Skip to content

Google ile Kişi Bulmak İçin En İyi 5 İpucu

28 de Mayıs de 2021

Google, insanları çevrimiçi bulmanın birkaç yolundan biridir. Aslında, normal bir Google araması, Google’da kişi araması yapmak için yalnızca bir yöntemdir. Kişileri bulmak için Google’ı kullandığınızda, bunu yalnızca adları, telefon numaraları, adresleri, e-postaları vb. gibi sınırlı bilgilerle yapabilirsiniz. Google’ı tek bir fotoğrafla kişileri bulmak için bile kullanabilirsiniz!

Cankurtaran
Bu sayfada listelenen her kaynak tamamen ücretsizdir. Bilgi için para ödemenizi isteyen bir şeyle karşılaşırsanız, büyük olasılıkla kullanmanızı önermediğimiz bir kaynak keşfettiniz. Çevrimiçi insanları bulmak için ödeme yapmalı mısınız? Ek kaynaklar için web sitelerinde arama yapan en iyi ücretsiz kişilerin listesine göz atın. Bu kişilerin arama ipuçlarını bulmasını Google hesabınıza giriş yapmadan tamamlamak en iyisidir. Oturumu kapalı tutmak, sonuçların size özel olarak değil, bunun yerine arama motorundan elde edilen ham sonuçlar olmasını sağlamaya yardımcı olur. İnsanların doğal afetler sonrasında yeniden bağlantı kurmasının bir yolu olan Google Kişi Bulucu, aşağıda ele alınmayan farklı bir konudur.

Telefon Numarası Bulmak için Google Arama’yı Kullanın

Akıllı telefonlar tutan birkaç kişi

Tim Robberts / Getty Images
Google’ı hem iş hem de konut numaraları gibi telefon numaralarını bulmak için kullanabilirsiniz. Google’ı ziyaret edin ve yardımcı olabilecek diğer bilgilerle birlikte kişinin veya işletmenin adını yazın ve telefon numarasının web’de herhangi bir yerde listelenip listelenmediğini görmek için sonuçları gözden geçirin. Ters telefon numarası araması da mümkündür. Google’ı bir ters numara arama aracı olarak kullanmak, telefon numarasını zaten biliyorsanız ancak sahibinin kim olduğundan emin değilseniz yararlıdır. Bir arayanı tanımıyorsanız, Google’da ters numara araması yapabilirsiniz.

Birinin Adının Çevresine Alıntılar Yapın

Küçük Bo Peep gibi giyinmiş kadın

Gage Skidmore / Flickr / CC BY-SA 2.0
Tırnak işaretleri, Google’da belirli bir kelime öbeğini aramanıza olanak tanır, bu nedenle bunları bir ad ve soyadın etrafında kullanmak kişi aramanızı daraltmanıza yardımcı olabilir. Örneğin, adı aramak John Smith 2 milyardan fazla sonucu ortaya çıkarır, ancak adı aşağıdaki gibi tırnak içine alır “John Smith”, sadece 32 milyonu gösterir. Açıkçası, birkaç milyon sonuç ideal değildir, ancak kesinlikle şundan daha iyidir: milyarlarca sonuçların. Bunun işe yaramasının nedeni, John Smith’i alıntılar olmadan ararken, Google’ın her iki adı da içeren tüm sonuçları bulmasıdır. Tırnak kullanmak, aramayı tek bir öğe haline getirir; bu, Google’ın yalnızca ada sahip sonuçları göstereceği anlamına gelir. John bitişik, yanında Smith. Ayrıca, kişinin nerede yaşadığını veya çalıştığını veya hangi kulüplerle/organizasyonlarla vb. ilişkili olduğunu biliyorsanız, çeşitli farklı kombinasyonlar deneyebilirsiniz:

Google Alerts ile Birini Takip Edin

Bir akıllı telefon kullanan kadın

Óscar López Rogado / Getty Images
Birinin web üzerinden yaptıklarından haberdar olmak istiyorsanız, Google Alerts başlamak için harika bir yerdir. Tek yapmanız gereken, uyarılmasını istediğiniz arama terimini girmek, e-postaları ne sıklıkla istediğinizi açıklamak ve ardından bir mesaj beklemektir. Örneğin, bir kişinin e-posta adresinin, adresinin veya birden çok arama terimlerinin bir kombinasyonunun yeni örnekleri için tüm web’i izlemek isteyebilirsiniz, örneğin: Bu “kişi bulucu” yöntemi çok yararlıdır, ancak maalesef yalnızca kişi veya işletmenin çevrimiçi varlığı vardır. Diğer bir deyişle, kızınızın Twitter veya Facebook sayfasında bir şey yayınladığında Google Alerts’ü kullanamazsınız.

Google Görseller ile Kişileri Ara

Üstüne bir şehrin yansıması olan tablet tutan adam

Tim Robberts / Getty Images
Google aramasıyla kişileri bulmanın başka bir yolu da Google Görseller’i kullanmaktır. Pek çok kişi, çoğu Google tarafından dizine eklenen ve Google Görseller aramasıyla görüntülenebilen fotoğrafları ve diğer resimleri web’e yükler. Birini Google Görseller’de bulmak için, adlarını atlama noktası olarak yazmanız yeterlidir. Araçlar seçeneği, sonuçları boyuta, renge, türe ve yüklenme zamanına göre filtrelemenize izin verir, böylece bu ayrıntılardan herhangi birini biliyorsanız, kişiyi bulma şansınız daha yüksektir. Ücretsiz kişi araması yapmak için Google Görseller’i kullanmanın başka bir yolu, o kişinin zaten sahip olduğunuz bir görseliyle başlamaktır. Belki bu onların sosyal medya profil resmi veya size mesaj gönderdikleri bir şeydir. Tersine görsel aramaya başlamak için Google Görseller’i ziyaret edin ve kamera simgesini seçin. Google’da tersine görsel arama, mobil cihazlardan da çalışır.

Google Haritalar’ı Kullanarak Bir Konumu Belirleyin

Akıllı telefonda Google Haritalar

Justin Sullivan / Getty Images
Belki de ilgilendiğiniz birinin fiziksel adresidir. Google Haritalar, birisinin nerede yaşadığını bulmak için Google’ı kullanmanın en kolay yoludur. Birini adresine göre aradığınızda pek çok yararlı bilgi bulabilirsiniz:

  • Birinin evini görmek için Sokak Görünümü’nü kullanın
  • Tüm mahalleyi görüntüle
  • İşletme girişlerine göz atın
  • Bir işletmeye bağlı adları, adresleri ve telefon numaralarını bulun
  • Herhangi bir konuma yol tarifi alın
  • Bir konumun uydu, hava veya hibrit görünümlerini görüntüleyin

Burada bilgi bulduğunuzda, yazdırabilir, e-posta ile gönderebilir veya haritanın kendisine bir bağlantı paylaşabilirsiniz. Google Haritalar’daki işletmelerin yorumlarını, yalnızca harita listelerini ve ayrıca web sitelerini, adresleri veya ilişkili telefon numaralarını tıklayarak da görebilirsiniz.