Skip to content

Google Ev Hatırlatıcıları Nasıl Kullanılır

30 de Mayıs de 2021

İnsanlar her gün toplam üç şeyi unuturlar. Doğum günü, faturaları ödemeyi unutmak veya bir toplantıyı kaçırmak olabilir. Google Home hatırlatıcıları yardımcı olabilir. Google Home Hub, birçok kişinin evdeki merkezi bir odaya yerleştirdiği bir ekran içerir. Google Home Mini cihazları genellikle çeşitli yatak odalarına veya ofislere yerleştirilir. Google Home’un kendisi de size bazı şeyleri hatırlatmaya yardımcı olabilir. Evinizin her yerindeki Google Home cihazlarıyla gün boyunca yararlı hatırlatıcılar almanın birçok yolu vardır.

congerdesign/Pixabay

Hatırlatıcılar Nasıl Kurulur

Hatırlatıcıları kullanmadan önce Google hesabınızın Google Home’a ​​bağlı olduğundan emin olmanız ve Kişisel Sonuçları açmanız gerekir. Bu nedenle, Voice Match’i ayarlamanız ve eşleşmeyi kendi hesabınıza uygulamanız önemlidir.

 1. Google Home uygulamasını açın ve Ev alttaki simge.

  Google Home ana sayfası

 2. Voice Match için yapılandırmak istediğiniz cihaza dokunun ve ardından dişli simgesi Cihaz ayarlarına girmek için sağ üst köşedeki

 3. Aşağı kaydırın Ses Eşleştirme ayarlar alanı. Ses eşleşmesini zaten yapılandırdıysanız, şunu görmelisiniz: Voice Match’i Kaldır. Aksi takdirde, öğesine dokunun. Ses Eşleştirme, dokunmak Ekleve cihazın sesinizi tanıması ve Google hesabınızla ilişkilendirmesi için talimatları izleyin.

  Google Home cihaz ayarlarının ekran görüntüsü

 4. Artık o Google Home cihazıyla konuştuğunuzda, sesinizi tanıyacak ve kendi Google hesabınızla ilişkilendirecek.

Artık hatırlatıcı oluşturmaya hazırsınız!

Zamana Dayalı Google Ana Sayfası Hatırlatıcıları

Google Home Hatırlatıcılarını kullanmanın en kolay yolu, Google Home’dan size belirli bir tarih ve saatte bir şeyi hatırlamanızı hatırlatmasını istemektir.

Google Asistan'da zamana dayalı hatırlatıcının ekran görüntüsü

Bu sesli komutun biçimi şu şekildedir: Hey Google, bana şunu hatırlat

Tarih ve saat için ifadeler çok esnektir. İşte doğru ifade edilmiş zamana dayalı Google Home hatırlatıcılarına birkaç örnek:

 • “Faturaları yarın akşam 6’da ödememi hatırlat.”
 • “Bana yarın öğlen babamı aramamı hatırlat.”
 • “Gelecek Salı saat 3’te teknik konferansa katılmamı hatırlat.”

Google Home, tam takvim tarihini belirtmeden doğal dil tarih ve saat ifadelerine izin verir. Google Home, bir tarih veya saati nasıl belirttiğinizi anlamıyorsa, sesli komutunuzu farklı bir şekilde yeniden yazmayı deneyin. Mümkün olduğunca spesifik olduğunuzdan emin olun.

Konum Bazlı Hatırlatıcılar

Google Home hatırlatıcılarının başka bir kullanışlı kullanımı, belirli bir konuma geldiğinizde Google Home’dan size bir şey yapmanızı hatırlatmasını istemektir. Google Haritalar’da konumları etiketlediyseniz, hatırlatıcılarınızda bu konumlara başvurabilirsiniz.

Google Haritalar konumlarının ekran görüntüsü.

Veya “kütüphane” veya “Starbucks” gibi genel bir konuma başvurabilirsiniz. Evinizdeki Google Home cihazları, siz evde olmadığınızda size nasıl bir şey hatırlatıyor? Google Asistan entegrasyonu burada devreye giriyor. Google Home, hatırlatıcıyı telefonunuzdaki Google Asistan uygulaması aracılığıyla size gönderecek.

Konum tabanlı hatırlatıcıların ekran görüntüsü

Doğru şekilde ifade edilen konum tabanlı hatırlatıcılara birkaç örnek:

 • “Bana marketten süt almamı hatırlat.”
 • “İşe gittiğimde patronumla konuşmamı hatırlat.”
 • “Eve döndüğümde postayı almamı hatırlat.”
 • “Bana hatırlat, kütüphaneden Büyük Beklentiler almamı.”

Telefonunuzdaki GPS konumda olduğunuzu gösterdiğinde Google, telefonunuzdaki Google Asistan uygulaması aracılığıyla bir hatırlatma bildirimi gönderir. Hem Google Home’a ​​hem de Google Asistan’a komut göndermek kafa karıştırıcı olabilir. Asistan’a komut verirken, sesli komutunuzu “Ok Google” ile başlatın. Google Home’a ​​komut verirken “Hey Google” ile başlatın.

Yinelenen Hatırlatıcıları Ayarla

Hatırlatıcıları kullanmanın en kullanışlı yollarından biri, yinelenen hatırlatıcılar ayarlamaktır. Bu, her gün yapmayı hatırlamanız gereken ve her zaman unuttuğunuz şeyler için mükemmeldir.

Yinelenen Google Home hatırlatıcılarının ekran görüntüsü

İşte birkaç örnek:

 • “Bana her gün saat 17:00’de spor salonuna gitmemi hatırlat.”
 • “İlaçlarımı her gün sabah 8’de almamı hatırlat.”
 • “Bana her pazar öğlen çamaşır yıkamamı hatırlat.”
 • “Bana her ayın ilk günü 18: 00’da faturalarımı yapmamı hatırlat.”

Tıpkı zamana dayalı hatırlatıcılarda olduğu gibi, yinelenen hatırlatıcılar da doğal dili kullanır. Böylece “her gün”, “her ay” vb. diyebilirsiniz. Belirli bir yinelenen tarih ve saat belirtildiği sürece çalışacaktır.

Hatırlatıcıları İncele

Google Home hatırlatıcı incelemesinin ekran görüntüsü

Bir hatırlatıcı aldığınızda, Google Home aşağıdaki işlemleri gerçekleştirir:

 • Tüm cihazlar: Google Home, ” için bir hatırlatıcım var” diyecektir.
 • Google Ana Sayfa Mini: LED ışığı yanıp sönecek ve bir beyaz ışık yanık kalacaktır, böylece sizi bekleyen bir hatırlatıcı olduğunu bileceksiniz.
 • Google Home Hub: Akıllı ekranda hatırlatma ayrıntılarıyla birlikte tam ekran bir uyarı görüntüler.
 • Google Asistan: Evde değilseniz, hatırlatıcıyla birlikte bir Google Asistan bildirimi alırsınız.

Hatırlatma bildirimini duymak istediğinizde, aşağıdaki ifadelerden herhangi birini söylemeniz yeterlidir:

 • “Ok Google, naber?”
 • “Hey Google, bildirimlerim nedir?”
 • “Ok Google, Hatırlatıcılarım nelerdir?”

Ayrıca belirli bir hatırlatıcı hakkında soru sorabilirsiniz. Belirli hatırlatıcıları geri çağırma biçimi şudur: Hey Google, hatırlatıcım ne zaman?

Yani, bir doğum günü partisi için bir hatırlatıcı ayarladığınızı unuttuysanız ancak bir hediye satın alabilmek için önceden planlamak istiyorsanız, şöyle diyebilirsiniz: Hey Google, Sarah’ın doğum günü partisine gitmem için hatırlatıcım ne zaman?

Google Home, partinin ne zaman olduğunu size hatırlatacak.

Hatırlatıcıları ve Alarmları Karıştırmayın

Google Home hatırlatıcıları, belirli etkinlikleri veya görevleri hatırlamak için mükemmel bir çözümdür. Ancak, günlük alarmların yerini alması amaçlanmamıştır. Google Home, herhangi bir zamanda ve günde bir alarm bildirimi ayarlayabilir, bu nedenle, yalnızca uyandırma alarmı gibi bir şeye ihtiyacınız varsa, şunu söylemeniz yeterlidir: Hey Google, yarın sabah 06:30’a alarm kur.

Bir Google Home bildiriminin amacı yalnızca bir alarm almak değil, size ne yapmanız gerektiğini söyleyen hatırlatma bilgilerini de almanızdır. Doğru kullanıldığında Google Home hatırlatıcıları çok faydalıdır ve hayatınızı birçok yönden iyileştirebilir.