Skip to content

Google Dokümanlar’da Varsayılan Biçimlendirme Ayarları Nasıl Değiştirilir?

9 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Metni istediğiniz gibi biçimlendirin, metni vurgulayın ve sonra şuraya gidin: Biçim > Paragraf stilleri > Normal metin > “Normal metni” eşleşecek şekilde güncelleyin.
 • Yeni varsayılan ayarlarınızı kaydedin: Seçin Biçim > Paragraf stilleri > Seçenekler > Varsayılan stillerim olarak kaydet.
 • Google Dokümanlar orijinal stillerine sıfırlayın: Seçin Biçim > Paragraf stilleri > Seçenekler > Stilleri sıfırla.

Bu makale, Google Dokümanlar’daki varsayılan biçimlendirme ayarlarının nasıl değiştirileceğini açıklar. Talimatlar, Google Dokümanlar’ın masaüstü sürümü için geçerlidir.

Google Dokümanlar’da Varsayılan Biçimlendirmeyi Değiştirme

Varsayılanları değiştirdikten sonra, daha sonra oluşturduğunuz tüm belgeler bu ayarları yansıtacaktır. Elbette, bir belgedeki herhangi bir öğenin biçimlendirmesini yine de değiştirebilirsiniz, ancak varsayılan biçim tutarlı bir başlangıç ​​noktası sağlar. Varsayılan ayarları değiştirmek için Normal metin Google Dokümanlar’da şu adımları izleyin:

 1. Bir belge açın.

 2. Değiştirmek istediğiniz metni vurgulayın.

  Cankurtaran
 3. Metnin üzerindeki çubukta, yazı tipini, yazı tipi boyutunu, paragraf aralığını, metin rengini, arka plan rengini veya değiştirmek istediğiniz herhangi bir özelliği seçin.

 4. Seçiniz Biçim.

  Google Dokümanlar’daki Biçim düğmesi

  Cankurtaran
 5. Seçiniz Paragraf stilleri.

 6. Tıklayın Normal Metin.

 7. Seç GüncellemeNormal metin “ -e eşleşme.

  Google Dokümanlar'daki Biçim menüsündeki Normal metni eşleşecek şekilde güncelleyin seçeneği

  Cankurtaran
 8. Tıklayın Biçim.

 9. Tıklayın Paragraf stilleri > Seçenekler > Kayıt etmek gibi benim varsayılan stilleri.

  Google Dokümanlar'daki Biçim menüsünde varsayılan stillerim olarak kaydet seçeneğim olarak kaydet

  Cankurtaran

Aynı işlemi kullanarak başlıklar, başlıklar, kenarlıklar ve gölgelendirme gibi diğer öğeler için varsayılan biçim ayarlarını da değiştirebilirsiniz. Seçmek yerine Biçim > Paragraf stilleri, paragraf stilleri yerine ayarlamak istediğiniz biçimlendirme seçeneğini seçin. Stili seçili metne uyacak şekilde güncelleyin ve varsayılan stilleriniz olarak kaydedin; bu stiller bundan sonra oluşturduğunuz her belgeye uygulanacaktır. Google Dokümanlar’ın orijinal stillerine sıfırlamak isterseniz, şunu seçin: Biçim > Paragraf stilleri > Seçenekler > Stilleri sıfırla.

Google Dokümanlar’daki Varsayılan Biçimlendirmeyi Neden Değiştirmelisiniz?

Google Dokümanlar’da bir doküman oluşturduğunuzda yazı tipi stili, satır aralığı ve arka plan rengi gibi varsayılan ayarlar dokümana otomatik olarak uygulanır. Bu öğelerden herhangi birini belgenizin bir kısmı veya tamamı için duruma göre değiştirmek yeterince kolaydır, ancak aynı ayarları Google dokümanlarınızın çoğunda veya tamamında tutarlı bir şekilde kullanırsanız, kendinize çok zaman kazandırabilir ve varsayılan belge ayarlarını değiştirerek sorun.

Google Dokümanlar'daki Biçim düğmesi

Cankurtaran / Marina Li