Skip to content

Gömme Ne Anlama Geliyor?

12 de Mayıs de 2021

Gömme, içeriğin sadece link vermek yerine sayfanıza / sitenize yerleştirilmesi anlamına gelir. Bu şekilde okuyucuların ek içerik tüketmek için sitenizden ayrılmasına gerek kalmaz. Gömme işleminin çeşitli platformlarda nasıl çalıştığını anlamak için bilmeniz gerekenler burada.

Gömme Ne Anlama Geliyor?

Bu resim bu sayfaya gömülüyor.
Jean-Philippe Ksiazek / Getty Images

Muhtemelen diğer web sitelerinde gömülü içerik gördünüz. Haber makalelerine, hatta Instagram veya Facebook gönderilerine gömülü Twitter kartlarını görmek alışılmadık bir durum değildir. Yani, “Git bu tweet’i oku, bu çok komik” demek yerine, basitçe “Bunu komik buldum” diyebilir ve tweet’i sayfada görünecek şekilde yerleştirebilirsin. Twitter sitesinde gerçek tweet görünümlerine çok benzeyen bir Twitter ‘kartı’ olarak görüntülenecektir. İçeriği yerleştirmenin amacı okuyucuyu sitenizde tutmak, deneyimi okuyucu için daha iyi hale getirmek ve ideal olarak daha sadık okuyucular kazanmaktır. Sitenizin ziyaretçilerini başka birinin sitesine göndermek yerine, onları içeriğinizin olduğu yerde tutarsınız ve sizinle daha uzun süre kalmaları ve daha sık geri gelmeleri için etkileşimde kalmalarını sağlarsınız.

YouTube Videolarını Sitenize Nasıl Yerleştirebilirsiniz?

Çoğu büyük sosyal medya ve video platformu, genellikle orijinal kaynağa yerleşik bir bağlantı karşılığında içeriklerini kendi sitenize yerleştirme seçeneği sunar. İçeriği sitede herhangi bir yere “yerleştirme” seçeneğini aramanız yeterlidir. Kendi web sayfalarınızda YouTube ve diğer sosyal medya sitelerinden içerik paylaşırken telif hakkı ihlali olasılığının farkında olun. Sitenize yerleştirmeden önce içerik sahibinin iznini almak en iyisidir. Aksi takdirde, mal sahibi onu indirmenizi isteyebilir ve reddederseniz muhtemelen yasal işlem başlatabilir. Örneğin, YouTube’dan bir video yerleştirmek için, belirli bir video için sağladıkları HTML kodunu kopyalayıp sitenizdeki HTML’ye yapıştırırsınız. YouTube kodunu şunun altında bulacaksınız: Paylaş simgesi.

YouTube, kendi sitelerinden video almayı kolaylaştırır.

Karmaşık bir fikri açıklıyorsanız ve amacınızı açıklamaya yardımcı olabilecek bir videonuz varsa, o videoyu gömün – sadece ona bağlantı vermeyin. Okuyucunun, bir bağlantıyı takip etmekten çok oynat düğmesini tıklaması daha olasıdır.

Diğer İçerik Türleri Nasıl Yerleştirilir

Facebook, kullanıcıların bireysel gönderileri diğer sitelere de yerleştirmesine izin verir. Tüm Facebook gönderileri gömülemez, ancak kendi gönderiniz veya başkasının herkese açık olarak paylaştığı bir gönderi ise, bunu sitenize yerleştirebilmelisiniz. Bunu yapmak için herhangi bir gönderinin sağ üst köşesindeki üç noktayı tıklayın ve ardından Göm görünen seçenekler listesinden. İle başlayan bir kod içeren bir açılır kutu ile karşılaşacaksınız.

Sayfanıza tüm Facebook gönderileri yerleştirilemez. Bir gönderinin olup olamayacağı, bireysel kullanıcının gizlilik ayarlarına bağlıdır. YouTube veya Facebook için kullanılanlar gibi bir platformun yerleşik kod oluşturucusunu kullanmadan da içerik yerleştirebilirsiniz. W3 Okulları sayfası etiketi başlamak için harika bir yerdir ve aklınıza gelebilecek herhangi bir içeriği kendi sayfanızın HTML’sine yerleştirmek için kendi HTML kodunuzu nasıl yazacağınızı gösterir. Bununla birlikte, telif hakkı yasalarının başka kişilere veya şirketlere ait içerik için geçerli olduğunu unutmayın. Kendi web siteniz, e-ticaret mağazanız, blogunuz veya içerik odaklı başka bir siteniz varsa, kendi içeriğinize resim ve video yerleştirmeyi öğrenin. Daha fazla izleyici çekeceksiniz, ziyaretçiler sayfalarınızda daha fazla zaman geçirecek ve gömülü içeriği olmayan benzer bir siteden daha fazla başarı görme olasılığınız yüksek.