç vardır.

Birinin Neden Gizli Bir Ağı Olsun?

Gizli ağlar, güvenlik amacıyla kurulmuş gibi görünebilir, ancak bu nadiren gerçekleşir. Ağın parolası yerine SSID’yi (ağ adı) gizler.

Güçlü bir parola ve ağ protokolü oluşturmak çok daha iyi olsa da, bazı kullanıcılar ağlarını gizleyerek kendilerini daha güvende hissedebilir. Bir ağı gizleyen tek bir onay kutusu sayesinde gönül rahatlığı yardımcı olabilir.

Diğer kullanıcılar, örneğin oda arkadaşlarıyla yaşıyorlarsa ve onlarla bir ağ paylaşmak istemiyorlarsa, özel ağlarını evlerindeki diğer kullanıcılardan gizli tutmayı tercih edebilirler. Oda arkadaşı ağın var olduğunu bilmiyorsa, erişim istemeyecektir.

Bir çalışma ortamında, ziyaretçiler için bir misafir ağı ve dahili kullanım için bir misafir ağı olabilir, ikincisi gizlidir, böylece ziyaretçilerin kafası karışmaz.

Gizli Ağ Güvenli mi?

Gizli bir ağ, normal bir ağdan ne daha fazla ne de daha az güvenlidir. Herhangi bir ağa bağlanırken olduğu gibi, güvenlik ağ sahibine ve onu neden kurduğuna bağlıdır.

Herhangi bir ağda olduğu gibi, bunu yapmadan önce neye bağlandığınızı bilmelisiniz. Kimin kontrol ettiğini bilmediğiniz bir ağa bağlanmayın.

SSS

  • Gizli bir ağa nasıl bağlanırım?

    Gizli bir ağa bağlanmak için Windows’a gidin Ayarlar > Ağ ve internet ve öğesini seçin Kablosuz internet sekme. Tıklamak Bilinen Ağları Yönetin ve seç Ağ ekle. Ağ yöneticisinden alabileceğiniz ağ adını, güvenlik türünü ve güvenlik anahtarı bilgilerini girmeniz ve ardından Kaydetmek. Daha sonra otomatik olarak gizli ağa bağlanmalısınız.

  • Wi-Fi ağımdan gizli bir ağı nasıl kaldırabilirim?

    Gizli bir ağı kaldırmak için yönlendiricinizin yönetim paneline gidin ve oturum açın. Kablosuz bağlantı ayarları seçenek ve ara Gizli Ağlar. Devre dışı bırakmak Gizli Ağlarve ardından değişikliğin etkili olması için yönlendiricinizi yeniden başlatın.

  • Bir Wi-Fi ağını nasıl gizlerim?

    Wi-Fi ağınızı gizlemek için SSID’yi devre dışı bırakacaksınız ve bu işlem, yönlendiricinize bağlı olarak biraz farklı olacaktır. Yönlendirici yönetici panelinize giriş yapın ve aşağıdaki gibi bir seçenek arayın SSID Yayını. SSID yayınını devre dışı bırakmak ve Wi-Fi ağınızı gizlemek için yönlendiricinizin özel talimatlarına bakın. Örneğin, bir Linksys yönlendiriciniz varsa talimatlar için Linksys web sitesine gidin. Bir Netgear yönlendiriciniz varsa, talimatlar için Netgear web sitesine gidin.