Skip to content

Google Asistan Hiçbir Şey Açmayacak!

15 de Mayıs de 2021

Google Asistan hiçbir şeyi açmadığında, özellikle telefonunuzu eller serbest modunda veya Android Auto ile kullanmaya çalışıyorsanız, büyük baş ağrısına yol açabilir. Google Asistan herhangi bir şeyi açmayı reddettiğinde, genellikle Google uygulamasıyla veya akıllı kilit özelliğiyle ilgili sorunlarla ilgilidir, ancak uyumluluk, internet bağlantınız ve hatta mikrofonunuzla ilgili bir sorun da olabilir. Bu sorun meydana geldiğinde, genellikle şu mesajı görürsünüz: “Maalesef bu cihazdaki uygulamaları açamıyorum.” Diğer durumlarda, Google Asistan hiç yanıt vermez veya Google Asistan nokta simgelerinin bir süre hareket ettiğini görürsünüz, ancak istenen uygulama açılmaz.

Google Asistan Uyumluluğu Nasıl Kontrol Edilir

Başka bir şey yapmadan önce, cihazınızın Google Asistan’ı çalıştırabildiğinden emin olun. Değilse, Google Asistan telefonunuzda herhangi bir görevi gerçekleştiremez. Google Asistan’ın çalışması için telefonunuzun şu minimum gereksinimleri karşılaması gerekir:

 • Android 5.0 veya üstü
 • Google uygulaması 6.13 veya üzeri sürüm
 • Google Play Hizmetleri yüklendi
 • En az 1.0 GB bellek
 • Uyumlu bir dile ayarlayın

Google Asistan, Çince (Geleneksel), Danca, Felemenkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, Hintçe, Endonezce, İtalyanca, Japonca, Korece, Norveççe, Lehçe, Portekizce (Brezilya), Rusça, İspanyolca, İsveççe ve Tayca ve Türkçe.

Herhangi Google Asistan Komutları Çalışıyor mu?

Google Asistan kullanışlı bir araçtır, ancak onunla ilgili pek çok şey ters gidebilir. Telefonunuz gereksinimleri karşılıyorsa ve “Ok Google” veya “Hey Google” dediğinizde Google Asistan başlarsa, herhangi bir komuta yanıt verip vermediğini kontrol edin. Hangi komutu deneyeceğinizden emin değilseniz, işte Google Asistan komutlarının bir listesi. Arama isteği gibi tamamen Google uygulamasında yürütülebilecek bir komut kullanmayı deneyin. Komut çalışırsa ve bir arama sonuçları listesi görürseniz, bu, Google Asistan’ın bir kapasiteyle çalıştığı anlamına gelir. Herhangi bir arama sonucu görmüyorsanız, bu, Google Asistan’ın hiç çalışmamasıyla ilgili bir sorununuz olduğu anlamına gelir, yalnızca herhangi bir şeyi açmayı reddetmesiyle ilgili bir sorun değil.

Google Asistan’ın Hiçbir Şeyi Açmaması Nasıl Onarılır

Google Asistan herhangi bir şeyi açmayı reddettiğinde, bunun nedeni genellikle Google uygulamasındaki sorunlar. Telefonunuzu yeniden başlatmak bazen işe yarayabilir, ancak kontrol etmek isteyeceğiniz başka şeyler de vardır. Google Asistanınız hiçbir şeyi açmazsa şu sorun giderme adımlarını izleyin:

 1. Telefonunuzu yeniden başlatın. Daha karmaşık bir şey denemeden önce telefonunuzu yeniden başlatın. Genellikle işe yarayan basit bir düzeltme. Telefonunuz yeniden başlatmayı bitirdikten sonra Google Asistan’ı tekrar kullanmayı deneyin.

 2. İnternet bağlantınızı kontrol edin. Google Asistan, komutlarınızı işlemek için internet bağlantısına güvenir. Güvenilir bir veri bağlantınız olduğundan emin olun veya telefonunuzu kablosuz ağa bağlayın ve Google Asistan’ı tekrar kullanmayı deneyin. Google Asistan, web aramaları gibi komutlar için çalışıyorsa ancak hiçbir şeyi açmıyorsa, sorun muhtemelen internet bağlantınız değildir.

 3. Google Asistan’ın sizi duyabildiğinden emin olun. Google Asistan hiç yanıt vermezse sizi duyamayabilir. Gürültülü bir yerdeyseniz sessiz bir yere taşınmayı deneyin. Zaten sessiz bir alandaysanız, telefonunuzun mikrofonunun toz veya diğer kalıntılarla engellenmediğinden emin olmak için kontrol edin.

 4. Farklı bir komut deneyin.

  Google Asistan, tümü bir uygulamayı açmasına neden olan birkaç farklı komutu kabul eder. “Gmail’i aç” demek işe yaramazsa, “Gmail’i başlat” veya “Gmail oyna” demeyi deneyin. Google Asistan bir komutla çalışır ve diğerleriyle çalışmazsa, ses modelini yeniden eğitmek yardımcı olabilir. Google uygulamasını açın, ardından şuraya gidin: Daha > Ayarlar > Ses > Voice Match > Ses modelini yeniden eğit. Sonra dokunun Dahave belirtilen cümleleri telefonunuzun mikrofonuna açıkça söyleyin.

 5. Bozuk yerel veriler, Google Asistan’ın herhangi bir şeyi açmayı reddetmesinin en yaygın nedenlerinden biridir. Bu sorunu çözmek için Google uygulamanızın önbelleğini temizlemeniz gerekir. Açık Ayarlar > Uygulamalar ve bildirimler.

 6. Dokunmak Google > Depolama > Önbelleği Temizle. Google Asistan hala hiçbir şeyi açmıyorsa sonraki adıma geçin.

 7. Bazı durumlarda, Google uygulama önbelleğini temizlemek yeterli olmaz. Sonraki adım, arama geçmişiniz ve besleme ayarlarınız gibi şeyleri içeren yerel olarak depolanan tüm verileri temizlemektir. Açık Ayarlar > Uygulamalar ve bildirimler > Google.

 8. Dokunmak Depolama > Açık depolama.

 9. Dokunmak TÜM VERİLERİ TEMİZLE > TAMAM MI.

 10. Google uygulamasıyla deneyebileceğiniz son şey, uygulamanın güncellemelerini kaldırıp ardından uygulamayı yeniden yüklemektir. Açık Ayarlar > Uygulamalar ve bildirimler > Google > (üç dikey nokta) menü simgesi> Güncellemeleri kaldır. Google Asistan çalışırsa, Google bir düzeltme verene kadar Google uygulamasını güncellemeyin. Çalışmazsa, uygulamayı güncellemeyi deneyin. Google uygulamasını doğrudan Google Play’den indirebilirsiniz. Bu seçenek tüm Android sürümlerinde mevcut değildir. Google uygulaması için güncellemeleri kaldırma seçeneğini görmüyorsanız, bu yöntemi deneyemezsiniz.

 11. Google Asistan hala hiçbir şeyi açmıyorsa ancak web aramaları gibi sınırlı komutlarla çalışıyorsa, sorun telefonunuzun akıllı kilidi olabilir.

Google Asistan Web Aramaları Yaptığında Ne Yapmalı Ama Hiçbir Şey Açmaz

Google Asistan, web araması yapmak gibi yalnızca belirli komutlarla çalıştığında, genellikle Google uygulamasıyla ilgili sorunlarla ilgilidir. Bunu reddettiyseniz, denemeniz gereken son şey Smart Lock özelliğini devre dışı bırakmaktır. Smart Lock, belirli koşullar altında telefonunuzun otomatik olarak kilitlenmesini veya kilidini açmasını önlemek için tasarlanmış bir özelliktir. Örneğin, yüzünüzü veya sesinizi tanırsa telefonunuzun kilidini otomatik olarak açmak veya akıllı saat gibi bir cihaza yakın olduğu sürece kilitlenmesini önlemek için Smart Lock’u kullanabilirsiniz. Bazı nadir durumlarda, Smart Lock, Google Asistan’ın web’de arama yapmak gibi bazı görevleri gerçekleştirmesine izin verebilir, ancak uygulamaları açmasını, randevu almasını, alarmları ayarlamasını ve diğer daha gelişmiş işlevleri engelleyebilir. Akıllı kilit özelliğini şu şekilde devre dışı bırakabilirsiniz:

 1. Ayarlar app.

 2. Aşağı kaydırın Güvenlik ve konum ve dokunun Akıllı Kilit.

  Google Smart Lock

 3. Girin TOPLU İĞNE, Desenveya parola.

 4. Kapat vücut üzerinde algılama.

  Smart Lock'u kapatma

 5. Hepsini kaldır güvenilen cihazlar, yerler, yüzler, ve ses eşleşmesi sesler.

  Ses modelini silme

 6. Telefonunuzu yeniden başlatın ve Google Asistan’ın uygulamaları açıp açmayacağını kontrol edin.

 7. Google Asistan çalışırsa Smart Lock’u kapalı bırakın veya her yöntemi Voice Match ile başlayarak birer birer geri ekleyin. Smart Lock’u sınırlı bir şekilde kullanabilirsiniz veya Google Asistan’ı kullanmak için tamamen devre dışı bırakmanız gerekebilir.

 8. Google Asistan, tüm Smart Lock özellikleri devre dışı bırakıldığında bile çalışmazsa, Google’ın telefonunuzda sorunlara neden olan hata için bir düzeltme yayınlamasını beklemeniz gerekir. Ek yardım almak, sorununuzu bildirmek ve halihazırda mevcut başka düzeltmeler olup olmadığını kontrol etmek için Google Asistan desteği ile iletişime geçin.