Skip to content

Gmail’e Erişmek için Neden IMAP Kullanmalıyım?

5 de Haziran de 2021

Gmail hesabınıza Outlook gibi bir e-posta istemcisi aracılığıyla erişmek istiyorsanız, bunu IMAP veya POP kullanarak yapmayı seçebilirsiniz. POP’u kullanmak istemenizin nedenleri olabilir, ancak IMAP, POP’un sağlamadığı çok daha fazla esneklik ve diğer avantajlar sunar. Temel olarak, Gmail’e erişmek için IMAP kullandığınızda, yaptığınız her şey e-posta sunucusunda bir değişikliğe neden olur ve bu değişiklikler, aynı zamanda IMAP kullanıyorlarsa diğer tüm cihazlarınıza yansıtılır. Örneğin, tabletinizde bir iletiyi okunmadı olarak işaretlerseniz, telefonunuzda veya bilgisayarınızda Gmail’i açabilir ve aynı iletinin okunmadı olarak işaretlendiğini görebilirsiniz. Aynı şey, e-posta mesajlarını silmek, taşımak ve göndermek, ayrıca etiket uygulamak ve mesajları spam olarak işaretlemek için de geçerlidir.

Gmail’de Taslak Kaydetme.
Kahraman Resimleri / Getty Images

Mesajları Silme

Gmail’de bir iletiyi IMAP kullanarak bir istemci aracılığıyla silerseniz, ileti posta sunucusunda silinir, dolayısıyla herhangi bir Gmail erişim noktası kullanarak (örneğin bilgisayarınızda, tabletinizde veya telefonunuzda) açamazsınız. Her cihaz bilgilerini sunucudan alır, bu nedenle orada bir mesaj silinirse, her yerden erişilemez. Buna karşılık, POP ile, kullandığınız ayarlara bağlı olarak, cihazınızdan kaldırdığınız mesajlar sunucuda değil, yalnızca orada silinir.

İletileri Taşıma ve Arşivleme

IMAP, mesajları farklı klasörler arasında taşımanıza da olanak tanır. Bir mesajı farklı bir klasöre taşıdığınızda, IMAP özellikli tüm cihazlarınıza taşınır. POP kullandığınızda, durum böyle değil. Bir POP hesabı kullanarak bir mesajı klasörler arasında taşırsanız ve ardından Gmail web sitesine bakarsanız, mesaj orijinal konumunda görünecektir.

Mesajları Spam Olarak İşaretleme

Yukarıdaki diğer özelliklerde olduğu gibi, bir iletiyi spam olarak işaretlemek, Gmail web sitesi, mobil uygulama veya bir masaüstü istemcisi de dahil olmak üzere IMAP kullanarak Gmail hesabınıza erişen tüm cihazlara yansıtılır. Bir POP hesabıyla durum böyle olmazdı.

Etiket Ekleme

Gmail mesajlarını etiketlemek, onları takip etmeyi ve belirli mesajları aramayı kolaylaştırır. IMAP bağlantılı e-posta programlarınızdan herhangi birinden gelen bir mesajı etiketleyebilirsiniz ve Gmail hesabınızı kullanan tüm program ve uygulamalarda bu mesaj için aynı etiket kullanılacaktır. Bir POP hesabı aynı genel değişikliği sunmaz.

Mesajlara Yıldız Ekleme

Gmail iletilerine yıldız eklemek, iletileri hızla bulmanın başka bir yoludur. Ayrıca, yıldız eklediğiniz tüm mesajlar özel Yıldızlı Klasör. Yıldız eklediğiniz Gmail iletileri, hesabınıza erişmek için IMAP ile kullandığınız tüm istemcilerde yıldızlı olarak kalır. Bu işlemi POP özellikli bir programda gerçekleştirmek, hesabınızı diğer uygulamalardan nasıl gördüğünüzü etkilemez.

Mesajları Önemli Olarak İşaretleme

Daha kolay görüntüleme için iletileri kategorilere ayıran Öncelikli E-postalar ile bir Gmail iletisini önemli olarak işaretleyebilirsiniz. Bunu yaptığınızda, Gmail’e erişen tüm IMAP hesaplarınıza yansıyan değişikliği görürsünüz. Gmail’e erişmek için bir POP hesabı kullanacak olsaydınız, değişiklik oradan görünmezdi.