Skip to content

Google E-Tablolar: Birleştirme İşlevi

26 de Mayıs de 2021

Google E-Tablolar’da birleştirme, bir çalışma sayfasındaki iki veya daha fazla hücrenin içeriğini BİRLEŞTİR işlevini veya daha yeni sürümü olan CONCAT’ı kullanarak üçüncü bir ayrı hücrede birleştirir. CONCATENATE işlevinin ne yaptığı ve nasıl kullanılacağı aşağıda açıklanmıştır. Bu talimatlar, iOS için Google E-Tablolar uygulamasını kullanır. Masaüstü sürümünde farklılıklar olabilir. CONCAT ve CONCATENATE benzer işlevleri yerine getirir. Eski sürüm, aralıkları ve daha fazla hücreyi destekler. CONCAT işlevinde, yalnızca iki hücreyi birleştirebilirsiniz, ancak biçimlendirme aynıdır.

Google E-Tablolarda İşlev Nasıl Yazılır?

Google E-Tablolar’daki (veya Microsoft Excel gibi diğer elektronik tablo programlarındaki) bir işlev şu sırayla üç bölümden oluşur:

 1. Eşittir işareti (=). Bu, programa bir işleve girdiğinizi söyler.
 2. İşlevin adı. Bu genellikle tamamı büyük harflerle olur, ancak bu gerekli değildir. Bazı örnekler SUM, ROUNDUP ve PRODUCT’dur.
 3. Bir dizi parantez. İşlev, elektronik tablodaki bir dizi sayı üzerinde çalışmayı içeriyorsa, bu sayılar programa formülde hangi verilerin kullanılacağını bildirmek için parantez içine alınır. Geçerli tarih ve saati döndüren NOW gibi bazı işlevler parantez içerir, ancak bunlar boştur.
Cankurtaran / Tim Liedtke

BİRLEŞTİR İşlevi Nasıl Yazılır

CONCATENATE yukarıdaki biçimi izler, ancak bazı belirli özelliklere sahiptir. Genel düzen şu şekildedir:

= BİRLEŞTİR (dize 1, [string2, … ])

Dizeler, elektronik tablodaki belirli verilere başvurur. Bu dizeler, tek tek hücreler veya tüm satırlar veya sütunlar gibi hücre aralıkları olabilir. Geçerli bir işlevin kuralları, en az bir veri noktası (veya bağımsız değişken) sunmanız ve her nokta veya aralığın virgülle ayrılmasıdır. Geçerli bir BİRLEŞTİR işlevi şöyle görünebilir:

= BİRLEŞTİR (A1, B2: B5, A2)

E-Tablolar işlevi çalıştırdığında, sonuç, formülün bahsettiği hücrelerdeki sırayla düzenlenmiş her girişi görüntüler. Bir işlevin birkaç satır ve sütun içeren bir aralığı varsa, satırları ve sütunları okuyacağınız gibi içeriği soldan sağa ve yukarıdan aşağıya listeler.

CONCATENATE İşlevine Boşluklar Nasıl Eklenir

Birleştirme, kelimeler arasında boşluk bırakmaz. Ancak formüle boşluk ekleyebilirsiniz. Boşluk istediğiniz yere, tırnak işaretleri arasında boşluk bırakarak bir dizi çift tırnak işareti ekleyin. İlk iki dizge arasında boşluk olan yukarıdaki örnek fonksiyon şu şekilde görünür:

= BİRLEŞTİR (A1, “”, B2: B5, A2)

Numaraları Birleştirme Sınırları

Google E-Tablolar, BİRLEŞTİR işlevinin sonucunu metin olarak biçimlendirir. Girişleriniz metinse, bu hiçbir şeyi etkilemez. Ancak sayıları kullanırsanız, sonucu TOPLA ve ORTALAMA gibi matematik işlevlerine ekleyemezsiniz. Bunun nedeni matematik işlevlerinin metni yok saymasıdır.

CONCATENATE İşlevine Nasıl Girilir

Google E-Tablolar, işlev bağımsız değişkenlerini girmek için Excel’inki gibi iletişim kutuları kullanmaz. Bunun yerine, bir hücreye işlevin adını yazarken beliren bir otomatik öneri kutusu vardır.

 1. Birleştirmek istediğiniz bilgileri girin, ardından birleştirilmiş verilerin görünmesini istediğiniz hücreyi seçin.

 2. Yaz eşittir işareti ( = ), ardından yazın BİRLEŞTİR. Siz yazarken öneriler klavyenin üzerinde görünür, böylece kelimenin tamamını girmeniz gerekmez.

 3. Hücreleri birleştirmek istediğiniz sırayla hücrelere dokunun. Veya sürükleyip bir aralık seçin. Google E-Tablolar, veri dizelerini ayırmak için otomatik olarak virgül girer. Nihai sonuçta dizeler, hücreleri seçtiğiniz sırayla görünür.

 4. Boşluk eklemek için, imleci ayırmak istediğiniz iki girişin arasına getirin, ardından aralarında boşluk bırakarak iki çift tırnak işareti yazın. Bu öğe, işleve istediğiniz herhangi bir metni eklemenizi sağlar. Varsayılan iOS klavyesindeki tırnak işaretleri bu işlev için çalışmaz. Mümkünse masaüstü sürümünü kullanın veya birleştirdiğiniz terimlere boşluk ekleyin.

 5. Dokunmak Dönüş veya işlevi çalıştırmak için onay işareti.

 6. Birleştirilmiş veriler hücrede görünür.

 7. Birleştirmek istediğiniz tüm hücreler için işlemi tekrarlayın. Formülde dolar işaretleriyle mutlak değerler kullanırsanız, belirli satırlar ve sütunlar için otomatik doldurmayı kullanabilirsiniz.

 8. Formülünüzdeki hücrelerden birindeki metni değiştirirseniz, birleştirme sonucu güncellenir.

CONCATENATE’e şu adresten de erişebilirsiniz: Fonksiyon iOS’ta metin kutusunun yanındaki veya masaüstünde ekranın sağ üst köşesindeki düğmesine tıklayın. Mobil versiyon harflere benziyor fxve masaüstü sürümü Yunanca sigma (). CONCATENATE, Metin başlık Fonksiyon Menü.