Skip to content

Google Down mı … Yoksa Sadece Siz Misiniz?

7 de Mayıs de 2021

Google ile bağlantınızın başarısız olabileceği tüm yollar göz önüne alındığında, Google’ın sizin için çalışmama nedenini tam olarak belirlemek zor olabilir. Google’ın gerçekten herkes için kapalı olup olmadığını, internet servis sağlayıcınızla ilgili bir sorun olup olmadığını veya sizin tarafınızda bir sorun olma olasılığının daha yüksek olup olmadığını kontrol edin.

Google’ın Düşüşünün Nedenleri

Google’ın kendisi nadiren kapanır, ancak seyrek değil asla. Daha sık olarak, ağ kesintileri de dahil olmak üzere sizin tarafınızda bir tür kesinti olması, Google ile bağlantınızda aksaklıklara neden olur. Google’a veya Google’ın hizmetlerinden birine erişemediğinizde, bazen tarayıcınızda bir hata mesajı görürsünüz:

 • 500. Bu bir hata.
 • Sunucu bir hatayla karşılaştı ve isteğinizi tamamlayamadı.
 • Sunucu yanıt vermiyor.
 • Üzgünüz, bir sunucu hatası oluştu. Lütfen biraz bekleyin ve tekrar deneyin.
 • Arka uç hatası.

Bazı durumlarda, Google hata mesajı yerine bir HTTP durum kodu hatası görürsünüz. HTTP hatalarıyla karşılaştığınızda, Google dışındaki web sitelerini yükleyip yükleyemeyeceğinizi doğrulayın.

Google’ın Çalışmıyor Olması Nasıl Onarılır

Google’ın neden çöktüğünü ve sonunda sorunları çözmek için denemeniz gereken adımları belirlemek için bu adımları deneyin.

 1. G Suite Durum Kontrol Paneli’ni kontrol edin. G Suite Durum Kontrol Paneli, Google veya herhangi bir Google hizmetiyle ilgili kesinti ve bağlantı sorunları hakkında bilgi almak için iyi bir yerdir. Pek çok Google hizmeti kırmızı renkte görünüyorsa, bu, Google’ın yalnızca sizin için değil, herkes için uygun olmadığının iyi bir göstergesidir. Google sorunu çözene kadar bekleyin. G-Suite Kontrol Paneli, Google.com için bir giriş içermez, bu nedenle arama motorunun kendisinin çalışmadığını size göstermez. Bununla birlikte, Google sunucularının çoğu veya tümü çalışmıyorsa, bu, aramanın da kesintiye uğradığının iyi bir göstergesidir.

 2. Twitter’da #googledown için arama yapın. İnsanların yaşadıkları sorunlar hakkında konuşmak isteyecekleri büyük bir olasılık olduğundan, sosyal medya kesinti hakkında bilgi aramak için harika bir yerdir. Facebook ve diğer sosyal medya platformlarına da göz atabilirken, Twitter’ın yakınlığı ve hashtag kullanımı onu iyi bir ilk durak haline getiriyor. Google’dan şikayet eden çok sayıda insan görürseniz, bunun sadece sizin için değil, herkes için düşük olma ihtimali yüksektir.

 3. Bağımsız bir durum denetleyici web sitesini kontrol edin. İşte kontrol edebileceğiniz bazı iyi yerler: Down For Everyone veya Just Me, Down Detector, Is It Down Right Now, Outage.Report ve CurrentDown.com.

 4. Google uygulamasını telefonunuzda veya tabletinizde deneyin. Bazı durumlarda, uygulama çalışmaya devam ederken Google web araması kapanacaktır.

 5. Web tarayıcınızı kapatın, yeniden başlatın ve ardından Google’a tekrar erişmeyi deneyin. Bilgisayarınızda başka bir tarayıcınız varsa, bununla Google’a erişip erişemeyeceğinizi kontrol edin. Yapabiliyorsanız, bu, orijinal tarayıcınızda bir sorun olduğu anlamına gelir.

 6. Tarayıcınızın önbelleğini temizleyin ve ardından Google’ı tekrar açmayı deneyin. Önbelleği temizlemek, birçok sorunu çözebilecek kolay bir adımdır ve oturum açma bilgilerinizi depolayan hiçbir web sitesinden sizi kapatmaz.

 7. Tarayıcınızın çerezlerini temizleyin. Bu düzeltme, tarayıcıyla ilgili birçok sorunu çözer. Ancak, çerezleri temizlemek, bazı web sitelerindeki özelleştirilmiş ayarları kaldırmak ve depolanan oturum açma bilgilerini kaldırmak gibi ek, istenmeyen etkilere neden olabilir.

 8. Bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlara karşı tarayın. Kötü amaçlı yazılımların içine girip onu kaldırmanızı engellemenin yollarından biri, yardıma erişiminizi kesmektir. Bazı durumlarda, bu sorun Google gibi arama motorlarına erişmenizi engelleyerek kendini gösterir. Virüs bulaşmışsa ve kötü amaçlı yazılımı kaldırırsanız, bu temizleme işlemi Google’a erişiminizi geri getirmelidir.

 9. Henüz yapmadıysanız bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bir bilgisayarı yeniden başlatmak, hatalı bellek sızıntıları veya bozuk geçici dosyalarla ilgili birçok tuhaf sorunu giderir. Normalde bilgisayarınızı çok uzun süre açık bırakırsanız, bu adımın yardımcı olma olasılığı daha yüksektir.

 10. Önbellekleri temizlemek ve cihazlarınız ve ISS ile yeniden bağlantı kurmak için yönlendiricinizi yeniden başlatın. Bu yeniden başlatma, siteye bağlanmanızı engelleyen tüm hataları temizleyebilir.

 11. Son olarak, bir yönlendiricinin yeniden başlatılması sorunu çözmezse ve sorun hala tek başına görünüyorsa, ISS’nize başvurmak, yapabileceğiniz en son şeydir.