Skip to content

Google Chrome Görev Yöneticisi Nasıl Kullanılır

5 de Haziran de 2021

Google Chrome’un en kullanışlı “başlık altı” özelliklerinden biri, sekmelerin ayrı işlemler olarak çalışmasına izin veren çok işlemli mimarisidir. Bu işlemler ana iş parçacığından bağımsızdır, bu nedenle çöken veya askıda kalan bir web sayfası tüm tarayıcının kapanmasına neden olmaz. Bazen Chrome gecikiyor veya garip davranıyor ya da bir web sayfası donuyor, ancak genellikle hangi sekmenin suçlu olduğunu bilmiyorsunuz. Chrome Görev Yöneticisinin kullanışlı olduğu yer burasıdır. Chrome Görev Yöneticisi yalnızca her açık sekmenin ve eklentinin CPU, bellek ve ağ kullanımını görüntülemekle kalmaz, aynı zamanda Windows Görev Yöneticisi veya macOS Etkinlik İzleyicisi’ne benzer şekilde, tek tek işlemleri bir fare tıklamasıyla sonlandırmanıza da olanak tanır.

Chrome Görev Yöneticisi Nasıl Başlatılır

Chrome Görev Yöneticisini başlatmak kolaydır. Özelliği açmak için bu talimatları izleyin.

  1. Chrome tarayıcınızı açın.

  2. Chrome’u seçin Menü tarayıcı penceresinin sağ üst köşesindeki düğmesine basın. Simge, dikey olarak hizalanmış üç nokta ile gösterilir.

  3. Açılır menü göründüğünde, farenizi Daha fazla araç seçenek.

  4. Alt menü göründüğünde, etiketli seçeneği seçin. Görev Yöneticisi Ekranda görev yöneticisini açmak için

Görev Yöneticisini Açmanın Alternatif Yöntemleri

Chrome Görev Yöneticisi’ni açmanın daha hızlı başka yolları da var. Mac bilgisayarda, öğesini seçin. pencere üst menü çubuğundan, ardından Görev Yöneticisi. Kullanmakta olduğunuz cihaza bağlı olarak görev yöneticisini açmak için klavye kısayolları da vardır:

  • Basın Üst Karakter + Esc Bir Windows bilgisayarda Chrome Görev Yöneticisi’ni açmak için.
  • Basın Arama + Esc üzerinde Chrome Görev Yöneticisi’ni açın Chrome OS cihazı (Chromebook).

Görev Yöneticisi Nasıl Kullanılır

Chrome’un Görev Yöneticisi açıkken, her açık sekmenin, uzantının ve işlemin bir listesini görebilirsiniz. Ayrıca bilgisayarınızın belleğinin ne kadarını kullandığı, CPU kullanımı ve ağ etkinliği ile ilgili önemli istatistikleri de görüntüleyebilirsiniz. Tarama etkinliğiniz önemli ölçüde yavaşladığında, bir web sitesinin çöküp çökmediğini belirlemek için Görev Yöneticisi’ni kontrol edin. Herhangi bir açık işlemi sonlandırmak için adını seçin ve ardından İşlemi Sonlandır. Ekran ayrıca her işlem için bellek ayak izini görüntüler. Chrome’a ​​çok sayıda uzantı eklediyseniz, aynı anda birden çok uzantınız olabilir. Uzantıları değerlendirin ve kullanmıyorsanız, belleği boşaltmak için bunları kaldırın.

Görev Yöneticisini Genişletme

Chrome’un Windows’ta sistem performansınızı nasıl etkilediği hakkında daha fazla bilgi almak için Görev Yöneticisi ekranında bir öğeyi sağ tıklayın ve açılır menüden bir kategori seçin. Yukarıda belirtilen istatistiklere ek olarak, paylaşılan bellek, özel bellek, görüntü önbelleği, komut dosyası önbelleği, CSS önbelleği, SQLite belleği ve JavaScript belleği ile ilgili bilgileri görüntülemeyi seçebilirsiniz.

Chrome görev yöneticisinde sağ tıklama menüsündeki görüntü önbelleği öğesi

Ayrıca Windows’ta, İnekler için istatistikler Tüm istatistikleri daha derinlemesine kontrol etmek için Görev Yöneticisinin altındaki bağlantı.