Skip to content

Google Chrome’u Varsayılan Durumuna Sıfırlama

23 de Mayıs de 2021

Google’ın Chrome tarayıcısı gelişmeye devam ettikçe, davranışını değiştirmek zorunda olduğunuz kontrol düzeyi de değişiyor. Ana sayfa işlevlerinde ince ayar yapmak ve web ve tahmin hizmetlerini kullanmak dahil olmak üzere düzinelerce özelleştirilebilir ayar ile Chrome, beğeninize göre uyarlanmış bir göz atma deneyimi sağlayabilir. Bununla birlikte, tüm bu sanal hakimiyetle birlikte, bazı içsel tuzaklar da gelir. Chrome’da yaptığınız değişiklikler sorunlara neden oluyor veya daha da kötüsü, sizin izniniz olmadan gerçekleşmiş (örneğin, kötü amaçlı yazılım nedeniyle), tarayıcıyı fabrika durumuna döndüren bir çözüm mevcuttur. Bu makaledeki talimatlar, Chrome OS, Linux, Mac OS X, macOS Sierra ve Windows işletim sistemleri için Google Chrome ve Chromium tarayıcıları için geçerlidir.

Gelişmiş Ayarlar: Google Chrome’u sıfırlayın

Chrome tarayıcısını ilk yüklediğinizde olduğu duruma sıfırlamak için bu talimatları izleyin.

 1. Önce, açın Google Chrome tarayıcısı.

 2. Tarayıcı pencerenizin sağ üst köşesindeki Chrome’un ana menü düğmesini seçin.

 3. Açılır menü göründüğünde, seçin Ayarlar.

  Chrome'daki ayarlar

 4. Sayfanın altına gidin ve tuşuna basın. ileri.

  Gelişmiş başlığı vurgulanmış olarak Chrome ayarlarının ekran görüntüsü

 5. Aşağı kaydırın ve seçin Ayarları orijinal varsayılan değerlerine geri yükleyin.

  "Ayarları geri yükle" seçeneği

 6. Sıfırlama işlemine devam etmeniz durumunda, varsayılan durumlarına geri yüklenecek bileşenlerin ayrıntılarını içeren bir onay iletişim kutusu görünecektir. Tıklayın Ayarları Sıfırla devam etmek.

  Ayarları Sıfırla düğmesi

Ne olabilir

Chrome’u sıfırlamak sizi endişelendiriyorsa, bunun iyi bir nedeni var. Sıfırlamaya karar verirseniz neler olabileceği aşağıda açıklanmıştır:

 • Uzantılar ve temalar devre dışı kalacaktır.
 • Ana sayfa düğmeniz şu anda Chrome’un ana araç çubuğunda görünüyorsa, sıfırlamadan sonra olmaz.
 • Chrome, özel ana sayfa URL’lerini silecek.
 • Chrome’un varsayılan arama motorunda ve diğer yüklü arama motorlarında yapılan değişiklikler orijinal durumlarına geri dönecektir.
 • Özel başlangıç ​​sekmelerini kaybedeceksiniz ..
 • Chrome, Yeni Sekme sayfasını temizleyecektir.
 • Sıfırlama, göz atma geçmişinizi, çerezlerinizi, önbelleğinizi ve diğer web sitesi verilerinizi silecektir.

Bu değişikliklerden memnunsanız, Ayarları Sıfırla restorasyon sürecini tamamlamak için. Chrome’un tarayıcı ayarlarını sıfırlarken, şu öğeleri Google ile paylaşır: yerel ayar, kullanıcı aracısı, Chrome sürümü, başlangıç ​​türü, varsayılan arama motoru, yüklü uzantılar ve ana sayfanızın Yeni Sekme sayfası olup olmadığı. Bu ayarları paylaşmakta kendinizi rahat hissetmiyorsanız, öğenin yanındaki onay işaretini kaldırın. Mevcut ayarları bildirerek Google Chrome / Chromium’un iyileştirilmesine yardımcı olun tıklamadan önce seçenek Sıfırla.

"Chrome