Skip to content

Google Haritalar’ın Çalışmaması Nasıl Onarılır

22 de Mayıs de 2021

Google Haritalar’daki sorunlar çeşitli kaynaklardan gelebilir ve her an olabilir. Hatalı konum verilerini, yönleri yüklememeyi ve hatta hiç açılmayı içerirler. Karşılaştığınız belirli sorun türü, hangi platformda olduğunuz ve uygulamayı nerede kullanmaya çalıştığınız gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Google Haritalar çalışmadığında, düzeltmek için birkaç çözüm denemeniz gerekebilir.

Google Haritalar’ın Çalışmamasının Nedenleri

Google Haritalar’ın güvenilir bir şekilde çalışmamasına çeşitli faktörler neden olabilir. Hem yazılım hem de donanım tabanlı olabilirler, bu nedenle hizmeti kullanmaya geri dönmek için birkaç şey denemeniz gerekebilir. Kesinti nedenleri arasında şunlar yer alır:

 • Google’ın sunucuları çöküyor
 • Güncellemeye ihtiyaç duyan bir uygulama
 • Cihazınızda etkin olmayan konum hizmetleri
 • Wi-Fi veya hücresel hizmette kesinti
 • Google Haritalar’a erişmek için kullandığınız bilgisayarda veya mobil cihazda bir arıza

Google Haritalar’ın Çalışmaması Nasıl Onarılır

Bu sorun, hem Google Haritalar’ın web sitesi sürümü hem de hem iOS hem de Android için mobil uygulamalar için geçerli olabilir. Navigasyonu yeniden çalıştırmayı denemek için bu adımları izleyin.

 1. Servisin çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Is It Down Right Now gibi bir web sitesi, Google Haritalar’ın herkes için mi yoksa sadece sizin için mi çalıştığını size söyleyecektir. Kapalıysa, yapabileceğiniz tek şey Google’ın hizmeti geri yüklemesini beklemektir.

 2. Konum hizmetlerinizi onaylayın. Google Haritalar’ı PC’nizde, dizüstü bilgisayarınızda veya mobil cihazınızda kullanıyor olun, konumunuzu onunla paylaşmıyorsanız düzgün çalışmayabilir. Sorununuzu çözüp çözmediğini görmek için cihazınız için konum hizmetlerini açın. Google Haritalar, genellikle konumunuzu açtığınızda otomatik olarak paylaşmanızı ister.

 3. Bağlantınızı kontrol edin. Google Haritalar internet bağlantısı olmadan çalışmaz. Evde kullanmaya çalışıyorsanız, yerel ağınızın düzgün çalıştığından emin olun. Bununla birlikte, büyük olasılıkla, evinizden veya ofisinizden uzaktayken bir telefonda kullanmaya çalışıyorsunuz. Bu durumda, hücresel ağınızın gücüne ve kullanılabilirliğine güveniyorsunuz. Telefonunuz mükemmel çalışıyor olsa bile, Google Haritalar’a veri gönderip alabildiğinizden emin olmak için ekranın üst kısmındaki hücresel durum simgesini kontrol edin.

 4. Cihazınızı kalibre edin. Android telefonunuzdaki Google Haritalar sizi yanlış yönü gösteriyorsa veya konum yeterince spesifik değilse, GPS’i hızlı bir şekilde yeniden kalibre edebilirsiniz.

 5. Cihazınızı yeniden başlatın. Bu sorun giderme adımı daha çok telefonlar ve tabletlerle ilgilidir, ancak bilgisayarınız da bundan yararlanabilir. Yeniden başlatma, cihazınızın çalışma şeklini etkileyebilecek bellek bitlerini ve bazı önbellekleri temizleyebilir ve birçok sorunu çözmenin hızlı bir yoludur.

 6. Farklı bir tarayıcı deneyin. Muhtemelen, bilgisayarınızda zaten yüklü birden fazla web tarayıcısı var. Google Haritalar en sevdiğiniz yerde çalışmıyorsa, Safari, Chrome, Firefox, Microsoft Edge veya Opera gibi başka bir yerde açmayı deneyin.

 7. Tarayıcınızın önbelleğini temizleyin. Google Haritalar’ın web sürümü düzgün çalışmıyorsa, bazı geçici dosyaları kaldırmanız gerekebilir. Hızlı bir yol, programdan çıkıp yeniden açmaktır, ancak daha kapsamlı bir iş için, tüm çerezleri ve diğer verileri tarayıcının tercihler menüsünden tamamen kaldırabilirsiniz.

 8. Güncellemeleri kontrol et. Google Haritalar’ın çalışmamasının bir nedeni, kullandığınız sürümün güncel olmamasıdır. Bununla birlikte, bir güncellemeyi nasıl aradığınız, platformunuza bağlıdır. Google, web sürümünü arka planda otomatik olarak günceller, ancak diğer sürümler için iOS App Store veya Google Play’i kontrol etmek isteyeceksiniz. Web uygulaması için, yeni bir sürüm için Mac uygulama mağazasını, Windows uygulama mağazasını veya geliştiricinin web sitesini kontrol ederek tarayıcınızın güncel olduğundan emin olun. Google Haritalar ve diğer uygulamalarınızın en güncel sürümü yüklü tuttuğundan emin olmak için iOS veya Android için otomatik güncellemeleri açın.

 9. Google Haritalar’ı silin ve yeniden yükleyin. Bazı durumlarda, telefonunuzu veya tabletinizi yeniden başlatmak yeterli olmayabilir. Daha aşırı bir düzeltme, uygulamayı cihazınızdan tamamen kaldırıp tekrar indirmektir. Yine, bir iOS uygulamasını silme işlemi, Android’deki bir programı silme işleminden farklıdır. Ancak bir kez yaptıktan sonra, yeniden yüklemek için ilgili uygulama mağazasına gidin.