Skip to content

Gnome Kabuk Uzantıları Nasıl Kullanılır

8 de Mayıs de 2021

GNOME, kullanıcı dostu ve verimli bir masaüstüdür. Uzantıların eklenmesi GNOME’u daha da verimli ve üretken hale getirir. GNOME Kabuk uzantıları, masaüstünün özellik kümesini genişleten kurulabilir uygulamalardır. Kabuk Uzantıları yalnızca GNOME 3.0 ve daha yenisi ve GNOME Kabuk masaüstü ile çalışır. GNOME kullanan çoğu modern Linux dağıtımı Ubuntu, Debian ve Fedora dahil GNOME Shell ile birlikte gelir.

GNOME Kabuk Uzantıları nedir?

Birçok Linux masaüstünden biri olan GNOME Shell, GNOME için temel kullanıcı arabirimini sağlar. Uygulamalar (LibreOffice gibi) ve hizmetlerle (yazdırma gibi) nasıl etkileşim kurduğunuzdur. Varsayılan olarak, GNOME Kabuğu, geliştiriciler tarafından belirlenen bir dizi özelliğe sahiptir. Bununla birlikte, GNOME Kabuk uzantılarının eklenmesiyle, varsayılan özellik kümesinin ötesine geçmek mümkündür. GNOME Kabuk uzantıları, üçüncü taraf geliştiriciler tarafından yazılan, GNOME masaüstünün çalışma şeklini değiştiren ve GNOME’un kullanılabilirliğini artıran küçük özellikler ekleyen kod parçalarıdır. GNOME Kabuk Uzantıları ile masaüstüne zarif (ve verimli) bir yuva, güçlü bir pano, bir masaüstü menüsü (daha kolay uygulama başlatmak için) ve daha fazlasını ekleyebilirsiniz. Herhangi bir olası uzantı listesine çok derinlemesine dalmadan önce, bu kullanışlı araçları nasıl kuracağınızı ve kullanacağınızı öğrenin.

Tarayıcınız Üzerinden GNOME Uzantılarını Etkinleştirin

GNOME uzantılarının kurulumu basittir. Ancak, uzantıları yüklemeden önce birkaç bağımlılığa dikkat edin. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Bir terminal penceresi açın, ardından yükleme komutunu verin. Fedora için şunu girin: sudo dnf install chrome-gnome-shell

  Ubuntu için şunu girin: sudo apt install chrome-gnome-shell

 2. Bir web tarayıcısı açın ve tarayıcı uzantısı yükleyici sayfasına gidin. İstendiğinde, seçin İzin vermek.

 3. İstendiğinde, seçin Ekle.

  GNOME Kabuk Entegrasyonunda düğme ekle

 4. Web tarayıcısını yeniden başlatın ve bir GNOME Kabuk uzantısı yüklemeye hazırsınız.

Bir GNOME Uzantısı Kurun

GNOME Kabuk uzantıları, resmi GNOME Uzantıları sayfasından yüklenir. Dağıtımın uygulama mağazasında komutlar vermeniz (bağımlılıkları yüklemenin dışında) veya uzantıları aramanız gerekmez. Ayrıca, kullandığınız Linux sürümünden bağımsız olarak GNOME Kabuk uzantılarını yükleme işlemi aynıdır (GNOME Kabuğu masaüstü olduğu sürece). Bir uzantı yüklemek için bir web tarayıcısı açın ve GNOME Uzantıları sayfasına gidin. Orada bir kez:

 1. Yüklemek istediğiniz bir uzantıyı arayın. Bir uzantı seçmek için geçiş anahtarını Açık durum.

  Bir GNOME uzantısında Açma / Kapama düğmesi

 2. İstendiğinde, seçin Yüklemek.

  GNOME uzantısı için yükleme düğmesi

 3. Kurulumun tamamlanmasına izin verin.

 4. Uzantınız kullanıma hazır.

GNOME Kabuk Uzantılarını Yapılandırın

Bazı uzantılar yapılandırma seçeneklerini içerir. Bir uzantıyı yapılandırmak için tarayıcı sayfasını yenileyin ( Yenile tarayıcı araç çubuğunda veya F5 klavyedeki tuş). Geçiş anahtarının yanında yeni bir yapılandırma düğmesi görünür. Uzantının yapılandırma seçeneklerini görüntülemek için bu düğmeye tıklayın. Her uzantı yapılandırma seçenekleri sunmaz. Uzantı tarayıcı sayfasını yenilerseniz ve yapılandırma düğmesini görmezseniz, uzantı seçenekleri içermez.

Uzantıları Devre Dışı Bırak ve Sil

Bir uzantıyı devre dışı bırakmak ve silmek, bir uzantıyı yüklemek kadar kolaydır. Bir uzantının devre dışı bırakılması uzantıyı yüklü bırakır, ancak masaüstünde görünmemesi için devre dışı bırakır. Bir uzantının silinmesi, onu masaüstünden kaldırır. Her birinin nasıl yapılacağı aşağıda açıklanmıştır:

 • Bir uzantıyı devre dışı bırakmak için, uzantının web sayfasına dönün ve geçiş anahtarını KAPALI durum.
 • Bir uzantıyı silmek için, uzantının web sayfasına dönün ve X kırmızı kutuda. Kaldırmanız istenmez; otomatik olarak kaldırılır.