Skip to content

Google Asistan Google Haritalar ile Nasıl Kullanılır

2 de Nisan de 2021

Google Haritalar, Google’ın amiral gemisi haritası ve navigasyon uygulamasıdır. Google Asistan, Android’de yerleşik olarak bulunan ve iOS’ta da kullanılabilen sanal bir asistandır. Her ikisi de ayrı olarak kullanışlıdır, ancak Google Asistan’ın Google Haritalar ile entegrasyonu, navigasyonu daha kolay ve daha güvenli hale getirir ve ek özelliklerin kilidini açar. Gitmek istediğiniz yere hızla ulaşmak için Google Haritalar için sesli komutları nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Google Asistan, Google Haritalar’da Nasıl Çalışır?

Google Asistan, Google Haritalar’ın başlangıçta güvendiği temel sesli komutların yerini alıyor. Bu entegrasyon, “Ok Google” diyerek ve ardından bir komutla Google Haritalar uygulamasını tam olarak kontrol edebileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca, Google Haritalar uygulamasından çıkmadan bir ton Google Asistan özelliğine erişebileceğiniz anlamına da gelir. Google Asistan’ı Google Haritalar’da nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Google Maps uygulamasını açın ve normalde yaptığınız gibi navigasyonu başlatın.

 2. Söyle Tamam Google.

  Google Haritalarda Google Asistan

  Google Haritalar ekranının altında dört nokta simgesinin göründüğünü gördüğünüzde, Google Asistan dinliyor demektir.

 3. Google Asistan’a şunun gibi bir soru sorun: gaz bulveya şunun gibi bir işlevi gerçekleştirmesini isteyin: Anneme kısa mesaj gönder.

  Google Haritalar'daki benzin istasyonları

  Söyle telefon etmek veya Metin, ardından bir telefon araması veya metin mesajı başlatmak için rehber listenizdeki bir kişinin adını girin. Söyle Oyna, ardından Google Haritalar uygulamasından çıkmadan müzik çalmak için bir şarkı, albüm veya müzik türü. Denenecek birçok komut var.

Google Asistan, Google Haritalar’dan çıkmadan veya navigasyonunuzu kesintiye uğratmadan komutunuzu yerine getirir. Google Asistan’ı tekrar etkinleştirerek ek komutlar verebilir veya rotanıza devam edebilirsiniz.

Neden Google Haritalar Ses Komutlarını Kullanmalı?

Google Asistan’ı Google Haritalar ile entegre etmek, uyumlu mobil cihazlarda navigasyon özelliğini kullanırken daha iyi, daha sağlam, eller serbest bir deneyim sağlar. Entegrasyon, navigasyon ekranından çıkmadan Google Asistan’a erişmenize olanak tanır. Google Haritalar navigasyon ekranı yerinde kalırken de görevleri gerçekleştirebilirsiniz. Bazı durumlarda, Google Asistan’dan bir görev gerçekleştirmesini istemek, Google Haritalar uygulamasının resim içinde resim (PIP) küçük resim boyutuna küçülmesine neden olurken, istenen bilgi veya uygulama devralır. Bu durumlarda Google Haritalar’ı tam boyuta döndürmek, küçük resme dokunmak veya Google Asistan’dan navigasyona devam et.

Google Asistan Google Haritalarda Ne Yapabilir?

Google Asistan, Google Haritalar’da normalde gözlerinizi yoldan ayırmanızı ve ekrana dokunmanızı gerektiren herhangi bir işlevi gerçekleştirebilir. Bu, sesli yönlendirmeyi sessize alma, bir rotayı değiştirme, hedefinizi değiştirme, tahmini varış zamanını bulma ve trafiği kontrol etme gibi temel komutları içerir.

Google Asistan, Google Haritalar'da benzin istasyonlarını gösteriyor

Google Asistan, navigasyon işlevlerini kontrol etmenin yanı sıra, genellikle Google Haritalar’dan ayrılmanızı gerektiren bir dizi işlevi de gerçekleştirebilir. Google Asistan’ın navigasyon ekranından çıkmadan gerçekleştirebileceği işlevlerden bazıları şunlardır:

 • Arama yapın ve kısa mesaj gönderin.
 • Benzin istasyonlarını, restoranları ve diğer ilgi çekici yerleri bulun.
 • Hava koşulları hakkında rapor verin.
 • Müzik çal.
 • Toplantılar ve randevular hakkında bilgi sağlamak için takviminize erişin.

Google Haritalar’da Müzik Çalmak İçin Google Asistan Nasıl Kullanılır?

Google Asistan entegrasyonunun Google Haritalar’a getirdiği kullanışlı bir özellik, navigasyon sırasında müzik çalma ve kontrol etme yeteneğidir. Bu, sürüş sırasında Google Haritalar’dan çıkmadan bir tür, şarkı, albüm veya sanatçı talep etmenize olanak tanır.

Google Haritalar'da müzik çalan Google asistanı

İşleyiş şekli şöyledir:

 1. Açık Google Maps ve her zamanki gibi navigasyonu başlatın.

 2. Söyle Tamam Google Google Asistan’ı etkinleştirmek için.

 3. Söyle Oynave ardından bir müzik türü, şarkı, albüm veya sanatçı. Örneğin, diyelim ki biraz caz çal otomatik olarak bir caz çalma listesi oluşturmak için.

 4. Varsayılan olarak ayarlanan müzik uygulaması, Google Haritalar’ı kesintiye uğratmadan başlar. Ekranın üst kısmındaki durum çubuğuna bakarsanız, hizmetin simgesini göreceksiniz.

  Google Haritalar uygulamasında müzik çalıyor

 5. Müziği duraklatmak veya durdurmak için Google Asistan’ı kullanın ya da mini oynatıcıya erişmek için durum çubuğunu aşağı kaydırın.

  Google Haritalar etkinken Google Müzik çalıyor

 6. Mini oynatıcıya dokunursanız, müzik uygulaması ekranın köşesindeki küçük bir pencerede Google Haritalar ile başlar. Tam boyuta döndürmek için küçük Google Haritalar penceresine dokunun.

Google Asistan ile Google Haritalar’da Deneyebileceğiniz Diğer Sesli Komutlar

Google Haritalar ile Google Asistan entegrasyonu, bir rota oluşturmak ve yol boyunca değiştirmek için sesli komutları kullanmanıza olanak tanır. Bu, Google Haritalar uygulamasının her zaman kabul edebildiği temel sesli komutların yerini alır ve bunları geliştirir.

Google Asistan, Google Haritalar'da alternatif rotalar gösteriyor

Google Haritalar’da çalışan diğer bazı sesli navigasyon komutları şunlardır:

 • Sesli yardımı kapat: Adım adım sesli yardımı kapatır.
 • Sesli yardımı aç: Adım adım sesli yardımı devam ettirir.
 • Trafiği göster: Rotanızdaki tüm trafik sorunlarını ortaya çıkarır.
 • Uyduyu göster: Temel harita görünümünü bir uydu görüntüsü ile değiştirir.
 • Gezinme (hedef): İstediğiniz hedefe bir rota oluşturur.

Söyle eve gitmek evinize yol tarifi almak veya bir işletmenin adını söylemek için. Bu komut, Google Haritalar dışında da çalışır, bu durumda Google Haritalar’ı başlatır ve bir rota oluşturur.

 • Rotaya genel bakışı göster: Tüm rotayı görebilmeniz için rota haritasını uzaklaştırır.
 • Alternatif rotaları göster: Varış noktanıza ulaşmak için alternatif yollar sağlar.
 • Tahmini varış zamanım nedir (ETA): Hedefinize varacağınız tahmini süreyi sağlar.
 • Önlemek (gişeler / otoyollar / feribotlar): Ücretli yollardan, otoyollardan veya feribotlardan kaçınmak için rotanızı değiştirin.
 • etkinleştirme (gişeler / otoyollar / feribotlar): Ücretli yollara, otoyollara veya feribotlara izin vermek için rotanızı değiştirin.

Google Asistan, temel gezinme komutlarına ek olarak, Google Haritalar içindeki çeşitli diğer komutlara da yanıt verir. Çoğu durumda, gezinme tam ekranda kalırken soruları yanıtlayabilir ve ilişkili görevleri gerçekleştirebilir. Google Haritalar’da deneyebileceğiniz diğer Google Asistan sesli komutları:

 • Telefon etmek (isim): Kişi listenizdeki birini arar.
 • Mesaj gönder (isim): Kişi listenizdeki birine kısa mesaj başlatır.
 • Hava nasıl: Yerel hava durumunun bir özetini sağlar.
 • Hava nasıl (yer): Başka bir konumdaki hava durumunun bir özetini sağlar.
 • Oyna (müzik): Seçtiğiniz bir türü, sanatçıyı, albümü veya şarkıyı çalar.
 • En yakın hangisi (ilgi konusu): İsteğinize uygun en yakın konumu sağlar. Örneğin, En yakın otel hangisi size en yakın oteli sağlar.
 • Bir sonraki toplantım ne zaman: Takviminize erişir ve bir sonraki planlanmış toplantınızın saatini sağlar.

Android Auto Zaten Varken Neden Google Asistan’ı Google Haritalar ile Entegre Etmelisiniz?

Google Haritalar ile Google Asistan entegrasyonu, Android Auto’nun bazı işlevlerini kopyalar. Yine de, her ikisi de farklı durumlarda farklı insanlar için faydalıdır. Android Auto, arabalarda kullanım için daha güvenli olacak şekilde tasarlanmış basitleştirilmiş bir kullanıcı arayüzüdür. Daha büyük metne, daha büyük düğmelere ve entegre ses kontrollerine sahiptir. Ayrıca, yerleşik Android Auto desteğine sahip arabalara ve kamyonlara doğrudan entegre edilebilir.

Google Asistan / Haritalar entegrasyonu ile Android Auto karşılaştırması

Google Haritalar daha genel kullanım için tasarlanmıştır. Bir arabada gezinmek için kullanılabilir ve ayrıca yürüyerek, otobüsle ve diğer ulaşım araçlarını kullanmak için de kullanışlıdır. Google Haritalar, araba kullanıyor olsanız da olmasanız da yararlı olabilirken, Android Auto baştan sona arabalarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Android Auto, uzun yolculuklar için uygundur ve özellikle arabanız Android Auto entegrasyonunu destekliyorsa kullanışlıdır. Google Asistan ile Google Haritalar, arabanıza çok fazla girip çıkıyorsanız, araba kullanmıyorsanız veya yoldayken telefonunuzu kullanmak için ayrı bir uygulama başlatmayı tercih etmiyorsanız daha iyidir. Google Haritalar, Android olmayan platformlarda da kullanılabilirken, Android Auto yalnızca Android cihazlarda çalışır.