Skip to content

Google Drive’dan Dosyalar Nasıl Silinir

7 de Ağustos de 2022

Bilinmesi gereken

 • Kaldırmak istediğiniz öğeleri vurgulayın ve çöp simgesini seçin.
 • Çöp kalıcı olarak silmek için klasör.
 • Google, silinecek büyük dosyaları bulmak için çeşitli yöntemler sunar.

Bu makale, dosyaları Google Drive hesabınızdan masaüstü sitesinden ve mobil uygulamadan nasıl sileceğinizi açıklar. Dosyaları, özellikle büyük olanları veya Çöp Kutusu klasöründe bulunan öğeleri silmek, hesabınızda yer açmanın kolay bir yoludur.

Google Drive’dan Dosyalar Nasıl Silinir

Google Drive web sitesinden ve mobil uygulamadan hem dosyaları hem de klasörleri silebilirsiniz. Belge, video, elektronik tablo, resim, slayt gösterisi vb. olması fark etmez; hepsine Drive üzerinden erişilebilir.

Google Drive Dosyalarını Silmek İçin Bilgisayarınızı Kullanın

 1. Google Drive web sitesini ziyaret edin ve gerekirse hesabınıza giriş yapın.
 2. Kaldırmak istediğiniz klasörü veya dosyayı seçin. Aynı anda birden fazla öğe seçmek için düğmesini basılı tutun. Ctrl veya Emretmek seçiminizi yaparken tuşuna basın. seçemeyebilirsin her şey bir kerede istiyorsun. Örneğin, bir klasörde kaldırmak istediğiniz birkaç dosya ve başka bir klasörde başka dosyalar varsa, önce görevi bölmeniz ve ilk grubu silmeniz ve ardından bunları kaldırmak için diğer klasöre gitmeniz gerekir. .
 3. Sağ üstteki çöp kutusu simgesini seçin. Dosyalar hemen Çöp Kutusu klasörüne taşınır.

Google Drive Dosyalarını Silmek İçin Telefonunuzu Kullanın

Akıllı telefonunuzdan çalışıyorsanız, yine de Google Drive’dan dosya silebilirsiniz. Sadece birkaç adımda dosyalar kaybolacak ve daha fazla depolama alanınız olacak.

 1. Kaldırmak istediğiniz dosya veya klasörü bulun. Arayabilir veya manuel olarak göz atabilirsiniz. Dosyalar sekme.
 2. Yanındaki üç noktalı menüye dokunun ve Kaldırmak. Aynı anda birden fazla öğeyi silmek için ilk öğeye uzun dokunun ve ardından diğer öğeler için dokunmaya devam edin. Bu rotaya giderseniz üstteki çöp kutusu simgesine dokunun.
 3. Seçerek onaylayın Çöp kutusuna taşıyın.

  Google Drive çöp kutusuna taşıma onay kutusu

 

Google Drive’dan Dosya Silmek Yer Açar mı?

Evet, ama hemen değil. Dosyaları silerken amacınız Google Drive hesabınızda yer açmaksa (belki daha fazla e-posta veya fotoğrafa yer açmak için), yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra depolama alanı kullanımınızın değişmediğini fark edebilirsiniz. Bunun nedeni, Google Drive’ın silinen öğeleri kalıcı olarak kaldırmamasıdır. Bunun yerine bunları Çöp Kutusu klasöründe toplayarak, gerekirse geri yüklemenize olanak tanır. Anında yer açmak istiyorsanız bu klasörü manuel olarak boşaltmanız gerekir; aksi takdirde 30 gün sonra otomatik olarak kalıcı olarak silinirler.

 

Dosyaları Google Drive’dan Kalıcı Olarak Nasıl Silebilirim?

Çöpe atılan öğelerin kaldırılması için 30 günlük bekleme süresini atlamak için, Çöp Kutusu klasörünü boşaltarak dosyaları tamamen silin. Çöp Kutusu klasörünün kapladığı alanı boşaltacaktır. Başka bir deyişle, eğer orada 500 MB dosya varsa, onu boşaltmak size anında tekrar 500 MB alan verecektir, bu da diğer dosyalar için kullanabilirsiniz. Seçme Çöp Drive menüsünden Drive’ım için Çöp Kutusu’nu açın ve Boş çöp bu öğeleri kalıcı olarak silmek için düğmesine basın.

Google Drive'daki çöp kutusunu boşalt düğmesi

Ayrıca tek tek öğeleri sağ tıklayıp seçebilirsiniz. Sonsuza kadar sil sadece bunları kalıcı olarak kaldırmak için.

Drive'ım için Çöp Kutusu'ndaki sonsuza kadar sil seçeneği

Mobil uygulamayı kullanıyorsanız, seçmek için silinen bir öğeye uzun dokunun ve ardından aynı öğeyi bulmak için üstteki üç noktalı menüye gidin. Sonsuza kadar sil seçenek.

 

Google Drive’ımı Nasıl Temizlerim?

Google Drive, sürücü alanını boşaltmak için dosyaları temizlemeyi basitleştirir. Aşağıda, hesabınızı temizlemenin en iyi yollarından bazıları verilmiştir, ancak başlamadan önce, aşağıdakilere hızlıca bir göz atmanız akıllıca olur. nerede hesabınızda en çok depolama alanı kullanılıyor. Nereye odaklanmanız gerektiğini belirlemenize yardımcı olacaktır. Google One Storage’ı açın ve depolama ayrıntıları listesine bakın. Gördüğünüz gibi, bu örnekteki verilerin çoğu Google Drive’dadır, ancak Gmail ve Google Fotoğraflar da Drive depolama alanına dahildir.

Google One depolama ayrıntıları listesi

En Çok Alanı Nelerin Kullandığını Görün

Doğrudan Google Drive’ı ele alarak başlayacağız. Drive’ın depoladığı en büyük dosyaları nasıl listeleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Seçerek Google Drive Depolama sayfanızı ziyaret edin. Depolamak sol taraftaki menüden
 2. Drive depolama alanınızı kullanan tüm dosyalar, boyuta göre sıralanmış şekilde burada listelenir. Mümkün olan en hızlı şekilde en fazla depolama alanını yeniden kazanmak için harika bir yerdir. Artık istemediğiniz herhangi bir şeyi seçip silin (ve aynısını Çöp Kutusu klasöründe yapmayı unutmayın).

  En büyük Google Drive dosyalarının listesi

Başka bir yöntem, olması gerekenden daha fazla depolama alanı kapladığından şüphelendiğiniz dosyaları veya dosya türlerini aramaktır. En üstteki arama çubuğunun sağındaki arama seçenekleri düğmesini seçin. Menüden bir dosya türü seçin, örneğin Arşivler veya Videolaröğesini seçin ve ardından ARAMA hepsinin bir listesini almak için.

Google Drive arama seçenekleri

Dosyaları Başka Bir Yere Aktarın

Dosyalar, Google Drive’da depolandıkları için Google Drive’da depolama alanı kaplar. Bir şeyi çıkarır ve Drive’dan silerseniz, o alanı başka bir şey için boşaltmış olursunuz. Örneğin, evde filmleri çevrimiçi tuttuğunuzu varsayalım. Özellikle depolama sınırınıza yaklaşıyorsanız, onları Google Drive’da bekletmek yerine farklı bir ücretsiz çevrimiçi dosya depolama hizmetine aktarın. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok şey var ve birçoğu video yedekleme için yeterli alana sahip. Birkaç çevrimiçi yedekleme hizmeti, yerel olarak depolanan dosyalarınız için ikinci bir konum sağlar. Dolayısıyla, bu filmleri bilgisayarınıza bağlı harici bir sabit sürücüde tutmaya karar verirseniz, bu çevrimiçi yedekleme çözümlerinden biriyle fazladan bir kopya oluşturarak onları koruyabilirsiniz. Google Drive’dan indirmek basittir. Dosya/klasör seçimine sağ tıklayın ve İndirmek.

Google Drive indirme seçeneği

Dosyaları bilgisayarınıza indirdikten sonra Google Drive’dan kaldırmak güvenli olsa da, bu çevrimiçi dosya depolama hizmetlerinden birinde olduğu gibi başka bir yerde tamamen yedeklendikleri onaylanana kadar onları tamamen çöpe atmayı beklemenizi öneririz. Dikkate alınması gereken başka bir şey de Google Fotoğraflar. Fotoğraflar, Drive depolama alanına dahil edildiğinden, bu, Google Drive’ınızı temizlemenin başka bir kolay yoludur. Ancak, yukarıdaki adımları izlemek yerine Google Fotoğrafları Drive’dan farklı bir hizmete aktarmanın kolay bir yöntemi için Google Paket Servisi’ni kullanın; manuel indirme veya yükleme gerekli değildir.

 1. Google Dashboard’u açın.
 2. görene kadar aşağı kaydırın Fotoğraflarve seçin Veri aktarımı.

  Google Dashboard, yakın zamanda Google hizmetlerini kullandı

 3. Neyin dışa aktarılacağını seçin ve ardından Sonraki adım. Google Fotoğraflar hesabınızdaki her şey varsayılan olarak seçilidir, ancak isterseniz belirli albümleri seçebilirsiniz.

  Google Paket Servisi fotoğrafları dışa aktarma sihirbazı

 4. Teslimat yöntemini seçin ve ardından Hesapları bağlayın ve dışa aktarma oluşturun. Seçenekleriniz Flickr, Microsoft OneDrive ve SmugMug’dur.

  Google Paket Servisi fotoğrafları teslim yöntemi

 5. Google’ın fotoğraflarınıza erişmesine, önceki adımda seçtiğiniz hizmete giriş yapmasına ve aktarımı tamamlamasına izin vermek için ekrandaki kalan talimatları izleyin.

Google’ın Depolama Yöneticisini kullanın

Google Drive kullanımıyla ilgili diğer kullanışlı ayrıntılar Google Storage Manager’dan alınabilir.

Google depolama yöneticisi

Açıldıktan sonra, kalıcı olarak kaldırabileceğiniz silinmiş Gmail iletilerini veya spam e-postalarını gösterir. Ayrıca, büyük dosya ekleri ve büyük dosyalar, videolar ve fotoğraflar içeren e-postaları da listeler.

Büyük Gmail eklerinin listesi

Büyük Gmail eklerinin listesi.