Skip to content

Gizli Bir Ağa Bağlanma Hakkında Bilmeniz Gerekenler

13 de Şubat de 2023

Gizli ağ, ağ adını (SSID) yayınlamamak üzere yapılandırılmış bir kablosuz ağdır. Bu, diğer ağların yanında görünmeyeceğinden, nereye bakacağınızı bilmediğiniz sürece etkili bir şekilde gizlendiği anlamına gelir.

Gizli Ağ Ne İçin Kullanılır?

Geçmişte, kullanıcılar fazladan bir güvenlik katmanı eklemek için sık sık gizli ağlar oluştururdu çünkü kimse onların var olduğunu göremezdi. Gerçekte, fazla koruma sağlamaz ve çoğu kullanıcının bunun yerine güvenli parolaları olmalıdır.

Ancak, gizli bir ağ yine de çeşitli amaçlar için kullanılabilir. Bunlar, yalnızca birkaç cihazınız için kullandığınız bir ağın reklamını yapmak istemediğiniz yoğun bir apartmanda olduğu gibi bir ağ listesini düzenli tutmak olabilir.

Benzer şekilde, bir çalışma ortamında, çalışanlar için kullanılan bir ağı gizlerken, ziyaretçiler için bir konuk ağının sergilenmesi yararlı olabilir.

Gizli Ağ Olduğunda Ne Anlama Geliyor?

Gizli bir ağ, normal bir ağdan farklı çalışmaz. Tek fark, ağ adını bir ağa göz atan kimseye yayınlamamasıdır. Ancak, gizli ağları gösterebilen yazılımlar mevcuttur. Gizli bir ağı ortaya çıkarmak, ona bağlanabileceğiniz (veya bağlanmanız gerektiği) anlamına gelmez, çünkü bağlanmak için yine de parolaya ihtiyacınız olacaktır.

Gizli bir ağa bağlanmak için normal bir ağa göre ne daha fazla ne de daha az güvenlidir. Önemli olan, ağa kimin sahip olduğunu ve onu kontrol ettiğini bilmektir.

Wi-Fi’imde Neden Gizli Bir Ağ Var?

Wi-Fi yönlendiricinizi gizli olarak ayarlamadıysanız, Wi-Fi ağ ekipmanınız, uygulamalar veya başka bir yerde karşılaştığınız gizli ağları yayınlamaz.

Bunun yerine, bulunduğunuz yere yakın ağları görüntüleyerek onlara bağlanmayı seçebilirsiniz. Gizli bir ağ, yalnızca konumunuzun yakınındaki tüm kullanılabilir ağları görüntülemek için iStumbler gibi özel bir uygulama kullanıyorsanız görünür.

Bir tanesine rastlarsanız, siz ona katılmaya çalışmadığınız sürece bağlantınızı etkilemeyecektir.

Gizli Ağlara Bağlanmalı Mısınız?

Teknik olarak, gizli ağlara bağlanmanın bir zararı yoktur, tabii ki ağın kaynağını bilmeniz şartıyla. Gizli ağı kendiniz kurduysanız, kullanımı güvenlidir. Bilinmeyenler için, bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmalısınız.

Gizli bir ağa bağlanmak, gizli olduğu için normal bir ağa katılmaktan biraz farklıdır. Ağ adını, güvenlik türünü ve güvenlik anahtarı bilgilerini bilmeniz gerekir. Bunlar size ağ yöneticisi tarafından sağlanacaktır.

Windows’ta gizli bir ağa bağlanmak oldukça basittir.

Mac’te Gizli Bir Ağa Nasıl Bağlanılır

 1. Masaüstünün sol üst köşesindeki Apple simgesini tıklayın.

 2. Tıklamak Sistem Tercihleri.

 3. Tıklamak .

 4. Ağ Adı açılır menüsünü tıklayın.

  Ağ adı açılır menüsünün vurgulandığı MacOS ağ ayarları.

 5. Tıklamak Diğer Ağa Katılın.

  Diğer Ağa Katıl vurgulanmış olarak MacOS ağ ayarları.

 6. Ağ için ayrıntıları girin.

  MacOS Bir Wi-Fi ağına katılın iletişim kutusu.

  Emin olmak Bu ağı hatırla ayrıntıları daha sonraki bir tarihte tekrar girmenize gerek kalmaması için işaretlenmiştir.

 7. Tıklamak Katılmak.

SSS

 • Windows’ta gizli bir ağa nasıl bağlanırım?

  Windows kullanıyorsanız, gizli bir ağa bağlanmanın en kolay yolu Windows Ayarlarıdır. Ayarlar’dan şunu seçin: Ağ ve İnternet ve üzerinde olduğunuzdan emin olun Wifi sekme. Seçme Bilinen Ağları Yönetin > Ağ ekle. Ağ adı, güvenlik türü ve güvenlik anahtarı bilgilerini almak için BT ekibinize veya yöneticinize danışın. Bu bilgileri şuraya girin: Ağ ekle ekran ve seçim Kaydetmek. Gizli ağa bağlanacaksınız.

 • Gizli bir ağı nasıl kaldırırım?

  Wi-Fi ağınızda gizli bir ağ istemiyorsanız, yönlendiricinizin yönetici panelini bulun ve oturum açın. Yönlendiricinize bağlı olarak, şu seçeneği göreceksiniz: Kablosuz bağlantı ayarları Veya benzeri. Bir şey için bak Gizli Ağlar seçenek. Bu seçeneği bulduğunuzda, gizli ağları devre dışı bırakabileceksiniz. İşlemi tamamlamak için yönlendiricinizi yeniden başlatın.

 • Bir Wi-Fi ağını nasıl gizleyebilirim?

  Ağı gizlemek için bir ağın SSID’sini devre dışı bırakmanız gerekir. Bunu yapmak için yönlendiricinizin özel talimatlarını bulmanız gerekir. İşlem, muhtemelen yönlendiricinizin yönetim panelinde oturum açmayı ve adı verilen bir seçeneği bulmayı içerecektir. SSID Yayını. Yönlendiricinizin talimatları, SSID yayınını devre dışı bırakma ve Wi-Fi ağınızı gizleme konusunda size yol gösterecektir. Bir Linksys yönlendiriciniz varsa Linksys web sitesine bakın ve bir Netgear yönlendiriciniz varsa o web sitesine gidin.