Skip to content

Gmail’de Bir İletinin Kaynağı Nasıl Görüntülenir

16 de Haziran de 2021

Gmail’de gördüğünüz bir e-posta, asıl orijinal e-postanın göründüğü gibi değildir, en azından e-posta programının onu aldığında yorumladığı gibi değildir. Bunun yerine, normal mesaja dahil olmayan ek bilgileri görmek için görüntüleyebileceğiniz gizli bir kaynak kodu vardır. Bir e-postanın tam kaynak kodunu yalnızca Gmail veya Inbox’ın masaüstü sürümünü kullanırken görüntüleyebilirsiniz. Mobil Gmail uygulaması, orijinal iletinin görüntülenmesini desteklemiyor.

Bir Gmail Mesajının Kaynak Kodu Nasıl Görüntülenir

E-postanın kaynak kodu, e-posta başlık bilgilerini ve genellikle mesajın nasıl görüntüleneceğini kontrol eden HTML kodunu gösterir. Bu, mesajın ne zaman alındığını, onu gönderen sunucuyu ve çok daha fazlasını görebileceğiniz anlamına gelir.

 1. Kaynak kodunu görmek istediğiniz mesajı açın.

 2. Konunun, gönderen ayrıntılarının ve zaman damgasının bulunduğu e-postanın üst kısmını bulun. Bunun yanında, Yanıtla simgesi ve menü için yığılmış üç nokta bulunur. seçin üç yığılmış nokta ek seçenekleri ortaya çıkarmak için simge.

 3. Seç Orjinali göster bu menüden e-postanın kaynak kodunu görüntüleyen yeni bir sekme açın.

  Orijinali Göster komutunun vurgulandığı Gmail Diğer menüsü

 4. Mesajın orijinal kaynak kodu yeni bir sekmede açılır. En üstte, mesaj ve nasıl gönderildiğiyle ilgili hayati ayrıntıları bulacaksınız. Bunun altında, e-posta sunucuları arasında değiş tokuş edilen düz metin var.

  Gmail'deki orijinal mesaj penceresi

 5. E-posta mesajları, sunucuların mesajın doğru yere ulaşmasını sağlamak için kullandığı bilgileri içerir. Asıl mesajın başlangıcını bulmak için tarayıcının arama işlevini kullanabilirsiniz. Mesaj HTML olduğundan, bir HTML ile başlamalıdır. etiket. ile aramayı açın Ctrl+F. Ardından, arayın DOKTİP Mesaj içeriğinin başına gitmek için

  Gmail'deki orijinal kaynak örneği

 6. Orijinal mesajı bir TXT dosyası olarak indirmek için Orijinali İndir. Veya, seçin Panoya kopyala tüm metni kopyalamak için istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.

  Gmail'de Orijinali İndir ve Panoya Kopyala seçenekleri vurgulanmış olarak ileti kaynağı