Skip to content

Google Hakkımda Ne Biliyor?

15 de Mayıs de 2021

Google, izlediği kişisel verilerin miktarı konusunda yıllardır gizlilik savunucularına endişelerini dile getirdi, ancak Google sizin hakkınızda ne kadar şey biliyor? Cevap, kullandığınız farklı Google hizmeti türlerine bağlıdır, ancak Google’ın topladığı veri miktarı sizi şaşırtabilir. Bu bilgiler, Google arama verilerinin yanı sıra Google Takvim veya Google Dokümanlar gibi hizmetlerdeki bilgileri içerir.

Google Verilerim Nasıl Toplanıyor?

Anlama Nasıl Google’ın sizinle ilgili bilgileri toplaması, yalnızca ne kadar şirket sizi biliyor. Gerçek şu ki, Google’da herhangi bir pelerin ve hançer casusluğu yapılmıyor. Hizmetlerini kullanırken verdiğiniz bilgileri saklarlar. Ancak neredeyse her şeyi saklarlar ve tarihsel bir kaydını tutarlar, böylece veriler yıllar öncesine gidebilir. Google hizmetlerine bir göz atalım:

 • Google arama. Google, Google’ın arama motorunu kullanırken web’de yaptığınız her aramanın bir geçmişini saklar. Bu tek başına çok fazla bilgi, ancak aşağıdakilerle eşleştirildiğinde daha da kapsamlı hale geldiğinde.
 • Google Chrome. Chrome, mevcut en iyi web tarayıcısı olsa da, aynı zamanda arama yoluyla o web sitesine ulaşmasanız bile, ziyaret ettiğiniz her web sitesinin geçmişini Google’a verir.
 • Youtube. Google, YouTube’da yaptığınız aramaları izler ve izlediğiniz her videonun kaydını tutar.
 • Google Maps. Google Haritalar’ın kullanımı, özellikle navigasyon işlevini kullanırken, Google’ın konumunuza ve geçmişinize erişmesini sağlayacaktır.
 • Waze. Bilmiyor olabilirsiniz, ancak Google aslında popüler Google Haritalar alternatifine sahip. Waze, sürücülere rehberlik etmek için kitle kaynaklı kullanımı kullanır; bu, Wazer’ların trafikle ilgili sağladığı girdilerin doğrudan Google’a gittiği anlamına gelir.
 • Android. Bu, Google Maps ve Waze’i geçersiz kılabilir çünkü Google aynı zamanda telefonunuzu izliyor ve bu diğer hizmetlere güvenmek zorunda değil. Android aynı zamanda kısa mesajlarınızı ve uygulama kullanımınızı da depoluyor, böylece her şeyi biliyor Candy Crush Birkaç yıl önce acı çektiğin bağımlılık.
 • Google uygulamalar. Bu liste bir süre daha devam edebilir, bu yüzden şunu özetleyelim: ve diğer tüm Google uygulamaları veya hizmetleri. Buna Google Takvim, Gmail, Google Dokümanlar, Google Fotoğraflar, Google Drive vb. Dahildir.

Google, bir iPhone’a bir Android cihazında sahip olduğu gibi erişime sahip olmasa da, bir iPhone veya iPad’de Google uygulamalarını kullanırken bilgi paylaşabilir ve paylaşmaya devam edecektir.

Google Hakkımda Ne Biliyor?

Kendinizi biraz, iyi, açıkta hissediyorsanız, bu anlaşılabilir bir durumdur. Pek çok harikanın olduğu bir dünyada yaşıyoruz, ama aynı zamanda çok fazla mahremiyetin olmadığı bir dünya. Bu veri takibi, bir ürünü aradıktan hemen sonra reklamlarını görmenizin nedenidir. Google ayrıca, yollardaki trafik koşullarını belirlemek için Android akıllı telefonlardan topladığı konum bilgilerini kullanır ve bu da size sabah işe gidiş gelişinizin nasıl şekillendiği konusunda daha iyi bir fikir verebilir.

Google bu bilgileri kilit altında tutmaz. Nereye bakacağınızı biliyorsanız kendi verilerinizi görüntüleyebilir ve hatta üzerinizde tutulan tüm Google verilerinin bir paketini indirebilirsiniz.

 • Sizin için reklamları nasıl hedeflediklerinin bir özeti olan reklam ayarları aracılığıyla Google’ın sizinle ilgili bilgilerine genel bir bakış görebilirsiniz.
 • Hem ziyaret edilen web siteleri hem de gerçekleştirilen aramalar dahil olmak üzere web etkinliği geçmişinizi de kontrol edebilirsiniz.
 • Google’ın ayrıca konum geçmişi için size sakladığı bir web sayfası vardır. Bu bilgiler genellikle Android kullanıcıları için iPhone kullanıcılarından daha kapsamlıdır.
 • Hem YouTube izleme geçmişinizi hem de YouTube arama geçmişinizi görüntüleyebilirsiniz.
 • Google hesabı izinlerinizde, oturum açma veya Google hizmetlerinizdeki bilgilere erişmek için Google kimlik bilgilerinizi hangi uygulamaların ve web sitelerinin kullandığını inceleyebilirsiniz.
 • Son olarak, Google’ın size depoladığı her şeyi içeren bir veri paketi indirebilirsiniz. Basitçe https://takeout.google.com/settings/takeout adresine gidin, her ürünün açık olduğundan emin olun, İleri düğmesini tıklayın ve talimatları izleyin. Google, veri paketinizi indirmeniz için size e-postayla bir bağlantı gönderecek.

Google’ın Sizin Hakkınızda Veri Toplaması Nasıl Engellenir?

Google’ın sizinle ilgili veri toplamasını sınırlamanın veya durdurmanın sıra dışı bir yolu, ürünlerini ve hizmetlerini kullanmayı bırakmaktır. Android’den iPhone’a geçebilir, Firefox tarayıcısını kurabilir ve Google Arama yerine DuckDuckGo ve / veya WolframAlpha’yı kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak Google’ın hakkınızda ne kadar bilgi sahibi olduğuna dair bazı temel sınırlamalar istiyorsanız, bu kadar sert olmanıza gerek yok. Çoğu durumda, Google’ın sizinle ilgili verileri depolamasını devre dışı bırakabilirsiniz.

Google Etkinlik kontrolleri.

 • Google Etkinlik kontrollerinizi düzenleyin. Google’ın izlemesini engelleyebileceğiniz şeyler arasında şunlar yer alır: konum, web ve uygulama etkinliği, cihaz bilgileri, ses ve ses etkinliği ile YouTube arama ve izleme geçmişi.
 • Ayrıca Google hesabınızdan bir Gizlilik kontrolü yapabilir ve bununla değişiklikler yapabilirsiniz.
 • Google Analytics, Google’ın web sitesi ziyaretçilerini analiz etmeye yardımcı olmak için sağladığı bir hizmettir. Hizmeti kullanan web sitelerini ziyaret ettiğinizde Google’ın bilgilerinizi paylaşmasını engelleyebilirsiniz.

Üzgün ​​olmaktansa güvende olmayı tercih ederseniz, Firefox’u yükleyebilir veya genel web taraması için başka bir tarayıcı kullanabilirsiniz ve tarayıcıyı kullanarak asla Google’da oturum açmanız gerekmez. Bu, Google’ın hesabınıza geri bağlayabileceği veri miktarını azaltmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca Firefox tarayıcısına çerezleri silebilen, Facebook takibini kısıtlayabilen ve diğer gizlilik özelliklerini içeren gizlilik uzantıları da yükleyebilirsiniz.