Skip to content

Google Earth Pro’da Mars’ı Nasıl Ziyaret Edersiniz?

12 de Mayıs de 2021

Sizi dünyanın hemen her yerine (en azından sanal olarak) götürme yeteneği nedeniyle Google Earth’ü tanıyabilir ve bundan keyif alabilirsiniz. Google Earth’ün sizi bu dünya dışı maceraya da Mars’a götürebileceğini biliyor muydunuz? Kızıl Gezegeni istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz. Buradaki talimatlar, Google Earth’ün indirilebilir sürümü olan Google Earth Pro için geçerlidir. Google Mars’ı çevrimiçi olarak da kullanabilirsiniz.

Nasıl (Sanal) Astronot Olunur?

  1. Öncelikle, earth.google.com adresinde bulunan en son Google Earth sürümünü indirdiğinizden emin olun. Mars, Google Earth 5’ten önceki hiçbir sürüme dahil değildir.

  2. Google Earth Pro’yu indirdikten sonra açın.

  3. Ekranınızın üst kısmında bir dizi düğme göreceksiniz. Biri biraz Satürn’e benziyor ve henüz Satürn’ü ziyaret edemiyor olsak da, bir gezegen için en kolay tanınabilir sembol bu.

    Satürn benzeri düğmeye basın ve Mars açılır listeden. Bu, Gökyüzü görünümüne geçmek veya Dünya’ya geri dönmek için kullandığınız düğmenin aynısıdır.

  4. Mars moduna girdikten sonra, kullanıcı arayüzünün Dünya için olanla neredeyse aynı olduğunu göreceksiniz. Bilgi katmanlarını açıp kapatabilirsiniz. Katmanlar bölmeyi sola kaydırın. Örneğin, belirli yer işaretlerini arayabilir ve yer işaretleri bırakabilirsiniz. Katmanlar bölmesinde seçtiğiniz çeşitli öğeleri göremezseniz yakınlaştırın. Araziyi, yüzeyin görüntülerini ve yüksek çözünürlüklü yörünge görüntülerini 3B olarak görebilirsiniz.

    Google Earth Pro'nun sol alt köşesindeki Katmanlar paneli

  5. Hatta izleri ve son konumları da çizilmiş olan yerliler tarafından çekilen fotoğraflara ve 360 ​​derecelik panoramalara hayran kalabilirsiniz. Merak ve Fırsat’ın son pozisyonlarını bilmek ister misiniz? Müsaitler.

  6. Bu kadar çok sayıda seçenek ve veri, nereden başlayacağınıza karar vermeyi zorlaştırabilir. Fikir arıyorsanız, yanındaki kutuyu işaretleyin. Rehberli turlar yüzeyde “seyahat ederken” kullanılabilir olduklarında videolar göstermek için. Kontrol Bir Gezginin Mars Rehberi Kızıl Gezegende gördükleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için.

Daha önce hiçbir erkeğin (veya kadının) gitmediği başka yerleri ziyaret etmek

Mars’a bir gezi, gezegende dolaşma tutkusunu ateşlerse, Google Haritalar sizi başka birçok dünyaya da götürür. NASA ve Avrupa Uzay Ajansı, uzay aracı tarafından toplanan veya yüksek güçlü teleskoplar kullanılarak fotoğraflara dayalı olarak bilgisayarda oluşturulan binlerce görüntüyü Google’a sundu. Bir uzay gemisi olmadan ziyaret edebileceğiniz uzak yerlerin listesi sadece Mars’ı değil, aynı zamanda Venüs, Satürn, Pluto, Merkür, çeşitli uydular ve daha fazlasını da içerir. Yakınlaştırarak, dağları, kraterleri, vadileri, bulutları ve bu çok uzak yerlerin diğer özelliklerini keşfederken saatlerce uzaklaşabilirsiniz; adlandırılmışlarsa, onları haritada yaptığınız gibi etiketlenmiş olarak görürsünüz. Uluslararası Uzay İstasyonu bile ziyaret etmek için sizindir. Google, kullanılabilir olduklarında görselleri eklemeyi planlamaktadır.