Skip to content

Google E-Tablolar Formülü Eğiticisi

9 de Mayıs de 2021

Google E-Tablolar formülleri, elektronik tablo verileri üzerinde hesaplamalar yapar. Toplama veya çıkarma gibi temel sayı hesaplamaları için formülleri ve bordro kesintileri veya test ortalamaları gibi daha karmaşık hesaplamaları kullanabilirsiniz. Bir elektronik tablo kullanmanın önemli bir avantajı, formüllerinin dinamik olmasıdır: Elektronik tablonun verilerini değiştirirseniz, yanıt, formülü yeniden girmenize gerek kalmadan göründüğü her yerde otomatik olarak yeniden hesaplanacaktır.

Temel Formül Oluşturma: Eşittir İşaretiyle Başlayın

Temel formül oluşturma adımları, daha karmaşık formüller yazarken izlenecek adımların aynısıdır. Örnek formülümüzde, önce 5 ve 3 sayılarını ekleyip sonra 4’ü çıkaracağız.

 1. Aşağıdaki verileri uygun hücrelere yazın:

  A1 : 3
  A2
  : 2
  A3
  : 4

 2. Hücre seçin A4.

  Google E-Tablolar e-tablosunda A4 seçildi

 3. Eşittir işaretini yazın ( = ) Hücrede A4. Bir Google e-tablosunda formül oluştururken, her zaman cevabın görünmesini istediğiniz hücreye eşittir işaretini yazarak başlarsınız.

  A4 hücresindeki eşittir işareti (=)

  asdf

 4. Eşittir işaretinin ardından şunu girin: A1 + A2 – A3 ve bas Giriş. Formüldeki verilerin hücre referanslarını kullanmak, A1, A2 veya A3 hücrelerindeki veriler değişirse yanıtı otomatik olarak günceller.

  Formül A4 hücresine girildi.

Hücre Referansları Eklemek İçin İşaretlemeyi Kullanma

Hücre referansları eklemenin en iyi yolu, formüle hücre referansını eklemek için verilerinizi içeren hücreye tıklamanıza olanak tanıyan, nokta ve tıklama adı verilen bir özelliği kullanmaktır.

 1. Eşittir işaretini yazın ( = ) Hücrede A4.

  A4 hücresindeki eşittir işareti (=)

 2. Hücre seçin A1 hücre başvurusunu formüle girmek için fare imleciyle.

  Formülde ilk başvuru olarak hücre A1 seçildi

 3. Bir artı yazın ( + ) işaret.

  Formülde A1'i izleyen artı işareti

 4. Hücre seçin A2 hücre başvurusunu formüle girmek için fare imleciyle.

  Formülde seçili A2

 5. Eksi yazın ( ) işaret.

  Eksi işareti formüle eklendi

 6. Hücre seçin A3 hücre başvurusunu formüle girmek için fare imleciyle.

  Formüle A3 eklendi

 7. Basın Giriş klavyenizde. Cevap hücrede görünmelidir A4.

 8. Hücre seçin A4. Tam formül, formül çubuğu çalışma sayfasının üstünde.

  Formül çubuğunda görünen formül

Google E-Tablolar Formülündeki Matematiksel Operatörler

Önceki adımlarda görüldüğü gibi, bir Google e-tablosuna formül yazmak zor değildir. Verilerinizin hücre referanslarını doğru matematiksel operatörle birleştirmeniz yeterlidir. Google E-Tablolar (ve Microsoft Excel) formüllerinde kullanılan matematiksel operatörler, matematik dersinde kullanılanlara benzer:

 • Çıkarma – eksi işareti (-)
 • Toplama – artı işareti (+)
 • Bölüm – eğik çizgi (/)
 • Çarpma – yıldız işareti

Üs alma – düzeltme işareti (^)

Google E-Tablolar İşlem Sırası

 1. Bir formülde birden fazla operatör kullanılıyorsa, Google E-Tablolar denkleme parantez ekleyerek değiştirebileceğiniz belirli bir işlem sırasını izler. İşlem sırasını hatırlamanın kolay bir yolu BEDMAS kısaltmasını kullanmaktır:B
 2. raketlerE
 3. xponentsD
 4. ivisionM
 5. ultiplikasyonBir
 6. ekS

Ubtraksiyon

Parantez içinde yer alan herhangi bir işlem önce, ardından herhangi bir üs ile gerçekleştirilecektir. Bundan sonra, Google E-Tablolar bölme veya çarpma işlemlerini eşit derecede önemli görür ve bu işlemleri denklemde oluştukları sırada soldan sağa gerçekleştirir. Aynısı sonraki iki işlem için de geçerli: toplama ve çıkarma. İşlem sırasına göre eşit kabul edilirler. Bir denklemde hangisi önce gelirse önce gerçekleştirilir.