Skip to content

Google Keep Nasıl Kullanılır?

24 de Nisan de 2021

Google Keep, not oluşturmak için bir fotoğraf yazmayı, dikte etmeyi, çizmeyi veya çekmeyi kolaylaştıran Google’ın ücretsiz not alma uygulamasıdır. Keep masaüstü sürümü, Android ve iOS uygulamaları, notlarınıza her zaman tüm cihazlardan erişilebilmesi için sorunsuz bir şekilde senkronize edilir.

Google Keep’i Kullanmaya Başlayın

Keep bir uygulama olarak mevcuttur veya Keep sitesini kullanarak masaüstünden Google Keep’e erişebilirsiniz. Chrome kullanıyorsanız, web’de gezinirken yer imlerini kaydetmeyi kolaylaştırmak için Chrome uzantısını yükleyin. Uygulamayı indirdikten veya masaüstünüzdeki Keep sayfasındayken, bir istem Google hesap bilgilerinizi girmenizi ister.

Google Keep’i İndirin: Google Keep uygulaması hem iOS hem de Android uygulamalarında neredeyse aynı görünür ve aynı şekilde çalışır. Keep’e bir yer imi kaydetmek gibi, yalnızca telefonun yazılımıyla etkileşim kurduğunuzda uygulamanın bu cihazlarda nasıl çalıştığı arasında bir fark vardır. İşte uygulama, masaüstü sürümleri ve belirli cihazlar için talimatlar.

Google Keep Nasıl Kurulur?

Etkileşim şeklinize ve Google Keep’in Ayarlar menüsünde nasıl görüneceğine ilişkin tercihleri ​​seçebilirsiniz. Notların nerede görüneceğini kontrol etmek, hatırlatıcılar için varsayılan zamanları ayarlamak ve zengin bağlantılara sahip yer imlerindeki görüntüleri görüntülemek için bu tercihleri ​​kullanın.

 1. Masaüstünde bul Ayarlar ekranın üst kısmındaki dişliyi seçerek.

 2. Mobil cihazda, ekranın sol üst köşesindeki üç yatay çizgiye dokunarak ayarları bulun.

  Google Keep uygulamasındaki menü ve Ayarlar seçeneği

Not Oluşturun ve Düzenleyin

Bir not oluşturduktan sonra, önemli bilgilerinizin kolayca bulunabilmesi için notları düzenlemek için etiketleri ve renkleri kullanabilirsiniz. Notlarınızı daha verimli hale getirmek için, sık görüntülediğiniz notları iğneleyin ve artık ihtiyacınız olmayan notları arşivleyin.

 1. Seçiniz Not al Keep ekranındaki dikdörtgen kutuda. Yazmaya başlayın veya + bir fotoğraf çekmek, bir resim seçmek, çizmek veya bir not dikte etmek için notun alt kısmında.

  Google Keep

  Bir not oluşturduktan sonra Keep, notu otomatik olarak kaydeder. Nota fotoğraf, kayıt, çizim veya başka bir metin eklemeye devam edebilir veya yeni bir not oluşturabilirsiniz.

 2. Google Keep, Google Takvim ile entegre olur. Masaüstü sürümünde notun altındaki zil hatırlatıcısını seçerek ve bir tarih ve saat ekleyerek bir Google Keep notuna son tarih atayın. Zil hatırlatıcısı, mobil uygulamanın üst kısmındadır.

  Google Keep'teki Bana Hatırlat düğmesi

 3. Keep, Google Haritalar ile de çalışır. Konum tabanlı bir anımsatıcı oluşturmak için zil anımsatıcısını seçin, böylece Keep, atadığınız coğrafi alandayken konuma dayalı bir uyarı gönderir. Bunun çalışması için cihazda konum hizmetlerinin etkinleştirilmesi gerekir. Konuma dayalı hatırlatıcılar, işlerinizi yürütürken veya marketten ne alacağınızı hatırlamanız gerektiğinde faydalıdır.

 4. Keep, notları düzenlemek için etiketler ve renkler kullanır. Notlarınızı düzenlemek için 50 adede kadar etiket oluşturabilirsiniz. Tek bir not birden çok etikete sahip olabilir. Masaüstü sürümünde, etiketlemek istediğiniz notları seçin, sağ üst köşedeki üç noktalı menüyü seçin ve ardından Etiket Ekle. Oluşturmak istediğiniz etiketin adını yazın. Bir nota farklı bir etiket atamak istiyorsanız, Etiketi Değiştir.

  Google Keep'e etiket ekleyin

  Açılır bir renk penceresi görmek için palet simgesini de seçebilirsiniz.

 5. Keep uygulamasında bir nota etiket eklemek için, etiketler seçeneğini görmek üzere ekranın sağ alt köşesindeki üç noktayı seçin.

  Google Keep uygulamasında etiket ekleme

  Hızlı bir şekilde bir etiket adı girmek için yazın #ve not için etiketin harflerini yazmaya başlayın. Keep, eşleşen etiketlerin bir listesini görüntüler. İhtiyacınız olan etiketi seçin.

 6. Keep, oluşturduğunuz son notu Keep çalışma alanının en üstüne otomatik olarak ekler. Her zaman en üstte görünmesini istediğiniz çalışan bir yapılacaklar listeniz varsa, diğer notların geride kalması için notu sabitleyin. Notu masaüstünün üstüne sabitlemek için raptiye seçin. Bir notun sabitlemesini kaldırmak için raptiyeyi seçin. Bunu, en üstte tutmanız gereken sayıda not için yapabilirsiniz.

 7. Masaüstünüzde görmek istemediğiniz, ancak ihtiyacınız olan notlar varsa, bu notları arşivleyin. Notlar hâlâ Keep’te, ancak notları masaüstünüzde göremezsiniz. Arşivlenmiş notlar anahtar sözcük aramasında gösterilir.

  Google Keep'teki bir notun üzerindeki Arşivle düğmesi

  Arşivlenmiş tüm notlarınızı aynı anda görmek için masaüstü ve mobil sürümlerin sol üst köşesindeki üç yatay çizgiye dokunun ve ardından Arşiv. Arşivden bir notu kaldırmak için, Arşiv buton.

Keep’e Çizim ve El Yazısı Ekleyin

Bir not çizerseniz veya bir fotoğraflı not oluşturursanız, Keep, görüntüdeki kelimeleri metne dönüştürmek için Optik Karakter Tanıma (OCR) kullanır. Bu özelliği bir mobil cihazda etkinleştirmek için fotoğrafı seçin, ekranın sağ üst köşesindeki üç noktayı seçin ve ardından Resim metnini yakala. Masaüstü sürümünde, üç nokta ekranın alt kısmındadır.

Google Keep'teki bir görselden resim metni alma

Google Keep’teki ekran kalemi simgesi, bir fareyle masaüstü sürümünde ve parmağınızı veya bir kalem kullanarak mobil cihazlarda ve tabletlerde çalışır. Rengi özelleştirebilir ve kalem, işaretçi veya vurgulayıcı arasında geçiş yapabilirsiniz. Baştan başlamak için silgiyi de seçebilirsiniz. Ekran kalemine masaüstünde erişmek için bir notun altındaki üç dikey noktayı seçin ve ardından Çizim Ekle. Mobil cihazlarda, + notun alt kısmındaki imzalayın.

Google Keep'in çizim bölümündeki ekran kalemi seçenekleri

Ayrıca not almak için kalemi kullanabilir ve uygulamayı seçerek notu metne dönüştürmek için kullanabilirsiniz. Resim metnini yakala.

Yapılacaklar Listeleriyle Çalışma

Herhangi bir notu bir kontrol listesine dönüştürmek için, Daha ekranın altında imzalayın ve seçin Onay kutularını göster. Tamamlanmış olarak bir öğeyi işaretlediğinizde, Keep öğeyi, tamamlanmış görevleri görebilmeniz için üzerinden bir çizgi geçerek notun altına taşır.

Google Keep

Notları Paylaşın ve Kopyalayın

Keep, ortak çalışanlardan oluşan bir ekipte herhangi bir güncelleme veya eklemeyi otomatik olarak senkronize ederek kişilerle not paylaşmanıza olanak tanır.

 1. Bir not paylaşmak için seçin Ortak çalışan notun alt kısmına ve ortak çalışanların e-posta adreslerini girin. Uygulamada, ekranın altındaki üç düğmeyi seçin, seçin İşbirliği yapanlarve ardından ortak çalışanların e-posta adreslerini girin.

  Google Keep'teki Ortak Çalışan düğmesi

 2. Bir Keep notunu Google docs’a kopyalayarak bir belgeye kopyalayabilirsiniz. Notun altındaki üç noktayı seçin ve şunu seçin: Google Dokümanlar’a kopyala. Google Dokümanını açmak için pencerenin sol alt köşesinden şunu seçin: Dokümanı Aç.

  Google Keep'teki Google Dokümanlar'a Kopyala komutu

  Bir Keep notu yazdırmanız gerekirse, notu bir Google Dokümanlar belgesine kopyalayın ve belgeyi yazdırın.

 3. Gönder Keep uygulamasındaki düğmesi, bir notu kopyalamak veya bir e-posta adresine, Dropbox’a, bir metin mesajına, sosyal medyaya, Trello’ya veya cihazınızdaki başka bir uygulamaya bir not göndermek için kullanılabilir. Ekranın altındaki üç dikey noktayı seçin. Seçiniz Gönder ve paylaşılacak eylemi veya uygulamayı seçin. Bir not gönderdiğinizde veya paylaştığınızda, not hala Keep’te kullanılabilir.

  Google Keep uygulamasındaki Gönder seçenekleri

  Masaüstünde tek seçenek Google Dokümanlar’a kopyalamaktır.

Yer İşaretlerini Web’den Kaydetmek İçin Keep’i Kullanın

Google Keep Chrome uzantısı, Google Chrome web tarayıcısının üst kısmına Keep simgesini ekler. Kaydetmek istediğiniz bir web sayfasındayken, Tut simgesi ve Keep, sayfanın yeni bir yer imini oluşturur. Keep ayrıca bir web sayfasında vurguladığınız metni aynı notta kopyalar. Makaleden metin kopyalamaya devam etmek için Tut düğmesi ve Keep, vurguladığınız metni aynı nota eklemeye devam eder.

Bir sayfayı bir Keep notuna yer imi ekleme

Android’de, kaydetmek istediğiniz web sayfasının üst kısmındaki üç noktayı seçip seçerek Google Keep’e bir yer işareti gönderin. Linki paylaş. Seçiniz Tut görünen uygulamalardan. İOS’ta, Paylaş Kaydetmek istediğiniz bir web sayfasını ziyaret ederken düğmesine basın ve ardından Tut. Keep, otomatik olarak bir not oluşturur. Google Keep bir seçenek olarak görünmüyorsa, şunu seçin: Daha ve Google Keep’i seçenekler listesine ekleyin.

Keep uygulamasında bir bağlantı paylaşma

Tüm Cihazlarınızda Otomatik Olarak Senkronize Edin

Google Keep verileri, internet bağlantısı üzerinden bulut ile senkronize edilir. Keep hala çevrimdışı olarak kullanılabilir, ancak yeni notlar ve mevcut notlarda yapılan düzenlemeler siz internete bağlanana kadar senkronize edilmez. Keep’e erişmek için kullandığınız cihazdan bağımsız olarak senkronizasyon otomatiktir. Keep notlarınızı herhangi bir cihazda açmak için Google hesabınızda oturum açın.