Skip to content

Google E-Tablolarda Satırları veya Sütunları Dondurup Çözme

9 de Mayıs de 2021

Büyük bir elektronik tabloyla çalışırken, belirli satırları veya sütunları her zaman görünümde tutmak çok yardımcı olabilir. Belki de ilk sayfadan aşağı kaydırırken bile sütun başlıklarının görüntülenmesini istersiniz veya belki birbirinden uzakta konumlandırılmış iki veri satırını karşılaştırmak istersiniz. Google E-Tablolar’da satırları ve sütunları dondurmak ve çözmek çok kolaydır. Buradaki adımlar, Google Chrome sürüm 75’te gerçekleştirilmiştir, ancak herhangi bir modern tarayıcıda benzerdir. Bu örnekte, ilk satırdan uzaklaştığınızda nasıl çalıştığını göstermek için ilk satırı donduracağız.

 1. Dondurmak istediğiniz satırı seçin. Tüm satırı seçmek için dondurmak istediğiniz satırın solundaki satır numarasına tıklayın veya dokunun. Bir sütunun tamamını seçmek için üstündeki harfi seçin.

 2. Seçiniz Görünüm > Donmak.

 3. Görüntülenen seçeneklerden ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçin.

  • Satır yok: Tüm satırları çözer.
  • 1 satır: İlk satırı dondurur.
  • 2 sıra: İlk iki satırı dondurur.
  • Geçerli satıra (x) kadar: Şu anda seçili olana kadar tüm satırları dondurur. x.
  • Sütun yok: Tüm sütunları çözer.
  • 1 sütun: İlk sütunu dondurur.
  • 2 sütun: İlk iki sütunu dondurur.
  • Geçerli satıra (x) kadar: Şu anda seçili olana kadar tüm sütunları dondurur. x.

  Satırı Dondur seçenekleri

Yatay veya dikey olarak kaydırdığınızda, dondurmayı seçtiğiniz sütun veya satır, elektronik tablonun neresinde olursanız olun görünümde kalır. Bir sütunu veya satırı daha sonra çözmek için, 1. ve 2. adımları tekrar izleyin ve Satır yok veya Sütun yok.

Akıllı Telefonda veya Tablette Bir Sütun veya Satırı Dondurma

Android ve iOS (iPad, iPhone, iPod Touch) cihazlarda sütunları ve / veya satırları dondurmak için bu talimatları izleyin. Aşağıdaki adımlar Android sürüm 8’de gerçekleştirilmiştir ancak cihazlar arasında benzer olacaktır.

 1. Google E-Tablolar uygulamasını başlatın.

 2. Üzerinde çalıştığınız elektronik tabloyu açın (veya yeni bir tane oluşturun).

 3. Dondurmak istediğiniz satırı veya sütunu, vurgulanması için üzerine bir kez dokunarak seçin. Tüm satırı seçmek için dondurmak istediğiniz satırın solundaki satır numarasına dokunun. Bir sütunun tamamını seçmek için üstündeki harfi seçin.

 4. İçerik menüsünün görünmesi için vurgulanan sütuna tekrar dokunun.

 5. Bağlam menüsünü açmak için sağdaki üç noktaya dokunun.

 6. Seçiniz DONMAK.

  Dondur komutu

Şimdi, yatay veya dikey olarak kaydırdığınızda, dondurmayı seçtiğiniz sütun veya satır, elektronik tablonun neresinde olursanız olun görünümde kalır. Bir sütunu veya satırı daha sonra çözmek için, 3. ve 4. adımları tekrar uygulayın ve şunu seçin: SERBEST BIRAKMA SÜTUNU veya SERBEST BIRAKMA SIRASI.