Skip to content

Gmail Mesajlarını Otomatik Olarak Filtreleme

25 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

  • Seçiniz e-posta (lar) filtrelemek için> Daha (üç dikey nokta)> seçin Bunun gibi mesajları filtreleyin > girin kriterler > Filtre oluştur.
  • Ardından, filtre için eylemleri seçin> Filtre oluştur.
  • Filtreleri düzenlemek için şuraya gidin: Ayarlar > Tüm Ayarları Gör > Filtreler ve Engellenen Adresler.

Filtreleri ayarlamak, kontrol dışı bir e-posta gelen kutusunu evcilleştirmek için güçlü bir araç görevi görür; Gmail, gelen kutunuzu otomatik olarak temizleyebilmeniz veya dağınıklık içinde kaybolmaması gereken özel iletileri vurgulayabilmeniz için güçlü kullanıcı tanımlı filtrelemeyi destekler. Filtreler, e-postalara geldiklerinde bir veya daha fazla ölçüt uygulayabilir ve eylem talimatlarınızı izlerken bunları otomatik olarak sıralayabilir.

Gmail’inizi Otomatik Filtrelerle Düzenleyin

Kalabalık Gmail gelen kutunuza giderek başlayın. Yanındaki kutuya bir onay koyarak bir mesaj seçin. Birden fazla mesaj seçebilirsiniz, ancak hepsinin aynı filtreleme kriterlerine sahip olduğundan emin olun. Filtre için tek bir kişiden veya birkaç kişiden gelen mesajları seçebilirsiniz. Bu, iş arkadaşları veya arkadaşlar gibi ortak ilgi alanlarını paylaşan birkaç gönderenden gelen e-postaları gruplamak için yararlı bir özelliktir. Gmail’de yeni bir filtre oluşturmak için:

  1. Seçin Daha dikey olarak hizalanmış üç noktayla gösterilen gelen kutusunun üstündeki menü.
  2. Seçiniz Bunun gibi mesajları filtreleyin menüde filtre kriterlerini girdiğiniz pencereyi açın.

Kriterlerinizi Seçin

Gmail'de 'Filtre Oluştur'un vurgulandığı filtre penceresi

Filtrelemek istediğiniz örnek mesajları seçtikten sonra kriterleri belirlersiniz. Gmail, seçtiğiniz iletilerden tahminler yapar ve genellikle doğrudur. Ancak, bazen Gmail’in varsayılanını değiştirmeniz gerekir. Gmail, iletileri şuna göre filtreleyebilir: Nereden, İçinveya Konu alanlar. Gmail’in tahminlerine yakından bakın ve gerekirse değiştirin. Örgü grubunuzdan “işçiliği” ile etiketlenmiş mesajlar almayı tercih edebilir veya Amazon’dan gelen makbuzları otomatik olarak arşivleyerek gelen kutunuzda fazladan yer kaplamayan bir Gmail filtresi uygulayabilirsiniz. Ayrıca belirli kelimeleri içeren veya içermeyen mesajları da filtreleyebilirsiniz. Bu özellik ile spesifik bilgi alabilirsiniz. Örneğin, “kahve” veya “ada” kelimesini de içermeyen “Java” referanslarına bir filtre uygulamak isteyebilirsiniz. Megabayt veya kilobayt cinsinden “büyük” veya “küçük” bir boyut listeleyerek boyut kısıtlamaları girebilirsiniz. Filtre penceresinin alt kısmındaki seçeneğin yanına bir onay işareti koyun. ek vardır veya Sohbetleri dahil etme bu seçenekleri filtreye eklemek için. Filtre kriterlerinizden memnun kaldıktan sonra, tıklayın Filtre oluştur Gmail’in filtrelenmiş e-postalarda gerçekleştirebileceği eylemleri içeren bir ekran açmak için.

Filtre için bir Eylem Seçin

Bir Gmail kullanıcısı yeni bir filtre oluşturur

Filtreyi oluşturduğunuzda açılan ekran, Gmail’in filtrelenmiş iletilerinize uygulayabileceği eylemleri içerir. Filtredeki e-postalara Yıldız eklemek, otomatik olarak silmek, her zaman (veya hiçbir zaman) önemli olarak işaretlemek, arşivlemek veya okundu olarak işaretlemek isteyebilirsiniz. Bir etiket ve kategori seçebilir veya Gmail’in e-postayı otomatik olarak farklı bir adrese yönlendirmesini seçebilirsiniz. Kategoriler ve etiketlerle istediğiniz kadar ayrıntılı olun veya yalnızca gönderene, iş arkadaşlarınıza veya aileye göre filtreleyerek işleri basit tutun. Yanındaki kutuya tıklamak Eşleşen konuşmalara da filtre uygula Gmail’e filtreyi, sahip olduğunuz eşleşen her e-postaya hemen uygulama talimatı verecektir. Bu adımı tamamladıktan sonra, Filtre Oluştur bitirmek için.

Filtreleri Düzenleme ve Silme

Düzenle ve sil filtre seçeneklerinin vurgulandığı Gmail Filtreleri ve Engellenen Adresler sayfası

Filtrelerinizi oluşturdunuz ve Gmail gelen kutunuzun yönetimi artık daha kolay hale geldi. Ayarları değiştirmek veya hangi filtreleri kullandığınızı kontrol etmek isterseniz, Gmail’e giriş yapın ve şu adrese gidin: Ayarlar > Tüm Ayarları Gör > Filtreler ve Engellenen Adresler. Bir filtre adının önündeki kutuyu işaretleyin. Filtrelerin her birinin yanında şunun bağlantıları vardır: Düzenle ve sil.

  • Tıkla Düzenle filtre ayarları ekranına dönmek ve orada herhangi bir değişiklik yapmak için bağlantısını tıklayın veya Devam et ve filtre eylemlerinde değişiklikler yapın.
  • Seçili filtreyi kaldırmak için sil’i tıklayın.

Artık filtrelerde ustalaştığınıza göre, bunları diğer Gmail korsanlarıyla birleştirerek otomatik olarak filtreleyebileceğiniz özel bir e-posta adresi oluşturabilirsiniz. Şu anda, Android ve iOS mobil cihazlar için Gmail mobil uygulamasından filtreleri yönetemezsiniz.