Skip to content

Gizli Uygulamalar için Yarı Saydam Dock Simgeleri Oluşturmak için Terminali Kullanın

6 de Haziran de 2021

Aktif uygulamaları gizlemek, birden fazla uygulama ile çalışırken masaüstünüzü düzenli tutmak için güzel bir numaradır. Herhangi bir uygulamayı, uygulamaya tıklayıp komut + h tuşlarına basarak veya uygulamanın menüsünden Gizle’yi seçerek gizleyebilirsiniz. Örneğin, Apple’ın Posta uygulamasında Posta menüsünden Postaları Gizle’yi seçersiniz. Birkaç uygulama pencereniz gizlendiğinde, hangi uygulamaların gizlendiğini ve hangi uygulamaların yalnızca başka bir pencere tarafından kapsandığını veya Dock’a daraltıldığını (küçültülmüş) anlamak zor olabilir. Neyse ki, Dock’un gizlenmiş herhangi bir uygulama için yarı saydam bir simge kullanmasını sağlayan kolay bir Terminal numarası var. Bu numarayı uyguladığınızda, Dock’ta hangi etkin uygulamaların gizlendiğini hızlı bir şekilde görsel olarak göreceksiniz. Gizli bir uygulama artık yarı saydam bir Dock simgesine sahip olsa bile, simgeyle ilişkili herhangi bir rozet çalışmaya devam edecek.

Yarı Saydam Yuva Simgelerini Etkinleştir

Yarı saydam Dock simgesi efektini açmak için Dock’un tercih listesini değiştirmemiz gerekiyor. Bu, tercih listeleri varsayılanlarını ayarlamak için varsayılan yazma komutu kullanılarak Terminal ile kolayca yapılır. Diğer Terminal hilelerimizden bazılarını kontrol ettiyseniz, varsayılan yazma komutunu oldukça sık kullandığımızı fark etmişsinizdir. Apple, OS X Mavericks’i tanıtırken Dock’un tercih listesi adında bir değişiklik yaptı. Biraz farklı iki dosya adı nedeniyle, kullandığınız OS X sürümüne bağlı olarak size yarı saydam Dock simgelerini açmanın iki farklı yöntemini göstermemiz gerekiyor.

Yarı Saydam Dock Simgeleri: OS X Mountain Lion ve Daha Öncesi

 1. /Applications/Utilities/ konumunda bulunan Terminal’i başlatın.
 2. Açılan Terminal penceresinde, aşağıdaki komutu tek satırda girin veya kopyala/yapıştır yapın. İpucu: Tüm komutu seçmek için metin satırındaki bir kelimeyi üç kez tıklayabilirsiniz:
  1. varsayılanlar com.apple.Dock showhidden -bool yazıyor EVET
 3. Geri dönüş veya enter tuşuna basın.
 4. Ardından, aşağıdaki komutu girin veya kopyalayın/yapıştırın:
 5. Killall Rıhtımı
 6. Geri dön veya enter’a basın.

Yarı Saydam Dock Simgeleri: OS X Mavericks ve Sonrası

 1. /Applications/Utilities/ konumunda bulunan Terminal’i başlatın.
 2. Açılan Terminal penceresinde, aşağıdaki komutu tek satırda girin veya kopyala/yapıştır yapın. Tüm metin satırını seçmek için komuttaki tek bir kelimeyi üç kez tıklatabileceğinizi unutmayın: varsayılanlar com.apple.dock showhidden -bool EVET
 3. Geri dön veya enter’a basın.
 4. Ardından, aşağıdaki komutu girin veya kopyalayın/yapıştırın:
 5. Killall Rıhtımı
 6. Geri dön veya enter tuşuna basın.

Artık bir uygulamayı gizlediğinizde, ilgili Dock simgesi yarı saydam bir durumda görüntülenecektir. Dock’taki yarı saydam simgelerden bıktığınıza karar verirseniz veya onlardan hoşlanmıyorsanız, numarayı geri almak da bir o kadar kolay.

Yarı Saydam Dock Simgelerini Devre Dışı Bırak

Dock, uygulama simgelerini görüntülemenin normal yöntemine dönecektir.