Skip to content

Google Fi Nedir ve Nasıl Çalışır?

16 de Nisan de 2021

Google Fi, sesli arama, SMS ve mobil geniş bant hizmetleri sağlayan bir mobil sanal ağ operatörüdür (MVNO). Amerika Birleşik Devletleri merkezlidir ve esas olarak ABD merkezli cep telefonu operatörleriyle ortaktır, ancak bunu uluslararası aramalar için kullanabilirsiniz ve uluslararası veriler de mevcuttur. Kapsam ve hizmet, büyük taşıyıcılara benzer, fiyatlandırma ise daha düşük maliyetli MVNO’lara uygundur. Google Fi, iPhone’un yanı sıra çoğu üreticinin Android cihazları da dahil olmak üzere çoğu modern telefonla çalışır.

Google Fi nedir?

Google Fi, ilk olarak 2015 yılında yalnızca davetiye temelinde Project Fi olarak piyasaya sürüldü ve 2016’da halka açıldı. Başladığında, yalnızca Nexus 6 ile uyumluydu ve genel lansman Nexus 5x ve Pixel hattını ekledi . Google yalnızca kişiselleştirilmiş müşteri desteği ve oldukça kısa bir cihaz listesi için sorun giderme hizmeti sunsa da, uyumluluk iPhone’a ek olarak çoğu Android cihaza genişletildi. Bir MVNO olarak Google Fi, kendi operatörlerini oluşturmak yerine diğer operatörler tarafından oluşturulan hücresel ağları kullanmayı düzenler. ABD’de Fi, T-Mobile, Sprint ve US Cellular ile ortaklık kurarak kullanıcıların seyahat ederken ağlar arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yapmasına olanak tanıdı. Google Fi’ye kaydolduğunuzda, onlar sizin mobil servis sağlayıcınızdır. Sesiniz ve verileriniz T-Mobile, Sprint veya US Cellular ağı üzerinden aktarılır, ancak Google kullanımınızın kaydını tutar ve Google sizi faturalandırır.

Google Fi’yi Farklı Kılan Nedir?

Google Fi, bir MVNO olduğu için büyük operatörlerden açıkça farklıdır. Ancak, onu çoğu mobil operatörden ayıran şey bu değil. Fi ile fark edeceğiniz en büyük fark, basitleştirilmiş faturalandırmadır. Sınırsız konuşma ve metin için bir temel ücret ödersiniz ve ardından gigabayt veri başına sabit bir ücret ödersiniz.

Google Fi uygulaması, kullanımı takip etmeyi ve faturanızın toplamını tamamen şeffaf bir şekilde görmeyi kolaylaştırır. Önceden veri için ön ödeme yapar ve sonra kullanmadığınız herhangi bir miktarı iade ederlerdi, ancak bu uygulama çoktan gitti. Ayrıca yoğun veri kullanımı için ikinci bir plan oluşturdular, ancak diğer çoğu taşıyıcıyla karşılaştırıldığında hala oldukça basit.

Google Fi Nasıl Çalışır?

Google Fi, kendi ağ donanımlarına sahip olmadıkları dışında normal bir mobil operatör gibi çalışır. Google Fi, baz istasyonları ve başka altyapılar inşa etmek yerine, diğer ağlarda zaman ve veri kiralar. Fi’nin özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde T-Mobile, Sprint ve US Cellular ile anlaşmaları vardır. Yaşadığınız yerde bu ağlardan iki veya daha fazlasına sahipseniz, aramalarınız her zaman en güçlü bağlantıdan geçer ve şehirde dolaşırken farklı operatörler arasında sorunsuz bir şekilde aktarım yaparsınız. Bölgenizde bu ağlardan yalnızca birine sahipseniz, genel deneyiminiz yalnızca o ağı kullanan biriyle aynı olacaktır. Örneğin, bölgenizde T-Mobile varsa, ancak ABD Hücresel veya Sprint kapsama alanı yoksa, Google Fi’nin aynı kapsama alanı ve ölü noktalar ile T-Mobile gibi çalışmasını bekleyebilirsiniz. Fi için tasarlanmış bazı telefonların, hem veri hem de arama için mobil ve Wi-Fi arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yapma yeteneği gibi ek işlevleri de vardır. Sizinkinin faturaya uyup uymadığını görmek için Fi için tasarlanmış bu telefon listesine bakın.

Google Fi Kapsamı

Google Fi tarafından sunulan teminat, ortak olduğu taşıyıcılar tarafından sunulan kapsamın toplamına eşittir. Bu, esasen T-Mobile, Sprint ve US Cellular kapsamına sahip olduğunuz anlamına gelir. Çok fazla örtüşme var ve Verizon veya AT&T gibi daha büyük bir sağlayıcıdan kapsama alabileceğiniz bazı ölü alanlar var, ancak kapsam oldukça kapsamlıdır.

Google Fi kapsama haritası.

Temel kural şudur: T-Mobile, Sprint veya US Cellular tarafından hizmet verilen bir bölgede yaşıyorsanız, o zaman Google Fi alabilirsiniz. Bu sağlayıcılardan birini daha önce kullandıysanız, bölgenizde Fi’nin ne kadar iyi çalıştığına dair genel bir fikriniz bile olacak. Hizmetin belirli bir sokak adresinde kapsama alanı olup olmadığını öğrenmek için Google Fi’deki bu aracı kullanın.

Google Fi Planları

Google Fi’nin yalnızca iki planı vardır: Esnek ve Sınırsız. Esnek planları, sınırsız konuşma ve metin içeren ve altı gigabayta kadar gigabayt başına sabit bir şarj ücretlendiren, başlangıçtan beri sundukları planın mevcut enkarnasyonudur. Altı gigabayttan fazla kullanırsanız, ek veriler ayın geri kalanında ücretsizdir. Google Fi Unlimited planı, her ay kişi başına ilk 22 GB aktarım için yüksek hızlı verilerle sınırsız konuşma, metin ve veri içerir.

Google Fi planlarının ekran görüntüsü.

Her iki plan da tüm cep telefonu faturalarında görülen standart vergi ve hükümet ücretleriyle birlikte gelir. Kullanım ve fatura bilgilerinizi istediğiniz zaman Google Fi uygulaması üzerinden görüntüleyebilir ve ayrıca planınızı uygulama üzerinden istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Planınızı değiştirdiğinizde, değişiklik bir sonraki faturalandırma döngünüzün başlangıcında yürürlüğe girer. Her plan yalnızca bir kullanıcıyı temel alır, ancak bir hizmet hesabında altı adede kadar kullanıcınız olabilir. Her ek kullanıcı, planın temel maliyetine eklenir ve Sınırsız planda kendi yüksek hızlı veri payını alır. Ayrıca ek ücret ödemeden yalnızca tabletler, erişim noktaları ve diğer cihazlar için SIM’ler ekleyebilirsiniz.

Google Fi, Uluslararası Arama ve Verilerle Çalışır mı?

Google Fi, kelimenin tam anlamıyla uluslararası arama ve veri ile çalışır, ancak ücretler planınıza bağlı olarak değişir. Amerika Birleşik Devletleri’nden uluslararası arayabilir ve uluslararası seyahat ederken veri aramak ve kullanmak için Google Fi planınızı kullanabilirsiniz.

Google Fi için uluslararası ücretlerin ekran görüntüsü.

Google Fi’nin Esnek planına aboneler, diğer ülkelere yapılan aramalar için dakika başına belirlenen bir ücret öder. Pek çok ülkede dakika başına sadece 0,01 dolara mal oluyor, ancak bazıları önemli ölçüde daha pahalı. Sınırsız plan, 50’den fazla ülkeye ücretsiz arama imkanı sunar. Uluslararası seyahat ederken, Fi kullanıcıları 200’den fazla ülke ve bölgede sesli arama yapabilir, metin gönderebilir ve verilere erişebilir. Esnek plana aboneler ABD dışından arama yaptıklarında dakika başına 0,20 ABD doları öder, mesajlar ücretsizdir ve veriler ABD’deki verilerle aynı ücret üzerinden ücretlendirilir. Sınırsız plan aboneleri ayrıca ABD dışından dakikada 0,20 ABD doları karşılığında arama yapabilirler. Metinler ve veriler, Amerika Birleşik Devletleri’nde olduğu gibi tamamen ücretsizdir. Bazı durumlarda, dakika başı ücreti ödememek için Wi-Fi üzerinden uluslararası aramalar da yapabilirsiniz.

Google Fi Nasıl Elde Edilir

Uyumlu bir telefonunuz varsa, Google Fi almak, Fi web sitesine kaydolmak, isterseniz eski telefon numaranızı taşımak ve ardından Google’ın size bir SIM kart göndermesini beklemek kadar basittir. SIM kartı aldıktan sonra, tek yapmanız gereken kartı takmak ve gitmekte fayda var. Bir Pixel telefonunuz varsa, her Pixel cihazında yerleşik olarak bulunan Fi uyumlu yerleşik eSIM’i kullanmaya daha da erken başlayabilirsiniz. Google Fi, zaten yoksa bir dizi Fi uyumlu telefon da satar veya başka bir yerden uyumlu bir telefon satın alıp SIM’inizi takabilirsiniz. Herhangi bir baş ağrısını önlemek için Google Fi ve kilidinin açıldığı akıllı telefon ile uyumlu olduğundan emin olun.