Skip to content

Google, FLoC’yi Yeni Konular API’siyle Değiştiriyor

14 de Temmuz de 2022

Google, bir yıllık geri bildirimden sonra Federated Learning of Cohorts’ı (FLoC) ortadan kaldırdığını ve onu yeni Konular API’si ile değiştirdiğini duyurdu. FLoC, şirketlerin insanların ilgi alanlarını öğrenmesi ve kişiye özel reklamlar göstermesi için bir yol olarak üçüncü taraf çerezlerin yerini alacaktı. Resmi GitHub gönderisine göre, Google Konuları gizliliğe daha fazla odaklanıyor ve bir kişinin uzun bir süre yerine yakın zamanda göz atma geçmişine odaklanacak.

FLoC, insanları ilgi alanlarına göre bir araya getirerek çalıştı, ancak piyasaya sürüldüğünde tartışmalarla karşılandı. Dijital hak grupları bile FLoC’u “korkunç bir fikir” olarak nitelendirdi ve bunun “yırtıcı hedeflemeye” izin verdiğini iddia etti. Mozilla gibi diğer web tarama şirketleri bunu benimsemeyi reddetti. Google Konular daha iyisini yapmayı amaçlar. Yeni API, bir kişinin belirli bir haftadaki göz atma geçmişine dayalı olarak ilk beş konunun bir listesini belirleyecektir. Bu tarama geçmişini topladıktan sonra, Konular bu verileri Etkileşimli Reklamcılık Bürosu’ndan (IAB) alınan yaklaşık 350 konu listesiyle karşılaştıracaktır. Oradan, Konular, bir reklamverenin verilerinize dayalı olarak size özel bir reklam göstermek için görüntüleyebileceği beş konuyu oluşturur. Google, silmeden ve yeniden başlatmadan önce bu bilgileri üç hafta boyunca saklar.

Güvenli tarama

Konular, gizliliği korumak için “hassas konuları” hariç tutmaya çalışır, ancak Google, hassas olarak kabul edilen konuları netleştirmez. Google, hassas konuları daha iyi tanımlamak için harici ortaklarla çalışacağını belirtiyor. Konular API’si Chrome’da mevcut olacak, ancak herhangi bir lansman tarihi belirtilmedi ve FLoC tartışması nedeniyle diğer tarayıcıların bunu benimseyip benimsemeyeceği bilinmiyor.