Skip to content

Google Asistan Metin Göndermediğinde Ne Yapmalı?

4 de Haziran de 2021

Google Asistan, diğer görevlerin yanı sıra web’de arama yapabilen, randevu ayarlayabilen ve kısa mesaj gönderebilen sanal bir asistandır. Google Asistanınız belirtildiği gibi kısa mesaj göndermiyorsa, kişilerinizle veya Google uygulamasında bir sorun olabilir. Burada, bunun dibine inmenize yardımcı olacağız.

Google Asistan Sesli Komutlarının Çalışıp Çalışmadığını Kontrol Edin

Sorunu izole etmek için, cihazınızın sesli komutlarının düzgün çalışıp çalışmadığını anlayarak başlayın. Basit bir sesli komut web araması yapmak için Google Asistan’ı kullanmayı deneyin. Google bu görevi tamamlayamazsa, sorunun kısa mesajla sınırlı olmadığını bilirsiniz. Google Asistan sesli komutlarının açık olduğundan emin olun. Eğer öyleyse, sizi doğru anladığından emin olmak için ses modelini yeniden eğitin. Google uygulamasını orijinal durumuna sıfırlamayı da deneyebilirsiniz. Diğer Google Asistan sesli komutları düzgün çalışıyorsa ve sorun kısa mesajlarla sınırlı görünüyorsa, bunun nedeni büyük olasılıkla kişilerinizdeki bir hatadır. Başka bir olası suçlu, Google uygulamasındaki yanlış izin ayarlarıdır.

Hatalar için İletişim Numaralarınızı Kontrol Edin

Kişiler uygulamasını açın ve iletişim numaralarınızda hata olup olmadığını kontrol edin. Fazladan boşluklar, parantezler, noktalar ve virgüller, aramaların ve metinlerin geçmesini engelleyebilir.

Sorunları önlemek için tüm telefon numaraları şu biçimde olmalıdır: 555-555-5555. (555) 555-5555’te olduğu gibi parantezler ve diğer karakterler, Google Asistan’ın aramaları ve mesajları yönlendirme yeteneğini etkileyebilir.

Google Asistan’ın Metin Gönderme İzni Olduğundan Emin Olun

Google Asistan, düzgün çalışması için Google uygulamasına güvenir, yani sesli komutları yürütmek için çeşitli izinlere ihtiyaç duyar. İzin ayarları, hangi uygulamaların arama, mesajlaşma ve kayıt gibi mobil cihazınızın işlevlerine erişimi olduğunu kontrol eder. Google Asistan ile metin mesajları göndermek istiyorsanız, Google uygulamasının telefonunuzdaki kısa mesaj hizmeti (SMS) işlevini kullanması için izne ihtiyacı vardır. Bir Android cihazda İzinleri nasıl ayarlayacağınız aşağıda açıklanmıştır: Bir iOS cihazınız varsa, Konuşma Tanıma izinleri altında bulunabilir. Ayarlar > Gizlilik > Konuşma tanıma.

 1. Ayarlar uygulamasını seçin ve Uygulamalar ve bildirimler. Android’in daha eski bir sürümüne sahipseniz, seçmeniz gerekebilir. Uygulamalar onun yerine Uygulamalar ve bildirimler.

 2. Seç Google.

  Uygulamalar ve bildirimler ile Google'ı gösteren Ayarlar uygulaması

 3. Seç izinler.

 4. yanındaki kaydırıcıdan emin olun. SMS sağa kaydırılır. Kaydırıcı sola kaydırılırsa veya grileşirse Google Asistan metin mesajları gönderemez veya erişemez.

  SMS kaydırıcısını Açık konumunda gösteren Uygulama İzinleri

 5. Google Asistan’ın artık kısa mesaj gönderip gönderemediğini kontrol edin. Değilse, Google uygulamasını orijinal durumuna sıfırlayın.

Google Uygulamasını Orijinal Ayarlara Sıfırlayın

İletişim telefon numaralarınızda herhangi bir hata olmadığını doğruladıysanız ve Google uygulamanız doğru izinlere sahipse, sonraki adım Google uygulamasını orijinal durumuna sıfırlamaktır. Bu işlem, Google uygulamasındaki olası bozuk verileri ortadan kaldırır. Eğer işe yaramazsa, Google uygulamasına güncellemeleri indirip yükleyebilirsiniz. Bu talimatlar iOS cihazları için geçerli değildir. Ancak, Google veya Google Asistan uygulamasını silebilir ve ardından yeniden indirebilirsiniz.

 1. Ayarlar Android cihazınızda uygulamayı seçin ve Uygulamalar ve bildirimler. Android’in daha eski bir sürümüne sahipseniz, seçmeniz gerekebilir. Uygulamalar onun yerine Uygulamalar ve bildirimler.

 2. Seç Google.

  Uygulamalar ve bildirimler ile Google'ı gösteren Ayarlar uygulaması

 3. Seç Depolama.

 4. Seç Önbelleği Temizle.

 5. Seç Açık depolama.

  Önbelleği ve Depolamayı Temizleme

  Android’in ve Google uygulamasının bazı eski sürümlerinde, Alanı Yönet yerine.

 6. Seç Tüm Verileri Temizle.

 7. Seç TAMAM MI.

  Google uygulaması verileri temizle seçeneği belirlendi

 8. öğesine dokunun. geri butonu Ana Google uygulaması bilgi ekranına dönmek ve üç dikey nokta (⋮) ile gösterilen menü simgesini seçmek için.

 9. Seç Güncellemeleri kaldır.

  Google uygulaması kaldırma güncelleme seçeneği

  Google uygulamasının bazı eski sürümlerinde bu seçenek yoktur. Güncellemeleri kaldırma seçeneğini görmüyorsanız, bu düzeltmeyi deneyemezsiniz.

 10. Güncellemelerin kaldırılmasını bekleyin ve ardından devre dışı bırak.

 11. Seç Uygulamayı Devre Dışı Bırak.

  Google uygulaması devre dışı bırakma onayı açılır penceresi

  Google uygulamasını yalnızca bu sorun giderme sürecinin bir parçası olarak geçici olarak devre dışı bırakın. Bu adımda sorun giderme işlemini durdurmayın. Google uygulamasını kalıcı olarak devre dışı bırakırsanız telefonunuz düzgün çalışmayabilir.

 12. Seç etkinleştirme.

 13. Google Asistan’ın artık kısa mesaj gönderip gönderemediğini kontrol edin.

 14. Google Asistan yine de kısa mesaj gönderemiyorsa Google Play Store’a gidin ve Google uygulamasının en son sürümünü yükleyin.

  Google Play Store'da Google uygulaması Etkinleştir seçeneği ve Google Uygulaması

 15. Google Asistan’ın artık kısa mesaj gönderip gönderemeyeceğini kontrol edin. Hala mesaj gönderemiyorsa, Google’ın bir düzeltme yayınlamasını beklemeniz gerekebilir. Sorununuzu bildirmek ve ek bilgileri kontrol etmek için resmi Google Asistan destek forumunu ziyaret edin.