Skip to content

Google Fit Nedir ve Nasıl Çalışır?

16 de Mayıs de 2021

Google Fit, Android akıllı telefonlar ve Wear OS by Google akıllı saatler için bir fitness izleme uygulamasıdır. Yürümeyi, koşmayı ve bisiklete binmeyi otomatik olarak izleyebilir ve kuvvet antrenmanı, devre antrenmanı, boks ve hatta kıvrılma gibi antrenmanları manuel olarak takip edebilirsiniz. Giyilebilir cihazınızın bir nabız monitörü varsa, Google Fit de bunu izler. 2018’de Google, fiziksel aktivitenin arkasındaki bilimi anlamak ve bunu fitness hedeflerine dönüştürmek için Amerikan Kalp Derneği (AHA) ve Dünya Sağlık Örgütü ile işbirliği yaptı.

Google Fit’in Bilime Dayalı Hedefleri

Hareket Dakikaları ve Kardiyo Puanı olarak adlandırılan bu iki hedef, AHA’nın genel sağlığınız üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilecek faaliyetler için tavsiyelerine dayanmaktadır. AHA, haftada 150 dakika orta düzeyde egzersiz, 75 dakika şiddetli egzersiz veya her ikisinin bir kombinasyonunu önermektedir. Günde 30 dakika hızlı yürürseniz hedefe ulaşırsınız.

Bunlar, Google Fit uygulamasında her birinin günlük bir hedefi olan Hareket Dakikaları ve Kardiyo Puanlarına çevrilir. Kardiyo Puanlarının da haftalık bir hedefi vardır, bu nedenle bir gün puanınızı kaçırırsanız, bir sonraki gün telafi edebilirsiniz. Hareket Dakikaları tam olarak budur; Yoğun bir egzersiz veya kısa bir yürüyüş olsun, gün içindeki hareketlerinizin bir çetelesi. Günlük bir hedefe sahip olmak, ona ulaşmak için asansör yerine merdivenleri kullanmak gibi şeyler yapacağınız anlamına gelebilir. Tempolu yürüyüş gibi orta derecede yoğun aktiviteler yaparak Kardiyo Puanı kazanırsınız. Her iki hedef için de, fiziksel aktivitenin her dakikası için bir puan alırsınız. Koşma ve diğer yoğun eylemler için iki kat Kardiyo Puanı kazanın.

Google Fit’in Nabız ve Solunum Ölçümleri

2021’de Google, kalp atış hızı ve solunum için ölçümler döndürebilen yeni özelliklere sahip bir Google Fit güncellemesi sunmaya başladı. Bu yeni özellikler, bazı Pixel modelleri gibi desteklenen Android cihazların ön ve arka kameralarıyla çalışır. Cihazınız bu özelliğe erişip destekleyebiliyorsa, arka kameraya parmak ucunuzu yerleştirerek kalp atış hızınızı ölçün. Uygulama, cildi analiz edecek ve bir nabız ölçümü döndürecektir. Solunum ölçümü almak için gövdenizi ve başınızı ön kameranın görüş alanına koyun; uygulama göğüs hareketlerinizi analiz edecek ve dakikada bir nefes okuma değeri verecektir.

Google Fit Hedeflerinizi, Verilerinizi ve Daha Fazlasını Yönetmek İçin İpuçları

Google Fit profiliniz fitness hedeflerinizin yanı sıra cinsiyetinizi, doğum gününüzü, kilonuzu ve boyunuzu içerir. Varsayılan olarak, ilk hedefleriniz günde 30 Hareket Dakikası ve 10 Kardiyo Puanı olacaktır ve Google Fit bunu aktivitenize göre sürekli olarak ayarlayacaktır. Hedeflerinizi ne sıklıkta karşıladığınıza, aştığınıza veya yetersiz kaldığınıza bağlı olarak hedeflerinizi düşürme veya yükseltme konusunda uyarılar alacaksınız. İstatistiklerinizi akıllı telefonunuzdaki veya akıllı saatinizdeki Google Fit uygulamasının ana ekranında görebilirsiniz. Ayrıca, saati her kontrol ettiğinizde hedefinizin ilerlemesini görebilmek için bir Google Fit saat yüzü de indirebilirsiniz.

 1. Dokunmak Profil kişisel bilgilerinizi ve hedeflerinizi görüntülemek ve ayarlamak için.

 2. Hedeflerinizi ayarlamak için, aşağı ok bitişik, yanında Hareket Dakikaları veya Kardiyo Puanı.

 3. Kullan artı ve eksi Hedefi ayarlamak için semboller. Dokunmak Hedef belirleme kaydetmek.

  Hareket Dakikası ve Kardiyo Puanı ayarlamalarının vurgulanmış olduğu Google Fit Uygulaması

Google Fit’i Diğer Uygulamalara Bağlayın

Google Fit’i Strava, MyFitnessPal, Nike Training Club ve daha fazlası dahil olmak üzere bir dizi başka uygulamaya bağlayın. Google Fit ile çalışan uygulamaların Google Play’de bir bölümü vardır, böylece en sevdiğiniz uygulamanın aralarında olup olmadığını görebilir veya yenisini keşfedebilirsiniz. Bir uygulamayı Google Fit’e bağlamak için o uygulamayı açın ve ayarlarına gidin. Diğer uygulamaları bağlamayla ilgili bir seçenek arayın. Örnek olarak, Android’de MyFitnessPal ile nasıl çalıştığı aşağıda açıklanmıştır.

 1. Uygulamayı açın veöğesine dokunun. Ben mi profilinize erişmek için.

 2. Dokunmak Ayarlar (dişli simgesi).

 3. Dokunmak Uygulamalarım ve Cihazlarım.

  "Ben", Ayarlar dişli kutusu ve "Uygulamalarım ve Cihazlarım" vurgulanmış MyFitnessPal uygulaması

 4. Dokunmak Google Fit MyFitnessPal’ı Google Fit’e bağlamak için. Beslenme verilerinizi Google Fit’te ve aktivite verilerinizi MyFitnessPal’da görebileceksiniz.

 5. Dokunmak Bağlan.

 6. İzin kutularını işaretleyin veöğesine dokunun. Devam et. Artık bağlandınız.

  "Google Fit", "Bağlan" ve "Devam" seçeneği vurgulanmış MyFitnessPal uygulaması

Her uygulama farklıdır. Doğru ayarı bulmak için uygulamanın yardım sayfasına başvurun veya Google’ı kullanın.

Google Fit Bağlı Uygulamalarını Görüntüleyin

Bağlı uygulamaları görmek veya bir uygulamanın bağlantısını kesmek için:

 1. Google Fit uygulamasını açın ve profil simgesi.

 2. Dokunmak Ayarlar (dişli simgesi).

 3. Dokunmak Bağlı uygulamaları yönetin.

  Profil, Ayarlar ve "Bağlı Uygulamaları Yönet" seçeneğinin vurgulandığı Google Fit uygulaması

 4. Göreceksin Google Fit uygulamaları ve cihazları. Google Fit ile başka bir uygulama arasında veri paylaşımını durdurmak için listedeki bir uygulama adına dokunun.

 5. Dokunmak Bağlantıyı kes.

 6. Dokunmak Bağlantıyı kes onaylamak. Uygulama, Google Fit’ten kaldırılır.

  "Google Fit uygulamaları ve cihazları", Bağlantıyı Kes ve Bağlantıyı Kes vurgulanmış Google Fit ayarları

Ayrıca, bir hedefi tamamladığınızda, hedef ilerleme ve aktivite ipuçları ve yeni özelliklerle ilgili uyarılar dahil olmak üzere Google Fit ile dahil edebileceğiniz bir avuç bildirim vardır.