Skip to content

Google Home’u Sonos Hoparlörlerine Bağlama

18 de Nisan de 2021

Bilinmesi gereken

 • Google Asistan’ı bir Google Home cihazı olarak kullanmak için doğrudan bir Sonos One veya Beam’e ekleyin.
 • Sonos uygulamasında Daha > Ses Hizmetleri > Google Asistan > Sonos’a ekle. Bir hoparlör seçin ve seçin Google Asistan ekleyin.
 • Seçiniz Google Asistan uygulamasına gidin, dokunmak Sonrakive Google Asistan’ı cihazınıza bağlamak için Sonos hesap bilgilerinizi ekleyin.

Bu makale, çok odalı müzik sisteminizi yükseltmek için Google Home ve Google Assistant’ı Sonos hoparlörlere nasıl bağlayacağınızı açıklar. Google Asistan’ı bir Google Home cihazı olarak kullanmak için doğrudan bir Sonos One veya Beam’e eklemenin yanı sıra diğer Sonos hoparlörleri ve ürünleriyle Google Asistan’ı kurma talimatlarını da ekliyoruz.

Sonos Hoparlörünüzü veya Cihazınızı Nasıl Kurarsınız

Google Asistan veya Google Home’a ​​bağlamadan önce, Sonos cihazınızın en son güncellemeyle çalışır durumda olduğundan emin olmanız gerekir. Ayrıca bir Wi-Fi yönlendiricili bir internet bağlantısına ihtiyacınız olacak.

 1. Sonos uygulamasını bir telefona, tablete veya bilgisayara indirin. Sonos uygulaması, Google Play veya Amazon (Android) ve Apple App Store’dan (iOS) edinilebilir.

 2. Sonos uygulamasına dokunun ve birine dokunun Yeni Sistem Kurulumu veya Hoparlörler ekleyin.

 3. Standart veya Yükseltme kurulumu arasında bir seçim yapılırsa, Standart. Boost kablosuz genişletici kurulumunun gerekli olduğu durumlar olabilir.

 4. Sonoları bir güç kaynağına bağlayın ve dokunun Devam et. Ardından, menüden hoparlörü veya cihazı seçin veöğesine dokunun. Bu hoparlörü kurun.

  Sonos Kurulum Gücü ve Cihaz Kimliği ekranları

 5. Aygıtta yanıp sönen bir yeşil ışık görene kadar bekleyin ve ardındanöğesine dokunun. Devam et. Sonos cihazınızda ekranda gösterilen düğmelere basın.

  Yeşil Işık ve Düğmeye Basma için Sonos Hoparlör Kurulum ekranları

 6. Hoparlörün kurulumunuza eklendiğine dair onay bekleyin. Başka bir hoparlör eklemeniz istenir, ancak ihtiyacınız yoksa Şimdi değil ve son bir Kurulum Tamamlandı sayfası görüntülenir.

 7. Seçiniz Bitti Kurulum Tamamlandı sayfasının sağ üst köşesinde. Sonos, Sonos Uygulaması aracılığıyla müzik çalmaya hazırdır.

  Sonos Hoparlör Kurulum Hoparlörü Eklendi ve Kurulum Onayı

Google Assistant, Sonos One ve Beam’e Nasıl Eklenir

Google Assistant’ı bir Sonos One veya Beam’e eklerseniz, ikisini de Google Home cihazı olarak kullanabilirsiniz. Müzik çalmayı veya diğer akıllı ev cihazlarını kontrol etmek için ayrı bir Google Home akıllı hoparlöre ihtiyacınız yoktur. Google Assistant’ı doğrudan Sonos One veya Sonos Beam’e nasıl ekleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

 1. Akıllı telefonunuzdaki Sonos uygulamasını açın.

  Akıllı Telefonda Sonos Uygulaması

 2. Seçiniz Daha > Ses Hizmetleri. Dokunmak Google Asistan sonraki ekranda.

  Sonos Select Google Assistant

 3. Seçiniz Sonos’a ekle Google Asistan ekranında. Daha sonra konuma göre uyumlu hoparlörlerin bir listesini göreceksiniz. Bir hoparlör seçin ve ardından Google Asistan’ı ekleyin.

  Sonos Google Asistanınızı Ekleyin - Oda Atamaları (Sonos One / Beam)

 4. Seçiniz Google Asistan uygulamasına gidin. İstendiğinde, simgesine dokunun. Sonraki ve Google Assistant’ı Sonos cihazınıza bağlamak için Sonos hesap bilgilerinizi ekleyin.

  Sonos Connect Google Asistanı

Google Asistan, Sonos One veya Beam’inizi algılar, ona erişmek ve kontrol etmek için izin ister, hangi odada olduğunu sorar ve kullanmak istediğiniz müzik hizmetlerini ekler. Birden fazla Sonos One hoparlörünüz veya bir Sonos One ve Sonos Beam’iniz varsa, her birini ayrı ayrı kurmanız gerekir. Seçilen her Sonos One veya Beam için, Google Asistan’ı eklemek için aynı adımlardan geçersiniz. Sizden isteniyor:

 • Cihazın kullanıldığı odayı adlandırın
 • Konuma dayalı hizmetler için adresinizi verin
 • Müzik hizmetleri ekleyin ve varsayılan müzik hizmetinizi seçin
 • Google Asistan’a eklediğiniz müzik hizmetlerinin Sonos uygulamasına eklendiğinden emin olun.

Bir Sonos One veya Beam’i Alexa’ya ve diğerini Google Assistant’a bağlayabilirsiniz.

Sonos, Tüm Google Home Özelliklerini Desteklemeyebilir

Hem müzik çalmayı hem de akıllı ev cihazlarını Google Home cihazına benzer şekilde kontrol etmek için bir Sonos One veya Beam kullanabilirsiniz. Bu içerir:

 • Alarmları ayarlama
 • Termostatları ve ışıkları kontrol etme
 • Soruları cevaplamak
 • Bir Chromecast veya Chromecast ses aracılığıyla TV’de içerik oynatma veya Chromecast yerleşik olarak bir TV’de içerik oynatma. Sonos Beam ayrıca TV’yi açıp kapatabilir.

Ancak bazı sınırlamalar vardır:

 • Google Asistan içeren Sonos One / Beam, birden çok kullanıcıdan gelen sesli komutları desteklemez. Ek olarak, bir Google Home’dan farklı olarak, birden çok kullanıcı için özel yanıtlar mümkün değildir. Sonos ve Google’ın gelecekte ses eşleştirmeyi etkinleştirmesi bekleniyor.
 • Sonos One veya Beam aracılığıyla Google Asistan ile telefon görüşmesi yapamaz, kısa mesaj gönderemez veya alışveriş yapamazsınız.

Diğer Sonos Hoparlörleri ve Ürünleriyle Google Asistan Nasıl Kurulur?

Google Home özellikli bir cihaz kullanarak (Google Assistant yüklendikten sonra Sonos One ve Beam dahil), yükleyemeyeceğiniz diğer Sonos hoparlörlerinde ve ürünlerinde (Play: 1 veya Play: 5 gibi) müzik çalmayı kontrol edebilirsiniz. Google Asistan doğrudan. Bu, bir Google Home cihazının tüm gelişmiş akıllı ev kontrol özelliklerini kullanabileceği anlamına gelir, ancak diğer Sonos hoparlörleriniz ve ürünleriniz aracılığıyla müzik çalmasını da söyleyebilirsiniz.

 1. Mobil cihazınızda Sonos uygulamasını açın.

  Akıllı Telefonda Sonos Uygulaması

 2. Seçiniz Daha > Ses Hizmetleri > Google Asistan’ı seçin.

  Telefonda Ses Hizmetleri kurulumu

 3. Google Asistan uygulama ve seçin Sonos’a ekle. Dokunmak Devam et ve Sonos hesap bilgilerinizi girin.

  Sonos, Google Asistanınızı Ekleyin (Standart Sonos Cihazları)

  Google Asistan’ın Sonos ile çalışmaya hazır olduğunu belirten bir mesaj alıyorsunuz.

 4. Google Assistant tarafından desteklenen tüm mevcut müzik hizmetlerini daha önce listelenen Sonos ile bağlayın ve müzik çalma için varsayılan bir hizmet seçin.

Google Asistan, Sonos ve IFTTT

Google Assistant ve Sonos cihazlarını belirli işlevler için birbirine bağlamanın başka bir yolu da IFTTT’dir (If This Then That). IFTTT, benzersiz komutların oluşturulmasına izin verir, ancak bir Sonos One / Beam veya Google Home Cihazınız varsa, IFTTT aracılığıyla parça parça gitmekten daha kapsamlı bir kontrol deneyimi elde edersiniz. Zaten önceki yöntemlerle Sonos ile bağlantılı Google Assistant / Google Home’a ​​sahipseniz, üstüne ek IFTTT komutları ekleyebilirsiniz.

 1. Bir bilgisayar veya mobil cihaz kullanarak bir IFTTT hesabı oluşturun. Aç IFTTT uygulama ve seçin Google Asistan ve Sonos hizmetler kategorisinden.

  IFTTT Google Asistan Sonos

 2. IFTTT’nin seçtiğiniz komutlar için Google Assistant ve Sonos ürünleriyle çalışmasına izin vermeniz istenir. Seçiniz Tamam.

 3. Her kategoride ilerleyin ve Google Assistant için bir Sonos cihazını kontrol eden bazı komutlar seçin. Örnekler şunları içerir:

  • Sesi 1 ile 10 arasında ayarlayın
  • Sesi 1 ile 100 arasında ayarlayın
  • Sonos’u Duraklat
  • Sonos’u devam ettir
  • Sonos’ta bir favori çal

  IFTTT komutlarını kullanmak için, Açma / Kapama düğmesine gidin ve söylemek için tıklayın. Açık, ardından ek bilgi istemleri eklemek için göz atın.

  Sonos ve Google Asistan ekranlı IFTTT

  Birbirleriyle çakıştıkları için, hem hacim 1-10 hem de 1-100 komutlarını aynı anda kullanamazsınız. İkisini de açarsanız, yalnızca biri çalışacaktır, büyük olasılıkla 1-100 ölçeği. Kullanmak istediğiniz bir komut görmezseniz, IFTTT tarafından sağlanan talimatları izleyerek yeni bir “uygulama” komutu oluşturabilirsiniz.

Google Asistan ve Sonos Tarafından Desteklenen Müzik Hizmetleri

 • Pandora (yalnızca ABD)
 • Spotify (Yalnızca ücretli hizmet)
 • Youtube müzik
 • Deezer (Ücretli hizmet yalnızca ABD, İngiltere, Kanada, Fransa, İtalya, Avustralya ve Almanya’da)

Google Asistan uygulamasında listelenmemiş olsalar da aşağıdaki hizmetlerden de müzik çalabilirsiniz.

 • iHeartRadio
 • TuneIn Radio
 • TIDAL

Sonos, çeşitli Google Assistant müzik kontrol komutlarını destekler.

Sonos’u Google Asistan’a Bağlamanın Avantajları

Sonos hoparlörü veya ses sistemi, Google Assistant veya Google Home’un onunla nasıl kullanılabileceğini belirler. Sonos, iki tür Google Assistant kontrolünü destekler.

 • Google Assistant’ı doğrudan Sonos One veya Sonos Beam’e eklemek, bu birimleri etkili bir şekilde Google Home cihazlarına dönüştürür. Sadece müzik çalmakla kalmaz, aynı zamanda diğer akıllı ev cihazlarını da bazı sınırlamalarla kontrol ederler.
 • Play: 1 ve Play: 5 gibi diğer Sonos hoparlörlerinde müzik çalmayı kontrol etmek için bir Google Home (ve diğer markalı Google Home özellikli akıllı hoparlörler ve akıllı ekranlar), Sonos One veya Beam aracılığıyla Google Assistant’ı kullanabilirsiniz. Bu, hoparlörleri bir Google Home cihazına dönüştürmez, ancak bir Google Home cihazının bunlarda müzik çalmayı kontrol etmesine izin verir.

Google Asistan mı yoksa Alexa mı?

Sonos, Google Assistant veya Alexa sesli kontrol seçeneğini sunarak sizin için en uygun olanı kullanmanızı sağlar. Alexa ve Google Assistant, müzik çalmayı başlatmak için Alexa veya Google Assistant kullanılıp kullanılmadığına bakılmaksızın Sonos hoparlörlerinde nelerin çaldığını takip eder. Bu, ağınızda hem Google Home hem de Amazon Echo tipi bir cihazınız, iki Sonos Ones veya bir Sonos One ve Sonos Beam’iniz olması koşuluyla Alexa’yı kullanarak bir şarkıyı başlatıp Google Assistant’ı kullanarak durdurabileceğiniz anlamına gelir veya tam tersi her asistanı kullanarak.