Skip to content

Google Chrome Nedir?

15 de Mayıs de 2021

Google Chrome, internetteki web sayfalarına erişmek için kullanılan, Google tarafından geliştirilen ücretsiz bir web tarayıcısıdır. Mayıs 2020 itibariyle, web tarayıcısı pazar payının% 60’ından fazlasıyla dünya çapında tercih edilen en popüler web tarayıcısıdır. Google Chrome aynı zamanda platformlar arası bir tarayıcıdır, yani farklı bilgisayarlar, mobil cihazlar ve işletim sistemlerinde çalışan sürümler vardır. Statista’ya göre, Android için Google Chrome, Şubat 2020 itibariyle küresel web tarayıcısı pazar payının% 32’sinden fazlasını elinde tutan en çok kullanılan sürümdür.

Google Chrome’u kullanma

Google Chrome’u kullanmak, mevcut bilgisayarınızdaki varsayılan web tarayıcısını (Internet Explorer, Edge veya Safari gibi) kullanmak kadar kolaydır. Bir web sitesini her ziyaret etmek istediğinizde, yapmanız gereken tek şey web adresi URL’sini üstteki adres çubuğuna yazıp Giriş/Git/Arama. Diğer web tarayıcıları gibi, Google Chrome da bir geri düğmesi, ileri düğmesi, yenileme düğmesi, geçmiş, yer imleri, araç çubuğu ve ayarlar gibi temel tarayıcı özelliklerini içerir. Diğer tarayıcılarda olduğu gibi Chrome’da da geçmişiniz, çerezleriniz veya site verileriniz izlenmeden gizli olarak gezinmenize olanak tanıyan bir gizli mod bulunur. Ayrıca geniş bir eklenti ve uzantı kitaplığı içerir. Bununla birlikte, Chrome’un ekstra özellikleri, temellerin çok ötesine geçer.

Google Chrome’un Öne Çıkan Özelliklerinden Birkaçı

İşte Google Chrome’un en iyi özelliklerinden bazıları:

  • Hızlı, güvenli ve kullanımı kolaydır.

Google Chrome’un belki de en büyük çekilişi ham performansıdır. Web sayfaları, yoğun grafiklere, reklamlara veya video içeriğine sahip çok sayıda sayfada gezinirken bile son derece hızlı bir şekilde açılabilir ve yüklenebilir. Arayüz, yeni başlayanlar için bile temiz ve kullanımı basittir ve güvenliği kontrol altında tutmak için güncellemeler sık ​​sık ve otomatik olarak yapılır.

  • Google’da arama yapmak için adres çubuğunu kullanabilirsiniz.

Bir şey aramanız mı gerekiyor? Yeni bir pencere veya sekme açın ve adres çubuğunda aramanız gereken şeyi yazmaya başlayın. Sonra vur Giriş/Git/Arama ve ilgili Google arama sonuçları sayfası gösterilecek.

  • Chrome ayarlarını cihazlar arasında senkronize edebilirsiniz.

Chrome’u Google Hesabınızla kullandığınızda, tüm yer işaretlerinizi, geçmişinizi, şifrelerinizi, otomatik doldurmalarınızı ve daha fazlasını senkronize edebilirsiniz. Bu, Chrome’u başka bir bilgisayar veya cihazda Google hesabınız aracılığıyla her kullandığınızda ayarlarınızın tutarlı ve güncel kalacağı anlamına gelir.

Google Chrome Uzantılarını Kullanma

Google Chrome uzantıları, Dropbox ve Evernote’tan Pocket ve Pinterest’e kadar en sevdiğiniz web hizmetlerinin çoğu için kullanılabilir. Chrome Web Mağazası’ndan aranabilir ve indirilebilirler. 2020’de yüklenecek en iyi Google Chrome eklentilerini görün. Kullanmak istediğiniz bir uzantı bulduğunuzda, Chrome’a ​​ekle ve sonra Uzantı eklemek.

Chrome’da, nasıl erişileceğine dair kısa bir notla birlikte kurulumu onaylayan küçük bir açılır kutu görünebilir. Uzantının tüm özelliklerini nasıl kullanacağınızı gösteren daha ayrıntılı talimatlarla yeni bir sekme açılabilir. Mevcut uzantıları etkinleştirmek, devre dışı bırakmak veya silmek için, üç dikey nokta Chrome tarayıcınızın sağ üst köşesinde. Sonra seçin Daha Fazla Araç > Uzantılar. Seçin düğme anahtarı açmak (mavi) veya kapatmak (gri) için herhangi bir uzantıya. Seçiniz Kaldırmak silmek için.

Chrome Nasıl Elde Edilir

Google Chrome’u indirmek ve kullanmak tamamen ücretsizdir, ancak indirmek için mevcut bir web tarayıcısını kullanmanız gerekir. Tek yapmanız gereken google.com/chrome adresine gitmek ve Chrome’u indirin buton. Google, indirmeniz gereken ilgili Chrome sürümünü sağlayabilmesi için bulunduğunuz platformu otomatik olarak algılayacaktır. Bir mobil cihaz kullanıyorsanız, sizi iOS veya Android için Chrome uygulamasını indirebileceğiniz iTunes App Store veya Google Play Store’a yönlendirmek için bir açılır mesaj görünecektir. Google Chrome, aşağıdaki platformlarda indirilebilir ve kullanılabilir:

  • macOS 10.10 veya üstü
  • Windows 10 / 8.1 / 8/7 64 bit
  • Windows 10 / 8.1 / 8/7 32 bit
  • Linux
  • Android
  • iOS

Google ayrıca Windows XP, Windows Vista, macOS 10.6-10.9 için Chrome’un “dondurulmuş” sürümlerini sunar. Bu, bu sürümler için güncellemelerin desteklenmediği anlamına gelir.