Skip to content

Google Görseller Nedir ve Nasıl Çalışır?

27 de Nisan de 2021

Google, sadece bir arama motoru olmaktan uzun bir yol kat etti. Yıllar geçtikçe, şirket etkileyici bir dizi araç geliştirdi ve bazıları son derece uzmanlaşmış olsa da, web’i ne için kullanırsanız kullanın bilmeye değer birkaç tane var. Google Görseller, yani Google Görsel Arama, bu araçlardan sadece bir tanesidir; bu nedenle, ne olduğunu bilmiyorsanız veya ne kadar yapabileceğinden emin değilseniz, işte bilmeniz gerekenler.

Google Görseller nedir?

Google Görseller, çevrimiçi görsel aramak için Google’ın sunduğu web tabanlı bir üründür. Google’ın amiral gemisi arama motoruyla aynı temel sorgulama ve sonuç getirme işlevlerini yerine getirirken, özel bir dal olarak daha iyi anlaşılır. Google Arama, doğrudan metin tabanlı içeriği tarayarak metin tabanlı içeriğe sahip web sayfaları oluştururken, Google Görseller, girilen anahtar kelimelere göre görsel medyayı döndürür, bu nedenle süreci biraz farklı görünür. Sonuç sayfanızda hangi görsellerin doldurulacağını belirlemedeki ana faktör, arama terimlerinin görsel dosya adlarıyla ne kadar yakından eşleştiğidir. Bu, kendi başına genellikle yeterli değildir, bu nedenle Google Görseller, bir görselle aynı sayfadaki metne dayalı bağlamsal bilgilere de dayanır. Son bir bileşen olarak, algoritma, Google Görseller’in tersine görsel arama özelliğini sağlamak için kümeler oluşturmak üzere belirli görüntüleri birbiriyle ilişkilendirmeyi öğrendiği ilkel makine öğreniminden yararlanıyor. Bir arama gönderildikten sonra hizmet, anahtar kelime açıklamanızla ilişkili bir dizi küçük resim döndürür.

Bu noktada kullanıcılar, görüntüyü barındıran web sitesinin buna izin vermesi koşuluyla, seçilen bir görüntüyü içeren web sayfalarına erişebilir. Bir web sitesi görselin bulunduğu sayfayı görüntülemenize izin veriyorsa, aynı zamanda görsele doğrudan erişmenize ve sadece görselin bulunduğu bir sayfayı açmanıza izin verebilir, bu da esasen görüntünün kaynağa özel URL’sini sunar. Web siteleri her zaman resmin bulunduğu sayfaya tam olarak erişmenize izin vermez – profesyonel fotoğrafçılık satan siteler buna bir örnektir – ancak çoğu durumda bunu yaparlar.

Google Görsellere Nasıl Erişebilirim?

Google Görseller’e erişmenin üç basit yolu vardır:

 • Google.com’a gidin ve seçin Görüntüler sağ üst köşede.
 • Google Görseller’e ulaşmanın daha doğrudan bir yolu olan images.google.com’a gidin.
 • Görsel aramanız için arama terimlerini varsayılan Google aramasına girin ve sonuçlar sayfasında şunu seçin: Görüntüler.

Google Görseller Temel Arama

Google Arama’da olduğu gibi, Google Görseller’i, görseli açıklayan metinsel arama terimleri girerek kullanabilirsiniz. Bu, soldan sağa ve yukarıdan aşağıya doğru eşleşme sırasına göre düzenlenmiş bir küçük resim ızgarası içeren bir sonuçlar sayfası sunar. Bu sayfada, aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir.

 1. Kaynağına ilişkin kısa bir bilgi listesinin yanında, daha büyük bir sürümünü satır içi olarak görmek için bir küçük resim seçin.

  Google Chrome tarayıcısında, bir dağ resminin seçili olduğu "dağlar" arama terimi için Google Görseller arama sonucu sayfası.

 2. Buradan seçin Ziyaret etmek tam resmi içeren kaynak web sayfasına gitmek için.

  Chrome tarayıcısında bir dağın resmini gösteren sciencing.com sayfasından.

  Alternatif olarak, satır içi sonuç sayfasında odak noktasına getirmek için “İlgili Görüntüler” altında bir küçük resim seçebilirsiniz; burada sonraki görüntü için aynı seçenekler ve bununla ilgili görüntüler sunulur.

 3. Seçiyorsanız Ziyaret etmek sizi tam resmi içeren sayfaya yönlendirir, resmi birkaç şekilde kullanabilirsiniz; resme sağ tıklayın (veya mobil cihazda uzun basın).

 4. Aşağıdakilerden birini seçin:

  • Resmi yeni sekmede aç: Yalnızca bu görüntüyü içeren ve URL’sini doğrudan o görüntü kaynağına dönmek için kullanabileceğiniz bir sayfayı yükler.
  • Resmi farklı kaydet: Görüntüyü nereye kaydedeceğinizi ve ona ne ad vereceğinizi seçmenize izin vermek için işletim sisteminizin dosya indirme iletişim kutusunu açar.
  • Görüntü adresini kopyala: Aynı doğrudan görüntü URL’sini üretir, ancak URL’yi yeni bir sekmede açmak yerine, başka bir yere yapıştırmanız için işletim sisteminizin kopyalama panosuna görünmez bir şekilde kaydeder.
  • Resmi kopyala: Görüntüyü bir sözcük işlemci belgesi gibi bir görüntü olarak yapıştırmanıza olanak tanımak için, görüntüyü medya formatında panonuza kopyalar.

  Merkezi dağ görüntüsü olan siyah web sayfası, Chrome tarayıcısında.

 5. Artık ayrı bir görüntünüz veya izole görüntüyle bağlantınız var.

Google Görsel Filtreleme ve Gelişmiş Araçlar

Sonuçlar sayfasındaki arama çubuğunun altında, bir dizi ekstra filtreleme seçeneği sunan “Araçlar” adlı bir açılır kutu bulunur.

Chrome tarayıcısında Araçlar açılır menüsü seçili olarak "dağlar" arama terimi için Google Görseller arama sonucu sayfası.

Boyut

Bu açılır seçeneklerden ilki, sonuçları belirli piksel boyutlarına sahip görüntülerle sınırlamanıza izin veren Boyut’dur. Bu, genel bir boyut aralığı veya hatta tam bir piksel boyutu olabilir ve aşağıdaki adımlarla yapılır.

 1. Seçiniz Boyut.

 2. Seçiniz Kesinlikle açılan menüden.

  Boyut menüsü açıkken "dağlar" arama terimi için Google Görseller sonuç sayfası.

 3. Açılır iletişim kutusunda, genişlik ve yükseklik piksel boyutlarını girin, ardından seçin Git.

Renk

Diğer bir kullanışlı filtreleme seçeneği, görüntü sonuçlarını renge göre filtreleyen Renktir. Bunu kullanmak için şunu seçin: Renk ve görmek istediğiniz renk veya renk özelliğini seçin.

Renk açılır menüsü açıkken "dağlar" arama terimi için Google Görseller arama sonuçları sayfası.

Kullanım Hakları

“Kullanım hakları” seçeneği, blog gönderileri, videolar veya başka herhangi bir şey gibi kendi oluşturduğunuz medyaya dahil edebileceğiniz görüntüler arıyorsanız da yararlı olabilir. Aralarından seçim yapabileceğiniz dört kullanım izni durumu sunan bu menü, diğerlerine göre yeniden kullanım için yasal olarak izin verilme olasılığı daha yüksek olan görseller için sonuçları filtrelemenize olanak tanır.

Kullanım hakları açılır menüsü açıkken "dağ" arama terimi için Google Görseller sonuç sayfası

Bu işlem kusursuz değildir ve seçtiğiniz görüntünün, seçilen filtrenin gösterdiği şekilde yasal olarak yeniden kullanılabilir olduğundan emin olmak için daha fazla araştırma yapmak sizin sorumluluğunuzdadır.

Zaman

Son olarak, klasik Google Arama’da olduğu gibi, Google Görseller, kullanıcıların bir görselin web sitesinde yayınlandığı zamana göre filtreleme yapmasına olanak tanır.

 1. Seçiniz Zaman.

 2. Seçiniz Özel aralık.

  Zaman açılır menüsü açıkken "dağlar" arama terimi için Google Görseller sonuç sayfası

 3. Başlangıç ​​ve bitiş tarihlerini, eğik çizgiyle ayrılmış tarih dizesiyle (xx / xx / xxxx) gerekli alanlara girin veya sağdaki takvimi kullanarak seçin.

 4. Seçiniz Git.

Google Görseller Tersine Görsel Arama nedir?

Google Görseller’in belki de en güçlü özelliği, arama “terimi” olarak bir görseli kullanan tersine görsel aramadır. Bunun gibi bir tersine görsel arama, iki farklı sonuç grubu döndürebilir:

 • Kaynak Web Sitesi: Görselin bulunabileceği kaynak web sitelerini ve görselle ilişkili tüm adları veya açıklamaları döndürebilir. Bu, bir görüntünüz varsa ancak nereden geldiğini bilmek istiyorsanız kullanışlıdır.
 • Benzer Görseller: Ters arama, görsel olarak benzer görüntüleri de ortaya çıkarabilir. Örneğin, diğer benzer dağ duvar kağıtlarını görmek için bir dağ resminizi tersine çevirebilirsiniz.