Skip to content

Google Lens Nedir?

29 de Nisan de 2021

Google Lens, ilgili bilgileri ortaya çıkarmak ve diğer belirli görevleri gerçekleştirmek için görüntüleri analiz eden bir uygulamadır. Uygulama, Google Fotoğraflar, Google Asistan ve yerleşik Android kamera uygulaması ile entegre edilmiştir ve Google Goggles gibi daha önceki görüntü tanıma uygulamalarından daha iyi ve daha hızlı çalışmak için yapay zeka ve derin öğrenmeden yararlanır. İlk olarak Google’ın Pixel 2 ve Pixel 2 XL telefonlarının yanı sıra, daha sonra ilk nesil Pixel telefonlar ve diğer Android cihazlara daha geniş bir sürümle duyuruldu. Belirli telefonlarda Google Assistant gibi uygulamalarla entegrasyona ek olarak Google Lens, çok çeşitli cihazlarla uyumlu bağımsız bir uygulama olarak da mevcuttur.

Google Lens, Görsel Arama Motorudur

google lens iş başında

Arama her zaman Google’ın amiral gemisi ürünü olmuştur ve Google Lens bu temel yetkinliği yeni ve heyecan verici yollarla genişletmektedir. Çok basit bir düzeyde, Google Lens görsel bir arama motorudur; bu, bir görüntünün görsel verilerini analiz edebileceği ve ardından görüntünün içeriğine bağlı olarak bir dizi farklı görevi gerçekleştirebileceği anlamına gelir. Google ve diğer çoğu arama motoru, uzun süredir görsel arama işlevlerini içeriyor, ancak Google Lens farklı bir hayvandır. Bazı normal arama motorları, bir görüntüyü analiz etmeyi ve ardından web’de benzer içeriği aramayı içeren bir tersine görsel arama gerçekleştirebilirken, Google Lens bundan çok daha fazlasını yapar. Çok basit bir örnek, bir yer işaretinin fotoğrafını çekerseniz ve ardından Google Lens simgesine dokunursanız, yer işaretini tanıyacak ve internetten ilgili bilgileri alacaktır. Belirli bir dönüm noktasına bağlı olarak, bu bilgiler bir açıklama, incelemeler ve hatta bir işletme ise iletişim bilgilerini içerebilir.

Google Lens Nasıl Çalışır?

Google lens düğmesi

Google Lens, Google Fotoğraflar ve Google Asistan’a entegre edilmiştir, böylece ona doğrudan bu uygulamalardan erişebilirsiniz. Telefonunuz Google Lens kullanabiliyorsa, Google Fotoğraflar uygulamanızda yukarıdaki resimde kırmızı okla gösterilen bir simge görürsünüz. Bu simgeye dokunmak Lensi etkinleştirir. Google Lens’i kullandığınızda, telefonunuzdan Google’ın sunucularına bir görüntü yüklenir ve işte o zaman sihir başlar. Yapay sinir ağlarını kullanan Google Lens, ne içerdiğini belirlemek için görüntüyü analiz eder. Google Lens, bir resmin içeriğini ve bağlamını anladığında, uygulama size bilgi sağlar veya size bağlamsal olarak uygun bir eylem gerçekleştirme seçeneği sunar. Örneğin, arkadaşınızın sehpasında oturan bir kitap görürseniz, bir resim çekerseniz ve Google Lens simgesine dokunursanız, bu otomatik olarak kitabın yazarını, başlığını belirleyecek ve size incelemeler ve diğer ayrıntıları sağlayacaktır.

Lens Başka Ne Yapabilir?

konser posterinden müzik çalan google lens

Google Lens, bir konser posterine doğrultduğunuzda müzik çalmak gibi bağlama özgü görevleri gerçekleştirebilir.

Lens daha fazla bilgi edindikçe ve daha akıllı hale geldikçe, Google uygulamaya daha fazla işlevsellik ekleyebiliyor. Görsel bir arama motoru olarak, gerçekleştirebileceği en temel görev, bir nesneyi tanımlamak ve o nesneyle alakalı Google arama sonuçlarını döndürmektir. Lens’i neye yönelttiğinize bağlı olarak, genellikle arama sonuçlarını ve temel bilgileri döndürmenin çok ötesine geçebilir. Örneğin, bir konser posterini işaret ederseniz, Lens grubu hızlı bir şekilde tanıyabilir ve ardından ilgili bir müzik videosunu oynatmaya başlayabilir.

E-posta Adreslerini ve Diğer Bilgileri Yakalamak için Google Lens’i Kullanma

Google lens, bir posterin fotoğrafından bilgi okuyor

Google Lens ayrıca tabelalardaki işletme adları, telefon numaraları ve hatta e-posta adresleri gibi metinleri tanıyabilir ve yazıya dökebilir. Bu, geçmişte belgeleri taramak için kullanmış olabileceğiniz eski okul optik karakter tanıma (OCR) gibi bir şey, ancak Google DeepMind’ın yardımı sayesinde çok daha fazla yardımcı program ve yüksek düzeyde doğrulukla. Bu özelliğin kullanımı oldukça kolaydır:

  1. Kameranızı metin içeren bir şeye yöneltin.
  2. Basın Google Lens düğmesi.

Gerçekten hepsi bu kadar. Fotoğrafını çektiğiniz şeye bağlı olarak, Google Lens düğmesine basmak farklı seçenekleri getirecektir.

  • Telefon numaralarını arayın.
  • E-posta adreslerine e-posta gönderin.
  • Kişilerinize telefon numaraları veya e-posta adresleri ekleyin.
  • Metni başka bir yere yapıştırmak için kopyalayın veya bir arama yapın.

Google Lens ile Alışveriş

google lens alışveriş bağlantıları

Google Lens; giysi, ayakkabı ve dekor gibi ürünleri tanımlayabilir ve alışveriş bağlantıları sağlayabilir.
Google

Lens ayrıca alışverişi çok daha kolaylaştırır. Kendinizi dünyada bulursanız ve sevdiğiniz bir kıyafet görürseniz veya bir arkadaşınızın evindeki dekor size bazı iyi fikirler verirse, ilgilendiğiniz her şeye Lensi doğrultmanız yeterlidir. Lens’i aşağıdaki gibi öğelere yöneltirseniz giysi veya dekor, bu öğeleri veya görsel olarak benzer öğeleri belirleyebilir ve incelemeler ve hatta alışveriş bağlantıları gibi hayati bilgiler sağlayabilir.

Google Lens ve Google Asistan

Google asistan ekran görüntüleri

Google Asistan, adından da anlaşılacağı gibi, Google’ın Android telefonlarda, Google Home’da ve diğer birçok Android cihazda yerleşik olarak bulunan sanal asistanıdır. Ayrıca iPhone’lar için bir uygulama olarak da mevcuttur. Asistan, öncelikle telefonunuzla konuşarak etkileşim kurmanın bir yoludur, ancak aynı zamanda istekleri yazmanıza izin veren bir metin seçeneğine de sahiptir. Varsayılan olarak “Tamam, Google” olan uyandırma kelimesini söyleyerek, Google Asistan’ın telefon görüşmeleri yapmasını, randevularınızı kontrol etmesini, İnternet’te arama yapmasını ve hatta telefonunuzun el feneri işlevini etkinleştirmesini sağlayabilirsiniz. Google Asistan entegrasyonu, ilk Google Lens açıklamasının yanında duyuruldu. Bu entegrasyon, telefonunuz bunu yapabiliyorsa Lens’i doğrudan Asistan’dan kullanmanıza olanak tanır ve telefonun kamerasından canlı bir beslemeyi etkinleştirerek çalışır. Görüntünün bir bölümüne dokunduğunuzda, Google Lens onu analiz eder ve Asistan bilgi sağlar veya bağlamsal olarak ilgili bir görevi gerçekleştirir.

Google Lens ve Google Haritalar

google lens google artırılmış gerçeklik haritaları

Google Haritalar ile lens entegrasyonu, fütüristik bir artırılmış gerçeklik deneyimi yaratır.
Google

Lens’in en havalı ve en kullanışlı uygulamalarından biri, Google Haritalar ile entegrasyonudur. Bu entegrasyon, gerçek zamanlı Street View talimatları sağlayabilen ve yerel işletmelerle ilgili bilgileri alabilen fütüristik bir artırılmış gerçeklik deneyimi yaratır. Bu tür bir artırılmış gerçeklik, araba kullanırken gerçekten kullanılmak için tasarlanmamıştır, ancak bilmediğiniz bir şehirde dolaşırken son derece yararlı olabilir.

Telefonunuzda Google Lens Nasıl Kullanılır?

google lens uygulaması

Zaten entegre edilmemişse, Google Lens uygulamasını telefonunuzda çalıştırabilirsiniz.

Lens, başlangıçta yalnızca Pixel 2 ve Pixel 2 XL’de mevcuttu, ancak çok daha geniş bir cihaz yelpazesine entegre edildi. Fotoğraflarınızda, Asistanınızda veya yerleşik kamera uygulamanızda Google Lens simgesini görüyorsanız, zaten telefonunuzda var demektir. Bu uygulamaların hiçbirinde simgeyi görmüyorsanız, görsel aramanın eğlencesini yine de yaşayabilirsiniz.

  1. Oyun mağazası telefonunda.
  2. Aramak Lens.
  3. Tıklayın Google Lens.
  4. Tıklayın Yüklemek.

Bu, Lens uygulamasını telefonunuza yükleyecektir. Kullanmak için uygulamayı başlatmanız gerekecek. Telefonunuz uyumlu değilse Google Asistanınıza veya diğer uygulamalara entegre edilmeyecek, ancak yine de Lens uygulamasının içinden görsel aramalar gerçekleştirebileceksiniz. Lens uygulaması tüm Android telefonlarda çalışmadığı için yükleme seçeneğiniz olmayabilir. Birden fazla cihazınız varsa, bir bilgisayardan Play Store’daki Google Lens uygulama sayfasını ziyaret etmek ve Google hesabınıza giriş yapmak daha kolay olabilir. Sayfanın üst kısmına yakın bir yerde bulunan mesajda “Bu uygulama cihazınızla uyumlu” veya “Bu uygulama bazı cihazlarınızla uyumlu” yazıyorsa, Google Lens’i bir veya daha fazla telefonunuzda kullanabilirsiniz.