Skip to content

Google Glass Güncellemesi: Yararlı mı, yoksa Gizlilik Sorunu mu?

13 de Mayıs de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Google Glass’ta yapılacak bir güncelleme, patronların çalışanlarının artırılmış gerçeklik başlıklarına göz atmasına olanak tanıyacak.
  • Yeni özellik, süpervizörlerin ve uzmanların uzak bir yerden tavsiye ve yorum sunmasına olanak tanıyacak.
  • Gözlemciler, çalışanları Glass aracılığıyla gözetleyebilmenin mahremiyet sorunlarını gündeme getirdiğini söylüyor.
Brooks Kraft / Corbis News / Getty Images
Google Glass, artırılmış gerçeklik başlığının işletme sürümünü kullanarak süpervizörlerin uzaktaki çalışanlarının gözünden görmesine olanak tanıyor. Yeni özellik, koronavirüs krizi nedeniyle uzaktan çalışmanın arttığı bir zamanda çalışanların işlerini ofisten uzakta daha verimli bir şekilde tamamlamasına yardımcı olmayı hedefliyor. Glass’a yönelik bir güncelleme, Google Meet’in Glass’ta çalışmasına ve canlı sohbeti etkinleştirmesine izin verecek. Ancak gözlemciler, çalışanları Glass aracılığıyla gözetleme becerisinin gizlilik sorunlarını ortaya çıkardığını söylüyor. Konuşma tanıma yazılım şirketi Speechly’nin pazarlama müdürü Ottomatias Peura, bir e-posta röportajında ​​”Endişelerden biri, çalışanlarını aşırı izlemek için bu teknolojiyi kullanan aşırı hevesli yöneticilerin olmasıdır, bu da işyerinde ek strese neden olabilir” dedi. “Bir diğeri, cihazın kendisinde var; Google’ın çalışanlar, çalışma ortamları ve şirket içi bilgilerle ilgili bir veri hazinesine erişimi var.”

Uzaktan Çalışma Arttırır

Uzmanlar, Google Glass’ta Meet’i kullanmanın oyunun kurallarını değiştirebileceğini söylüyor. Örneğin Google, saha hizmeti teknisyenlerinin hastalara tıbbi bakım sağlayan cihazları onarmak için başka bir konumdaki uzmanlarla bağlantı kurabileceğini belirtiyor. New York Baruch College’da Pazarlama Profesörü Robb Hecht, bir e-posta röportajında ​​”Hem çalışanlar hem de işverenler artık fiziksel olarak birlikte çalışmak zorunda kalmayacakları için kazanç elde edecekler” dedi. “Çalışmalar çok soyut hale gelebilir ve problem çözme AR ve VR aracılığıyla her yerde yapılabilir.” Peura, Glass için Meet özelliği, “daha hızlı işe alım, daha iyi eğitim ve bilgi paylaşımı, çalışanların işlerini yapmaya daha yetkin ve daha hazırlıklı olmalarını sağlayabilir” anlamına gelebilir. Bir çift gözlük şeklinde tasarlanmış optik kafaya monte bir ekran olan Glass, tüketiciler için ilk kez piyasaya sürüldüğünde, gizlilik ihlalleri potansiyeli nedeniyle büyük ölçüde paniğe kapıldı. Ancak Peura, işletmeleri hedefleyen yeni Google Glass özelliğinin daha önce var olmayan iş yeri gizlilik sorunlarını artırabileceğini de sözlerine ekledi. “Bir çalışanın mola sırasında veya hatta evde cihazını kapatmayı unuttuğu, yöneticiye özel ve hatta samimi konuşmaları dinleme yeteneği veren bir senaryo hayal edin,” diye ekledi.

Bir masada görüntülenen Google Glass Giyilebilir Cihazları.

Brook Kraft / Corbis News / Getty Images

Hangi İşyeri Sınırları?

Uzmanlara göre, işten çıktığınızda Google Gözlüklerinizi evde bırakmayı unutmayın. Fox Rothschild’in Gizlilik ve Veri Güvenliği Uygulaması Başkanı ve Ortağı Mark McCreary, bir e-posta röportajında, gözlüklerin olması gerekmeyen yerlerde çalışmaması için bir çözüm ‘geofence’ eklemek olduğunu söyledi. “Ayrıca, çalışanın tuvaleti kullanırken veya işteyken kişisel zamanlarında cihazı geride bırakacağına her zaman güvenmeliyiz.” Glass, güncelleme yoluyla daha fazla veri topladıkça, saldırı riski devam ediyor. Bir internet güvenlik şirketi olan IoTeX’in CEO’su Raullen Chai, “Geçmişteki ihlaller, verilerin güvenliğini sağlamak için merkezileştirilmiş sunucularda sık sık yaşanan arızalar nedeniyle hassas bilgilerin hacklenmesi ve sızıntısının meydana gelip gelmeyeceğini gösteriyor.” , bir e-posta röportajında ​​dedi. Glass ile çalışırken başka bir kişinin sizi izlemesini sağlamak dikkat dağıtıcı olabilir. Bilgisayar güvenliği araştırmacısı David Balaban bir e-posta röportajında ​​”Kullanıcı için, bilgisayar gözlükleri dikkat ve bilinci dağıtmak için radikal bir yöntemdir” dedi. “Talimat almak iyidir, ancak kazalar kulaklıkla bile meydana gelirken, bir kişi çevresindeki dünya hakkındaki bilgilerin% 80’ini görerek ve yalnızca% 18’ini işiterek alır.”

Sağlık Etkileri Bilinmiyor

Gizlilik tek husus olmayabilir. Balaban, Google Glass gibi artırılmış gerçeklik cihazlarını kullanmanın sağlık üzerindeki uzun vadeli etkilerinin bilinmediğini belirtti. “Milyonlarca yıldır beynimiz farklı bir modelde gelişti,” dedi. “Beynimiz iki cephede çalışmaya uyum sağlayabilecek mi? Bundan yeni hastalıklar veya bozukluklar ortaya çıkabilir mi?” İşçilerin buna hazır olup olmadığı Uzaktan çalışmanın yeni bölümü, teknoloji yakınınızdaki bir şantiyeye yaklaşıyor. Patronunuz bir dahaki sefere Google Glass aracılığıyla ne yaptığınızı kontrol etmek istediğinde oturma odanızın temiz olduğundan emin olun.