Skip to content

Google Authenticator Nasıl Kurulur?

12 de Mayıs de 2021

Google Authenticator, dijital hesaplarınızdan birine giriş yapan kişinin gerçekten siz olmanızı sağlayan bir güvenlik sistemi olan basit iki faktörlü kimlik doğrulama uygulamasıdır. Bunu, normal kullanıcı adınız ve şifrenize ek olarak benzersiz, tek seferlik bir kod gerektirerek yapar.

Google Authenticator Nasıl Çalışır?

Çoğu durumda, tek seferlik erişim kodu, hesabınızla ilişkilendirilmiş bir telefon numarasına kısa mesajla gönderilebilir, ancak bunun yerine Google Authenticator uygulaması bu kodları akıllı telefonunuzda sağlayabilir. Bu kodlar, bir üçüncü tarafın yalnızca şifrenize değil, aynı zamanda oturum açmak için telefonunuza erişmesine de ihtiyaç duyacağından, başka hiç kimsenin hesaplarınıza erişmemesini sağlar – bu, uzaktan bilgisayar korsanlarının ellerini ele geçirmesi olası değildir. Google Authenticator, Google’ın hizmetlerinin yanı sıra Slack dahil çok çeşitli diğer çevrimiçi hesaplarda çalışır.

Google Authenticator Nasıl Elde Edilir

Yapmanız gereken ilk şey, mobil cihazınız için Google Authenticator uygulamasını indirmektir:

 • İOS cihazlar için Google Authenticator uygulamasını App Store’dan indirin.
 • Android cihazlar için Google Authenticator uygulamasını Play Store’dan indirin.
Google

Hesaplarınızda İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Etkinleştirin

Google Authenticator ile kullanmak istediğiniz çevrimiçi hizmetler için iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmeniz gerekir. Bunu yapmak için gereken adımlar hizmetinize özel olacaktır, bu nedenle hizmetin iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirme konusundaki kılavuzuna bakın. 2FA olarak listelenebilir ve genellikle oturum açma işlemi sırasında bulunabilir. Hesabınız için iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirdikten sonra, hesabınızı kimlik doğrulayıcı uygulamanıza bağlamak için bir sonraki işleme geçebilirsiniz. Google Authenticator’ı Google hesabınıza bağlamak için, özellikle Google’ın iki faktörlü kimlik doğrulama kurulum sayfasına gidin; bu, ikisini bağlamanıza olanak tanır. Ancak, yalnızca Google Authenticator’ı farklı hizmetlerle kullanmak istiyorsanız bunu etkinleştirmenize gerek yoktur.

Google Authenticator’ı Hesaplarınızla Nasıl Kurulur?

İstediğiniz hizmet için açık olan iki faktörlü kimlik doğrulama kurulum sayfası ve mobil cihazınızda çalışan Google Authenticator uygulamanız ile her şeyi kurmaya hazırsınız.

 1. Çevrimiçi hesabınız tarafından sağlanan anahtarı veya barkodu bulun.

 2. Dokunmak Başla Google Authenticator uygulamasında veya + Zaten başka bir hesabı bağladıysanız.

 3. Çevrimiçi hesabınızdan bir hesap adı ve anahtarı girin veya yerleşik tarayıcı ile barkodu Google Authenticator’a tarayın.

  Google Authenticator uygulamasına hesap ekleme

 4. Hesabınız otomatik olarak bağlanacaktır.

  Google Authenticator iki faktörlü kimlik doğrulama kodu

Giriş Yapmak için Google Authenticator Nasıl Kullanılır

Google Authenticator’ı hesaplarınıza bağladıktan sonra, bu hesaplara giriş yapmak istediğinizde kullanımı kolaydır.

 1. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi kullanarak normalde hesabınızda oturum açın. Ardından, Google Authenticator ile kurduğunuz iki faktörlü kimlik doğrulamayı tamamlamanız istenir.

 2. Telefonunuzda Google Authenticator uygulamasını açın, doğru hesabı bulun ve uygulama tarafından sağlanan numarayı not edin.

 3. Giriş ekranına hızlı bir şekilde dönün ve giriş işlemini tamamlamak için Google Authenticator uygulamanızdan numarayı girin. Kod, Google Authenticator uygulamasında bir zaman tekerleği ile gösterilen kısa bir süre sonra düzenli olarak değişir. Çevrimiçi girdiğiniz kodun, girdiğinizde telefonunuzda görünmeye devam ettiğinden emin olun.