Skip to content

Google Fotoğraflar’da Kilitli Klasör Nasıl Oluşturulur

22 de Eylül de 2022

Bilinmesi gereken

 • Kilitli Klasör, tek yerleşik parola koruma seçeneğidir.
 • Google Fotoğraflar uygulamasını kullanın: Kütüphane > Araçlar > Kilitli Klasör.
 • Parmak izinizle veya cihaz PIN’inizle kilitleyin ve kilidini açın.

Bu makale, Kilitli Klasör mobil uygulama özelliği aracılığıyla Google Fotoğraflar videolarının ve resimlerinin nasıl şifreyle korunacağını açıklar. Pixel 3 cihazları ve sonraki sürümleri için kullanılabilir.

Bir Google Fotoğraflar Albümünü Parolayla Koruyabilir misiniz?

Hayır, Google Fotoğraflar, fotoğraf albümlerini bir şifreyle kilitlemenin bir yolunu sağlamaz. Bir albümde olsun ya da olmasın, hesabınıza eklenen tüm fotoğraflara arama yoluyla erişilebilir, başka bir uygulamadan bir resim seçerken görünür ve Google Fotoğraflar hesabınıza göz atarken ücretsiz olarak kullanılabilir. Tek istisna, Kilitli Klasör özelliğini kullanmanızdır. Bu, cihazınızda saklanan ve içine yerleştirdiğiniz videoları veya resimleri gizleyen tek bir klasördür. Yerel bir özellik olduğu için yalnızca mobil uygulamada kullanılabilir; içine koyduğunuz hiçbir şey çevrimiçi olarak yedeklenmez veya başka bir yere kaydedilmez. Albüm içe aktarmaya izin verilmez, ancak bunları içerecek yerel depolama alanına sahip olduğunuzu varsayarak bu parola korumalı klasöre istediğiniz kadar fotoğraf ve video taşıyabilirsiniz.

Google Fotoğraflar’da Kilitli Klasör Nasıl Oluşturulur

Google Fotoğraflar, dosyalarınızı gizlemek için teknik olarak kilitlenebilir klasörlere sahip değildir. Bunun yerine, Google Fotoğraflar Android uygulamasının Yardımcı Programlar alanında bulunan ve fotoğraf kasası uygulamasına benzer bir işlev sunan, uygun şekilde Kilitli Klasör adı verilen özel bir özellik vardır.

İşte nasıl çalıştığı:

 1. öğesine dokunun. Kütüphane Google Fotoğraflar uygulamasının altındaki sekmesini seçin ve ardından Araçlar sonraki ekranın üst kısmında

 2. Seçme Kilitli Klasör. Bunu görmüyorsanız, seçin Başlamak yerine ekrandaki yönergeleri izleyin.

 3. Açmak için parmak izinizi veya PIN’inizi sağlayın. Cihazınızı korumak için parmak izinizi veya PIN’inizi hiç kullanmadıysanız, kullanmadan önce bu seçenekleri ayarlamanız gerekebilir. Kilitli Klasör ve bir bütün olarak cihazınız için ayrı bir şifre belirleyemezsiniz. Klasörü şimdi açmak için kullandığınız PIN veya parmak izi, gelecekte de parola korumalı dosyalara erişmek için kullanacağınız şey olacaktır. Kilitli Klasör için farklı bir PIN kullanmak istiyorsanız ekran kilidi şifrenizi değiştirin.

 4. Seçme Öğeleri taşıöğesine ve ardından Kilitli Klasöre taşımak istediğiniz fotoğraflara ve/veya videolara dokunun.

  Bu sayfadaki arama aracı, uygulamanın başka yerlerinde olduğu gibi çalışır. Kişiye göre göz atabilir, yalnızca özçekimlerinizi veya ekran görüntülerinizi vb. bulabilirsiniz.

 5. Basmak Hareket seçili öğelerin yerini değiştirmeye hazır olduğunuzda ve ardından öğesini seçerek istemi onaylayın. Hareket bir kez daha.

Orada kaydettiğiniz öğelerin güvenliğini sağlamak için uygulamayı kapatabilir veya Kilitli Klasörden çıkabilirsiniz. Gelecekte kilitli fotoğraf klasörüne erişmek için yukarıdaki ilk üç adımı tekrarlayın. Fotoğrafları ve videoları normal Google Fotoğraflar hesabınıza geri taşımak için Kilitli Klasör’ü açın, öğeleri seçin ve Hareket. bu Silmek Aynı ekrandan gördüğünüz seçenek, seçimi telefonunuzdan kalıcı olarak kaldıracaktır. Fotoğrafları Kilitli Klasörden çıkarmak, onları paylaşabileceğiniz ve hatta Google Fotoğraflarınızı yedekleyebileceğiniz anlamına gelir.

Kilitli Klasör’e eklediğiniz öğeler Chromecast’te veya Nest Hub gibi akıllı ekranlarda görünmez, ancak parola ile koruma altına alındıktan sonra bu kaynaklardan kaybolmaları bir saat kadar sürebilir.

Doğrudan Kilitli Klasöre Nasıl Kaydedilir

Özel öğeleri Kilitli Klasöre taşımak tek seçeneğiniz değil. El ile taşımadan önce fotoğraf veya videonun Google Fotoğraflar’a yedeklenmesi riskini almak istemiyorsanız, fotoğrafı/videoyu çekerken doğrudan bu klasörde saklayın. Çok kolay: Kilitlemek istediğiniz her şeyi yakalamadan önce kamera uygulamasının sağ üst köşesindeki klasör simgesine dokunun ve Kilitli Klasör. Yakaladığınızda, otomatik olarak bu parola korumalı alana girecektir.

Google kamera uygulamasında seçilen kilitli klasöre kaydet

Kilitli Klasör Sınırlamaları

Bu özelliğin, fotoğraflarınızın ve videolarınızın gizli kalmasını sağlamak için çeşitli sınırlamaları vardır. Kilitli Klasördeki içerik için aşağıdaki özellikler devre dışı bırakılır:

 • Bir albüme veya fotoğraf kitabına fotoğraf ekleme
 • Fotoğrafları/videoları çevrimiçi yedekleyin
 • Öğeleri düzenleyin veya bir öğe Kilitli Klasöre taşınmadan önce yapılan değişiklikleri geri alın
 • Google Fotoğraflar içinde veya diğer uygulamalarla paylaşın
 • Öğeleri Çöp Kutusuna taşıyın (tek seçenek kalıcı silmedir)
 • Cihazınızın orijinal biçimde veya çözünürlükte görüntüleyemediği fotoğrafları veya videoları görüntüleyin

beri aklınızda bulundurun Kilitli Klasör içerikleri Google hesabınıza yedeklenmiyordiğer telefonlardan ve bilgisayarlardan erişilemezler ve Pixel’inizi fabrika ayarlarına sıfırlarsanız veya Google Fotoğraflar uygulama verilerini temizlerseniz bunlar kaldırılır.

SSS

 • Google Fotoğrafları nasıl yedeklerim?

  Google Fotoğraflar iOS veya Android uygulamasını kullanarak fotoğraflarınızı Google Fotoğraflar ile yedeklemek için uygulamayı başlatın, Menü (üç satır) > Ayarlar > Yedekle ve Senkronize Et, ve ardından yedekleme özelliğini açın. Android’in bazı sürümlerinde profil resminize dokunmanız gerekebilir > Fotoğraflar > Ayarlar > Yedekle ve Senkronize Et > ve ardından yedekleme özelliğini değiştirin Açık.

 • Google Fotoğraflar’dan nasıl fotoğraf indiririm?

  Bir fotoğrafı indirmek için fotoğrafı açın, Daha (üç nokta) ve seçin İndirmek. Toplu fotoğraf indirmek için indirmek istediklerinizi seçin > Daha > İndirmek. Bir albümün tamamını indirmek için albümü açın ve Daha > İndirmek.

 • Google Fotoğraflar’a nasıl fotoğraf yüklerim?

  Google Fotoğraflar’ı bir web tarayıcısında kullanıyorsanız, resimleri Google Fotoğraflar’a sürükleyip bırakabilirsiniz. Alternatif olarak, Google Fotoğraflar’ı başlatın ve Yüklemek. Fotoğrafa gidin ve seçin Açık. Yedekle ve Senkronize Et’i etkinleştirdiyseniz, fotoğraflarınız bir Android mobil cihaza otomatik olarak yüklenir. Bu özelliği etkinleştirmek için, profil resim, seç Fotoğraf Ayarlarıve açık konuma getirin Yedekle ve Senkronize Et.