Skip to content

Gmail Exchange ActiveSync Ayarları

4 de Haziran de 2021

Gmail Exchange ActiveSync sunucu ayarları, Exchange’in etkin olduğu bir e-posta programında gelen iletilere ve çevrimiçi klasörlere erişir. Bu, e-posta istemcisi bir telefonda, tablette veya başka bir cihazda olsa da geçerlidir. Etkinleştirildiğinde Gmail, e-postalarınızı, takvim etkinliklerinizi ve kişilerinizi çevrimiçi hesabınız ve cihazınız arasında senkronize tutmak için Google Sync denilen şeyi oluşturmak için Microsoft Exchange teknolojisini ve ActiveSync protokolünü kullanır.

Kahraman Resimleri / Getty Images
Yalnızca Google Apps for Business, Government ve Education kullanıcıları, Exchange ActiveSync kullanan yeni bir Google Sync bağlantısı kurabilir.

Gmail Exchange ActiveSync Ayarları

Gmail Exchange ActiveSync ayarları şunlardır:

  • Gmail Exchange ActiveSync sunucu adresi: m.google.com
  • Gmail Exchange ActiveSync etki alanı: Google
  • Gmail Exchange ActiveSync kullanıcı adı: Tam e (örneğin, ben@gmail.com)
  • Gmail Exchange ActiveSync şifresi: Sizin Gmail şifresi
  • Gmail Exchange ActiveSync TLS/SSL gerekli: Evet

Bu sunucu ayarları kişisel Gmail hesabınız veya ücretsiz Google Apps hesabınız için çalışmıyorsa, bunun nedeni Google’ın kişisel ve ücretsiz kullanıcıların Exchange ActiveSync ile yeni hesaplar oluşturmasına izin vermemesidir. Bu ayarları yalnızca mevcut Google Sync EAS bağlantıları kullanabilir. Ancak CardDAV ile IMAP, CalDAV ve CardDAV kullanılarak benzer erişim elde edilebilir.

Gmail Exchange ActiveSync Kullanmanın Faydaları

ActiveSync’i kullanarak, hesabınızın Exchange ActiveSync’e erişimi olması koşuluyla, takvim bilgilerini, kişileri ve görevlerin yanı sıra gerçek zamanlı olarak yeni e-posta iletileri alabilirsiniz.

Gmail Exchange ActiveSync Kullanımıyla İlgili Daha Fazla Yardım

Exchange aracılığıyla bir Gmail hesabı oluşturmak isteyen iPhone ve diğer iOS kullanıcıları, ayarların nasıl kullanılması gerektiğiyle ilgili ayrıntılar için yöneticileriyle iletişime geçmelidir. Örneğin, bir Google uygulamasında oturum açtıktan sonra G Suite hesabınız otomatik olarak senkronize edilecek şekilde yapılandırılmışsa, verilerinizi senkronize etmek için Google Device Policy uygulamasıyla oturum açmanız yeterli olacaktır. Ücretsiz Gmail kullanıcıları, POP3 veya IMAP aracılığıyla bir mobil cihazdan Gmail’e erişebilir. Gmail üzerinden posta göndermek için SMTP kullanın.

Cihaza Hesap Ekleme

Cihaza yeni bir e-posta hesabı eklemek için Değiş tokuş yeni hesaplar listesinden (değil Google, Gmail, Diğer, veya başka bir seçenek), ardından Gmail Exchange ActiveSync ayar bilgilerini girin. Oradan, örneğin e-postalar, kişiler ve takvim etkinlikleri gibi nelerin senkronize edileceğini seçin. iOS’ta Geçersiz Şifre mesajı görünürse, bir CAPTCHA çözerek Google hesabınızın kilidini açın. Silinen e-postalar silinmek yerine arşivleniyorsa Google Sync ayarlarına gidin ve Bu cihaz için “E-postayı Çöp Kutusu Olarak Sil” seçeneğini etkinleştirin. Yakın zamanda G Suite, Eğitim veya Devlet’e kaydolduysanız bilgilerinizin senkronize edilmesi bir gün sürebilir. Senkronizasyonu zorlamak için Posta, Kişiler veya Takvim gibi bir Google uygulamasını açın.