Skip to content

Google Haritalar Sokak Görünümü Nasıl Kullanılır

8 de Mayıs de 2021

Google Haritalar’ın bir parçası olan Sokak Görünümü, Google tarafından sunulan ve dünyanın dört bir yanındaki yerlerin gerçek hayattaki görüntülerini görmenize olanak tanıyan konum tabanlı bir hizmettir. Şanslıysanız, fotoğrafları güncellemek için kasabanızda veya şehrinizde gezerken en üstte Google logosu ve harika görünümlü kamera bulunan Street View arabalarından birini yakalayabilirsiniz. Google Haritalar ile ilgili en şaşırtıcı şeylerden biri, görüntülerin o kadar yüksek kalitede olmasıdır ki, tam o noktada duruyormuşsunuz gibi hissedersiniz. Bunun nedeni, Street View aracının, çevrenin 360 derecelik bir resmini veren bir Immersive Media kamerasıyla fotoğraf çekmesidir. Google, bu özel kamerayı kullanarak, kullanıcılarının yarı gerçek panoramik bir şekilde görebilmesi için bu alanları haritalandırır. Bu, varış noktanıza aşina değilseniz ve bazı görsel yer işaretleri bulmak istiyorsanız harikadır. Sokak Görünümü’nün bir başka harika kullanımı da, sadece farenizi kullanarak herhangi bir caddede yürüyebilmenizi sağlamasıdır. Google Haritalar’da rastgele sokaklarda yürümek için pek pratik bir amaç olmayabilir, ancak kesinlikle çok eğlencelidir! Sokak Görünümü’nde tüm alanlar haritalanmamıştır, bu nedenle kırsal bir bölgede yaşıyorsanız, kendi sokağınızda yürüyemeyebilirsiniz. Ancak, Sokak Görünümü’nde keyfini çıkarabileceğiniz çok sayıda popüler ve hatta tamamen rastgele yerlerin yanı sıra, Sokak Görünümü kamerasıyla yakalanan bazı garip şeyler vardır.

Google Haritalarda Bir Konum Arayın ve Yakınlaştırın

Bir yer adı veya belirli bir adres arayarak başlayın. Ardından, ideal olarak caddenin veya binanın adını görene kadar yola olabildiğince yakın yakınlaştırmak için farenizin kaydırma tekerleğini veya haritanın sağ alt köşesindeki artı ve eksi düğmelerini kullanın. Olmak istediğiniz belirli bir yere yakınlaştırmıyorsanız haritayı farenizle sürükleyin.

Street View’da Nelerin Mevcut Olduğunu Görmek İçin Pegman’i tıklayın

Google Haritalar'ın ekran görüntüsü

Yakınlaştırdığınız belirli bir alanda Sokak Görünümü için hangi caddelerin kullanılabildiğini görmek için, ekranın sağ alt köşesindeki küçük sarı Pegman simgesine tıklayın. Bu, haritanızdaki bazı sokakları mavi renkle vurgulamalıdır; bu, yolun Sokak Görünümü için haritasının çıkarıldığını belirtir. Yolunuz mavi ile vurgulanmamışsa, başka bir yere bakmanız gerekir. Farenizi kullanarak haritayı sürükleyerek yakındaki başka yerleri bulabilir veya başka bir konumu arayabilirsiniz. Mavi çizginin herhangi bir bölümünü tam olarak seçtiğiniz yere tıklayın. Google Haritalar daha sonra bölgeyi yakınlaştırırken sihirli bir şekilde Google Street View’a dönüşecek. Yolları vurgulamadan doğrudan Sokak Görünümü’ne atlamanın hızlı bir yolu, Pegman’i doğrudan bir sokağa sürüklemektir.

Bölgede Gezinmek için Okları veya Fareyi Kullanın

Google Sokak Görünümü ekran görüntüsü

Artık seçtiğiniz konum için Sokak Görünümü’ne tamamen daldığınıza göre, onu 360 derecelik görüntülerde hareket ederek keşfedebilirsiniz. Bunu yapmak için, klavyenizdeki ok tuşlarını kullanın; bu, ileri ve geri hareket etmenize ve geri dönmenize izin verir. Bir şeyi yakınlaştırmak için eksi veya artı tuşlarına basın. Başka bir yol, caddede yukarı ve aşağı hareket etmenize izin veren ekrandaki okları bulmak için farenizi kullanmaktır. Farenizle geri dönmek için ekranı sola ve sağa sürükleyin. Yakınlaştırmak için kaydırma tekerleğini kullanmanız yeterlidir.

Sokak Görünümünde Daha Fazla Seçenek Bulun

Google Sokak Görünümü ekran görüntüsü

Cankurtaran
Sokak Görünümü’nü keşfetmeyi bitirdiğinizde, tekrar yukarıdan bir görünüm için her zaman Google Haritalar’a dönebilirsiniz. Bunu yapmak için, küçük yatay geri okuna veya sol üst köşedeki kırmızı konum iğnesine basmanız yeterlidir. Ekranın altındaki normal haritaya tıklarsanız, ekranın yarısını Sokak Görünümü’ne ve diğer yarısını normal bir kuşbakışı görünüme dönüştürebilirsiniz, bu da yakındaki yollara gitmeyi çok daha kolay hale getirir. İçinde bulunduğunuz Sokak Görünümü perspektifinin aynısını paylaşmak için sol üstteki küçük menü düğmesini kullanın. Bu paylaşım menüsünün altında, o Sokak Görünümü alanını daha eski bir noktadan görmenizi sağlayan başka bir seçenek var. Yıllar içinde sahnenin nasıl değiştiğini hızlıca görmek için zaman çubuğunu sola ve sağa sürükleyin!

Google Street View Uygulamasını Edinin

İPhone'da Google haritalar uygulaması

Hoch Zwei / Getty Images
Google’ın mobil cihazlar için normal Google Haritalar uygulamaları vardır, ancak aynı zamanda telefonunuz dışında hiçbir şey kullanmadan sokakları ve diğer eğlenceli yerleri incelemek için özel bir Street View uygulaması da yaparlar. Google Street View, iOS ve Android cihazlarda kullanılabilir. Uygulamayı, tıpkı bilgisayardan yapabildiğiniz gibi yeni yerleri keşfetmek için kullanabilirsiniz. Koleksiyonlar oluşturmak, bir profil oluşturmak ve cihazınızın kamerasıyla (uyumluysa) kendi 360 derecelik resimlerinize katkıda bulunmak için Google Street View uygulamasını da kullanabilirsiniz.