Skip to content

Google Asistan’ın Dilini Değiştiremediğinizde Nasıl Onarılır

23 de Nisan de 2021

Google Asistan, Google Home’a ​​ve diğer bağlı cihazlara randevu ayarlama ve kısa mesaj gönderme gibi görevleri yerine getirmesini söylemek için sesli komutları kullanmanıza olanak tanıyan sanal bir asistandır. Birkaç dilde çalışmak üzere tasarlanmıştır, ancak bazen kullanıcılar Google Asistan’daki dil ayarını değiştirmeye çalışırken sorun yaşarlar. İşte bu sorunun neden oluştuğuna ve nasıl düzeltileceğine bir göz atın. Bu sorun giderme adımları, Android cihazlar için Google Asistan uygulamasında çalışır.

Farknot_Architect / iStock / Getty Images Plus

Google Asistan’ın Dilini Neden Değiştiremiyorsunuz?

Google Asistan, en iyi İngilizce ile ve özellikle de Amerika Birleşik Devletleri İngilizce varyantıyla çalışır, ancak diğer birkaç dilde de çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Bununla birlikte, akıllı telefonunuz muhtemelen Google Asistan’ın sunduğundan çok daha fazla dili destekleyecek şekilde tasarlanmıştır. Bazen bir kullanıcı, telefonunu Google Asistan’ın henüz desteklemediği İngilizce (Jamaika) gibi bir dile ayarlayacaktır. Bu olduğunda Google Asistan, kullanıcının giriş dilini değiştirmesini engelleyebilir. Google Asistan’ın dilini değiştirme yeteneğini yeniden kazanmanın en kolay yolu, telefonunuzdaki dil ayarını Google Asistan’da en eksiksiz desteğe sahip olan İngilizce’ye (ABD) değiştirmektir. Bunu yapmak, Google Asistan’ın dilini tercih ettiğiniz dile değiştirmenize izin veriyorsa, telefonunuzun ayarlarına geri dönebilir ve sistem dilini daha rahat olduğunuz bir şeyle değiştirebilirsiniz. Hem dile hem de bölgeye dikkat edin. Örneğin, telefonunuzu Portekizce (Portekiz), Portekizce (Makao), Portekizce (Brezilya) ve diğerlerine ayarlayabilirsiniz, ancak Google Asistan yalnızca Portekizce’yi (Brezilya) destekler.

Android Sistem Dilinizi Değiştirin

Sistem dili, Google Asistan dilinden tamamen ayrıdır ve telefonunuzdaki ayarlardan değiştirilebilir. Bir Android telefonda sistem dilini şu şekilde değiştirebilirsiniz:

 1. Ayarlar uygulamasıve dokunun Sistem.

 2. Dokunmak Diller ve giriş.

 3. Dokunmak Diller.

  Sistem, Diller ve Giriş ve Diller vurgulanmış olarak Android ayarlarının ekran görüntüleri

 4. Eğer İngilizce (Amerika Birleşik Devletleri) bu ekranda yok, dokunun Dil ekle.

 5. Dokunmak İngilizce (Amerika Birleşik Devletleri). Google Asistan tarafından desteklenen herhangi bir dili teknik olarak ayarlayabilirsiniz, ancak İngilizce (Amerika Birleşik Devletleri) en eksiksiz desteğe sahiptir.

 6. Şimdi bir çatışmaya neden olan dili kaldırmanız gerekecek. Simgesine dokunun. üç dikey nokta menü simgesi.

  Dil ekle, İngilizce ve üç noktalı menünün vurgulanmış olduğu Android Dil tercihlerinin ekran görüntüleri

 7. Dokunmak Kaldırmak.

 8. Kaldırılması gereken dile veya dillere dokunun, ardından çöp tenekesi simgesi. Bu adımda İngilizce’ye (Amerika Birleşik Devletleri) dokunmayın. Yanında bir onay işareti bulunan her dil, bir sonraki adımda kaldırılacaktır. İngilizceyi (ABD) kaldırmak, Google Asistan’daki dili değiştirmenizi engelleyecektir.

 9. Dokunmak TAMAM MI.

  Kaldır, Çöp Kutusu ve Tamam düğmelerinin vurgulandığı Android dil tercihlerinin ekran görüntüleri

Şimdi Google Asistan Giriş Dilinizi Değiştirip Değiştiremeyeceğinizi Görün

Telefonunuzun sistem dilini İngilizce (ABD) olarak değiştirdikten sonra, Google Asistan’ın dilini değiştirebilmelisiniz. Büyük bir listeden seçim yapmanıza izin veren ana sistem dilinin aksine, Google Asistan yalnızca desteklenen diller arasından seçim yapmanıza izin verir.

 1. Google Asistan’ı açın ve kullanıcı simgesi. Google Asistan’ın eski sürümlerinde, mavi gelen kutusu simgesi sonra üç dikey nokta kullanıcı simgeniz yerine.

 2. Dokunmak Ayarlar.

 3. Dokunmak Asistan. Google Asistan’ın eski sürümlerinde, Tercihler.

  Profil resmi, Ayarlar ve Asistan vurgulanmış olarak Google Asistan'ın ekran görüntüleri

 4. Dokunmak Diller.

 5. Listede İngilizce (ABD) yoksa, listedeki dile dokunun.

 6. Dokunmak İngilizce (Amerika Birleşik Devletleri). Şu anda herhangi bir uyumlu dili seçebilirsiniz. Ancak, Google Asistan’ın İngilizce sürümü en iyi Amerika Birleşik Devletleri yerel varyantıyla çalışır. Bir bütün olarak Google Asistan ses tanıma, İngilizce (ABD) ayarıyla en iyi şekilde çalışır.

  Google Asistan'ın ekran görüntüleri

 7. Google Asistan’ın sizi anlayıp anlayamadığını kontrol edin. Öyleyse, telefonunuzun sistem dilini önceki adımda seçtiğiniz desteklenen dil ile değiştirebilirsiniz.

Google Asistanınızı Fabrika Orijinal Durumuna Geri Yükleyin

Telefonunuzun sistem dilini desteklenen bir dile değiştirmek yine de Google Asistan’ın dilini değiştirmenize izin vermiyorsa, Google uygulamanızla ilgili bir sorun olabilir. Google Asistan, çalışmak için Google uygulamasına güvenir, bu nedenle bozuk yerel veriler veya uygulamanın yakın zamanda güncellenen bir sürümündeki bir hata, Google Asistan’ın giriş dili gibi ayarlarını değiştirmenizi engelleyebilir. Google uygulamanızı fabrika orijinal durumuna nasıl geri yükleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Ayarlar uygulamasına dokunun ve Uygulamalar ve bildirimler. Android’in daha eski bir sürümüne sahipseniz, simgesine dokunmanız gerekebilir. Uygulamalar yerine.

 2. Dokunmak Google.

 3. Dokunmak Depolama.

  Android ayarlarının Uygulamalar ve Bildirimler, Google ve Depolama seçeneğinin vurgulandığı ekran görüntüleri

 4. Dokunmak Önbelleği Temizle, ardından dokunun Açık depolama. Google uygulamasının daha eski bir sürümüne sahipseniz, Depolamayı Yönet yerine.

 5. Dokunmak Tüm Verileri Temizle.

 6. Dokunmak TAMAM MI.

  Android Depolama ayarlarının ekran görüntüleri

 7. Simgesine dokunun. geri ok önceki ekrana dönmek için.

 8. Dokunmak Devre dışı bırak.

 9. Dokunmak Uygulamayı Devre Dışı Bırak. Google uygulamasını yeniden etkinleştirmek için aşağıdaki talimatları tamamladığınızdan emin olun, aksi takdirde telefonunuz düzgün çalışmayabilir. Google uygulamasını asla devre dışı bırakmayın.

 10. Dokunmak TAMAM MI.

  Devre dışı bırak seçeneklerinin vurgulandığı Google uygulaması bilgilerinin ekran görüntüleri

 11. Dokunmak etkinleştirme.

 12. Aşağı kaydırın veöğesine dokunun. Uygulama ayrıntıları.

 13. Dokunmak Güncelleme. Google uygulamanızı güncellemeyi beklemek isterseniz, daha sonra Google Play mağazasında bulabilirsiniz.

  Google'ın bir Android telefonda nasıl güncelleneceğini gösteren ekran görüntüleri

 14. Güncelleme bittikten sonra, Google Asistanınızın dilini değiştirip değiştiremeyeceğinizi kontrol edin. Seçenek hala devre dışıysa, Google’ın sorununuzu çözmek için bir yama yayınlamasını beklemeniz gerekir. Ek bilgi almak ve sorununuzu bildirmek için resmi Google Asistan destek forumunu ziyaret edin.