Skip to content

Google Asistan’ın Sesini Değiştiremediğinizde Nasıl Onarılır

24 de Mayıs de 2021

Sanal asistan olarak Google Asistan, sesli komutları onaylamak ve almak için iki yönlü konuşmalar yapabilir. Google Asistan sesi için erkek ve kadın seçenekleri ve çeşitli aksanlar dahil olmak üzere çeşitli seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz. Google Asistan sesini değiştiremeyeceğinizi fark ederseniz, bu muhtemelen telefonunuzdaki dil ayarlarıyla çakışmaktadır.

Google Asistan Sesini Değiştirmenizi Ne Engeller?

Google Asistan sesini değiştirme seçeneği listelenmemişse, sorun genellikle cihazınızdaki dil ayarlarıyla ilgilidir. İki önemli dil ayarı vardır: telefon işletim sisteminin (OS) dili ve Google Asistan’ın sizi anlamak için kullandığı giriş dili. İşletim sisteminin birincil dili veya lehçesi, Google Asistan dil seçenekleri kapsamında ele alınmalıdır. Değilse, Google Asistan sesini değiştirme seçeneği görünmez. Örneğin, işletim sistemi dili İngilizce (İrlanda) olarak ayarlanmışsa, Google Asistan uygulamasının ayarlar menüsünde Google Asistan sesini değiştirme seçeneğini görmezsiniz. İşletim sistemi sistem dili İngilizce (ABD) olarak ayarlanmışsa ve yine de Google Asistan sesini değiştiremiyorsanız, Google Asistan giriş dilini İngilizce (ABD) olarak ayarlayın. Bu işe yaramazsa, Google uygulamasında bir sorun veya Google Asistan’ın telefonunuzda düzgün çalışmasını engelleyen bir hata olabilir.

İşletim Sistemi Dili Nasıl Değiştirilir

Google Asistan sesini değiştiremiyorsanız, sorunu çözmenin ilk adımı telefonunuzun sistem dilini İngilizce (ABD) olarak değiştirmektir.

Android Cihaz

Bir Android cihazda sistem dilini nasıl değiştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır. (İOS talimatları için aşağı kaydırın.)

 1. Ayarlar app ve ardından seçin Sistem.

 2. Seçiniz Diller ve giriş.

 3. Seçiniz Diller.

 4. Bu ekranda “İngilizce (ABD)” yoksa, seçin Dil ekle.

 5. Seçiniz İngilizce (Amerika Birleşik Devletleri).

  Android'de İngilizce (ABD) seçeneğini bulma

  Asistan Sesi seçeneğinin listede olup olmadığını görmek için Google Asistan uygulamasına dönün. Ayarlar > Asistan Menü. Eğer öyleyse, sesi değiştirebilirsiniz. Değilse, işletim sisteminden ikincil dilleri kaldırmak için aşağıdaki talimatlara devam edin.

 6. Üç dikey nokta ().

 7. Seçiniz Kaldırmak.

 8. Kaldırmak istediğiniz her dile dokunun ve ardından çöp Kutusu Bu dilleri silmek için simge.

  Android dil tercihleri ​​ekranları

  Yanında bir onay işareti olan her dil, bir sonraki adımda kaldırılır.

 9. Seçiniz TAMAM MI Onay ekranında seçilen dilleri kaldırın.

 10. Google Asistan sesini değiştirip değiştiremeyeceğinizi kontrol edin. Değilseniz, Google Asistan giriş dilini değiştirin.

iOS Cihazı

Bir iOS cihazda sistem dilini değiştirmek için:

 1. Ayarlar uygulama ve seçin Genel.

 2. Seçiniz Dil ve Bölge.

  Dil ve Bölge ayarlarına giden yol

 3. Dokunmak iPhone Dili ve seçin Amerikan ingilizcesi).

  İOS'ta İngilizce (ABD) ayarı

 4. Asistan Sesi seçeneğinin listede olup olmadığını görmek için Google Asistan uygulamasına dönün. Ayarlar > Asistan Menü. Eğer öyleyse, sesi değiştirebilirsiniz. Değilse, işletim sisteminden ikincil dilleri kaldırmak için aşağıdaki talimatlara devam edin.

 5. Dönmek Dil ve Bölge menü ve dokunun Düzenle.

 6. Simgesine dokunun. kırmızı çizgi İngilizce olmayan her dilin yanında simgesi.

  İOS'ta Dil ve Bölge tercihleri

 7. Seçiniz Silme dokunduğunuz her İngilizce dışındaki dilin yanında açılan kaydırıcıda.

 8. Dokunmak Bitti dilleri kaldırmayı bitirdiğinizde.

  İOS Dil ve Bölge tercihlerinde dillerin silinmesi

 9. Google Asistan sesini değiştirip değiştiremeyeceğinizi kontrol edin. Değilseniz, Google Asistan giriş dilini değiştirin.

Google Asistan Sesini Değiştirmek için Google Asistan Giriş Dilini Değiştirme

Bir sonraki adım, Google Asistan giriş dilinin İngilizce (ABD) olarak ayarlandığından emin olmaktır. Google Asistan ile uyumlu birkaç dil varken, İngilizce (ABD) dışında bir dil seçmek, farklı bir Google Asistan sesi seçme seçeneğini engelleyebilir.

 1. Google Asistan’ı açın ve kullanıcı simgesi. Google Asistan’ın eski sürümlerinde, mavi gelen kutusu simgesine dokunun, ardından üç dikey nokta () kullanıcı simgeniz yerine.

 2. Seçiniz Ayarlar.

 3. Seçiniz Asistan.

  Android ayarlarında asistan seçimi

  Google Asistan’ın eski sürümlerinde, şunu seçin: Tercihler.

 4. Seçiniz Diller.

 5. Listede İngilizce (ABD) yoksa, listedeki dili seçin.

 6. Seçiniz İngilizce (Amerika Birleşik Devletleri).

  Dil tercihlerinde İngilizce (ABD) seçimi

  Bu listedeki tüm diller Google Asistan ile çalışır. Ancak, Google Asistan sesini değiştirmek için giriş dilini İngilizce (ABD) olarak ayarlamanız gerekebilir.

 7. Google Asistan sesini şu sekmede değiştirip değiştiremeyeceğinizi kontrol edin: Ayarlar > Asistan Google Asistan menüsü.

Google Asistan Sesi Nasıl Değiştirilir

Hem işletim sistemi dilini hem de Google Asistan giriş dilini İngilizce (ABD) olarak ayarladıktan sonra, Google Asistan sesinizi mevcut seçeneklerden herhangi birine değiştirebilirsiniz.

Google Asistan ses seçenekleri

Ses Seçimi Seçeneğini Geri Yüklemek için Google Asistan Nasıl Sıfırlanır

Google Asistan için hala yeni bir ses seçemiyorsanız, deneyeceğiniz son şey Google uygulamasını fabrika ayarlarına geri yüklemektir. Bu işlem, uygulamadaki bozuk verileri kaldırır ve yüklemiş olabileceğiniz tüm güncellemeleri kaldırır. Bu işlemi tamamladıktan sonra, en son Google uygulama güncellemelerini indirip yükleyin. Google uygulamanızı bir Android cihazda nasıl geri yükleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır: Bu seçenek iOS cihazlarda kullanılamaz, ancak Google Asistan uygulamasını silip ardından App Store’dan yeniden indirebilirsiniz.

 1. Ayarlar uygulama, ardından seçin Uygulamalar ve bildirimler. Android’in eski sürümlerinde, seçmeniz gerekebilir Uygulamalar yerine.

 2. Seçiniz Google.

 3. Seçiniz Depolama.

  Android Uygulamaları ve bildirim ayarları

 4. Seçiniz Önbelleği Temizle.

 5. Seçiniz Açık depolama. Google uygulamasının eski sürümlerinde, seçmeniz gerekebilir Depolamayı Yönet yerine.

 6. Seçiniz Tüm Verileri Temizle.

  Android Depolama Ayarları

 7. Seçiniz TAMAM MI veri silme işlemini onaylamak için.

 8. Seçin geri ok dönmek için Uygulama bilgisi Menü.

  Onay ekranı ve Android'de Depolama ayarlarına dönün

 9. Seçiniz Devre dışı bırak.

 10. Seçiniz Uygulamayı Devre Dışı Bırak. Google uygulamasını devre dışı bırakmayın. Google uygulamasını yeniden etkinleştirmek için aşağıdaki talimatları tamamladığınızdan emin olun, aksi takdirde telefonunuz düzgün çalışmayabilir.

 11. Seçiniz TAMAM MI.

  Google uygulamasını geri yüklemeden önce devre dışı bırakma adımları

 12. Seçiniz etkinleştirme. Google uygulamasını etkinleştirdikten sonra Google Asistan sesini değiştirebilirsiniz. Yapamıyorsanız, Google uygulamanızı güncellemek için aşağıdaki talimatları tamamlayın.

 13. Aşağı kaydırın ve seçin Uygulama ayrıntıları.

 14. Seçiniz Güncelleme.

  Android'de Google uygulamasını yeniden etkinleştirin ve güncelleyin

 15. Güncellemenin bitmesini bekleyin. Ardından, Google Asistan sesini değiştirip değiştiremeyeceğinizi kontrol edin. Yapamıyorsanız, Google’ın sorunu çözmek için bir yama yayınlamasını bekleyin. Ek bilgi için resmi Google Asistan destek forumunu ziyaret edin veya sorununuzu bildirin.