Skip to content

Google E-Tablolarda Nasıl Bölünür?

10 de Mayıs de 2021

Google E-Tablolar, toplama, çarpma ve bölme gibi temel matematiksel kavramlar için formüller oluşturmak üzere işlevleri kullanır. Google E-Tablolar’da nasıl bölüneceğiniz aşağıda açıklanmıştır. Bir bölme formülünü nasıl oluşturacağınızı, bunu yüzde sonuçları için kullanmayı ve karşılaşabileceğiniz hatalarla nasıl başa çıkacağınızı öğreneceksiniz.

Google E-Tablolar’daki Formüller Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Google E-Tablolar’da iki sayıyı bölmek için bir formül oluşturmanız gerekir. E-Tablolar formülleri hakkında unutulmaması gereken bazı önemli noktalar şunlardır:

 • Formüller her zaman eşittir işaretiyle başlar ( = ).
 • Eşittir işareti her zaman cevabın gitmesini istediğiniz hücreye gider.
 • Bölme operatörü, eğik çizgidir ( / ).
 • Aşağıdaki tuşa basarak formülü tamamlayın Giriş klavyedeki tuş.

Google E-Tablolarda Nasıl Bölünür?

Google E-Tablolar’da bölme işlevinin nasıl kullanılacağı aşağıda açıklanmıştır:

 1. Formülün içinde görünmesini istediğiniz hücreyi seçin. Bu örnekte D1 hücresi kullanılmaktadır.

 2. Seçiniz Fonksiyonlar > Şebeke > BÖL. Alternatif olarak, şuraya gidin: Ekle işlevleri bulmak için sekmesine tıklayın.

  Google E-Tablolar'daki BÖL işlevi

 3. Seçin kâr payı ve bir bölen formül için. Bu örnek, sırasıyla bölünen ve bölen olarak A1 ve B1’i kullanır. Temettü, bölünecek sayıdır. Bölen, bölünecek sayıdır. Sonuç, bölüm olarak adlandırılır.

  Hücrelerden birine girilmiş DIVIDE formülüne sahip bir Google E-Tablolar dosyası.

  Bölen 0’a eşit olamaz.

 4. Basın Giriş formülü tamamlamak için. Formül sonucu hücrede görünür. Bu örnekte, numara 2 D1 hücresindedir, çünkü 20, 10’a bölünür 2’ye eşittir.

  Tamamlanmış bir DIVIDE formülü girilmiş bir Google E-Tablolar dosyası.

Google E-Tablolar’da formül oluştururken veri girmenin iki yolu vardır. Numaraları doğrudan girebilirsiniz, örneğin, = BÖL (20; 10). Bununla birlikte, verileri çalışma sayfası hücrelerine girmek ve formülde bu hücrelerin adreslerini veya referanslarını kullanmak daha iyidir, örneğin, = BÖL (A1, B1). Gerçek veriler yerine hücre referanslarının kullanılması, gerekirse daha sonra bilgilerin düzenlenmesini kolaylaştırır. Formülün sonuçları otomatik olarak güncellenir.

# DIV / O! Formül Hataları

Bazen formül yanlış girilirse bir hata mesajı alabilirsiniz. Bölme işlemleriyle ilgili en yaygın hata # DIV / O!. Bu, bölen sıfıra eşit olduğunda görüntülenir; bu, sıradan aritmetikte izin verilmez. Bu hatanın en olası nedeni, formüle yanlış bir hücre başvurusu girilmiş olmasıdır. Formül, doldurma tutamacı kullanılarak başka bir konuma kopyalanmış, hücre referanslarını değiştirmiş ve hataya neden olmuş olabilir.

Bölme Formülleri ile Yüzdeler Nasıl Hesaplanır

Bir bölme işleminin sonuçları birden az olduğunda, Google E-Tablolar bunu aşağıdaki örneğin üçüncü satırında gösterildiği gibi varsayılan olarak ondalık sayı olarak gösterir, burada:

 • Temettü 7 olarak belirlendi.
 • Bölen 21 olarak ayarlanmıştır.
 • Bölüm 0.3333333333’e eşittir.

7'nin 21'e eşit olduğu bir DIVIDE işleminin sonuçlarını görüntüleyen bir Google E-Tablolar dosyası 0.3333333333

Hücredeki biçimlendirmeyi değiştirerek bu sonucu bir yüzde olarak değiştirebilirsiniz. Bunu yapmak için hücreyi vurgulayın ve Biçim > Numara > Yüzde. 0,3333333333,% 33,33 olarak değişir.