Skip to content

Google Meet’te Hazır Olma Döngüsü Nasıl Onarılır

26 de Temmuz de 2022

Gitmeye hazırsınız ve bir Google Meet oturumuna katıldınız, ancak bir “hazırlanma” döngüsüne takıldınız. Ne kadar sinir bozucu olsa da, düzeltmek için deneyebileceğiniz birkaç şey olduğunu bilmek sizi mutlu edecektir.

Yukarıdaki resimde sağdaki mesaj tam olarak ekranınızdakiyle aynı değilse, yaşadığınız sorunu farklı bir sorun giderme kılavuzu daha iyi çözebilir. Google Meet Ekran Paylaşımı Çalışmıyor mu?, Google Meet Sesi Çalışmıyor mu?, Google Meet Kamera Çalışmıyor mu? veya belirli olmayan Google Meet sorunları için bu sorun giderme kılavuzuna bakın.

Google Meet Neden Hazırlanırken Takılıp Kaldı?

Çoğu teknoloji gibi, bir Google Meet sorununu en azından hemen değil, nadiren tek bir kaynağa kadar takip edebilirsiniz. Web sayfasına erişebilmeniz iyi bir şey ama yine de toplantıya girmenizi engelleyebilecek, dikkate alınması gereken birkaç başarısızlık noktası var.

 • Tarayıcı kameranızı algılayamıyor.
 • Tarayıcı profiliyle ilgili bir sorun var.
 • Bir uzantı veya eklenti, web kamerası işlevselliğini engelliyor.
 • Kararsız bir internet bağlantınız var.
 • Google kendi tarafında bir sorun yaşıyor.

Bu adımlara geçmeden önce, Google tarafında bir sorun olup olmadığını görmek için Google’ın Workspace Status Dashboard’unu kontrol edin. Yeşil bir onay işareti görürseniz (yani Google bir sorun bildirmedi) sorunu çözmeniz gerekir ve aşağıdaki adımlara başlayabilirsiniz.

Google Meet’te Hazır Olma Döngüsü Nasıl Onarılır

Bu olası nedenleri göz önünde bulundurarak, neler olduğunu anlamak için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Web kameranızın gerçekten çalışıp çalışmadığını görün ve ardından tarayıcınızın ona erişmek için uygun izinlere sahip olduğunu onaylayın. Diğer her şey düzgün çalışıyor olabilir ve “hazırlanıyor” mesajı, tarayıcının kameranızla iletişim kuramadığı konusunda sizi uyarıyor olabilir. Bu, özellikle toplantı ekranında “Kamera bulunamadı” mesajı görüntüleniyorsa geçerlidir. Google’ın Chrome tarayıcısını kullanıyorsanız, Chrome’da kamera erişimine nasıl izin verileceğiyle ilgili kılavuzumuza bakın. Mozilla’nın web sitesi, Firefox’ta kamera izinlerinin nasıl yönetileceğini ayrıntılarıyla anlatıyor.

 2. Yavaş bir internet bağlantısı sorununu giderin. Sorunun bu olmadığından eminseniz, devam edin ve 3. Adım ile devam edin, ancak özellikle son zamanlarda hızların yavaşladığını fark ettiyseniz, bu adımı hemen atmayın. İnternetinizin yavaş olmasının birkaç nedeni vardır ve bunu düzeltmeye çalışırken bazı yaygın ilk adımlar, ağ donanımınızı yeniden başlatmak ve bilgisayarınızı yeniden başlatmaktır. Ağla ilgili sorunlar yaşamıyorsanız bile bilgisayarınızı yeniden başlatmak akıllıca olacaktır.

 3. Güncel değilse tarayıcıyı güncelleyin. Chrome, Firefox vb.’nin eski sürümleri Google Meet ile iyi çalışmayabilir. En son sürümü edinmek için tarayıcının web sitesini ziyaret edin veya bir güncelleme olup olmadığını görmek için programdaki menüyü kullanın. Firefox’u nasıl güncelleyeceğinizi, Chrome’u nasıl güncelleyeceğinizi veya yardıma ihtiyacınız olursa Edge’i nasıl güncelleyeceğinizi öğrenin.

  Güncelleme için Yeniden Başlat düğmeli Chrome sayfası hakkında

  Kalan adımların çoğu, özellikle tarayıcıya yöneliktir. Sıfır özelleştirmeye sahip yepyeni bir bilgisayardaysanız, yukarıdaki iki adımdan biri çözüm olabilir.

 4. Tarayıcı önbelleğini temizleyin ve tarayıcı çerezlerini silin (bunu genellikle aynı anda yapabilirsiniz). Her ikisiyle de işiniz bittiğinde, Google Meet’i tekrar denemeden önce tarayıcıyı kapatıp yeniden açın. Bu öğeleri silmek, genellikle yalnızca kısmen çalışan web sayfaları için bir düzeltmedir.

 5. Kullanıyor olabileceğiniz tüm uzantıları ve eklentileri devre dışı bırakın. Bunları kaldırmanız gerekmez; bunları kapatın ve ardından Google Meet’i kullanmayı deneyin. Bu programlardan biri veya birkaçı, Google Meet veya kameranızla bağlantınızı engelliyor olabilir.

  Firefox Uzantılarınızı Yönetin sayfası

 6. Tarayıcıda ayarlanmış kısıtlamalar varsa Google Meet web sitesinin engellemesini kaldırın. Bazı kullanıcılar, sitenin tamamı engellenmemiş, bunun yerine yalnızca JavaScript veya resimler kapatılmış olsa bile, kısmen yüklenebileceğini ve “okunuyor” döngüsünü görüntüleyebileceğini bildirdi. Bu tarayıcılarda JavaScript ayarının nerede olduğunu öğrenmek için şu makalelere bakın: Chrome’da JavaScript ve Firefox’ta JavaScript.

  Google Meet için Google Chrome JavaScript ayarları

 7. Farklı bir tarayıcı kullanın. Chrome veya Firefox’tan Edge, Opera veya Brave’e kadar birçok seçeneğiniz var. Sorun büyük olasılıkla kullandığınız profilde yatıyor. Orijinal tarayıcıya bağlı kalmak istiyorsanız, kullandığınız programa bağlı olarak bunu yapın:

  • Firefox’u yenileyin.
  • Chrome’da yeni bir profil oluşturun.
  • Yeni bir Edge profili oluşturun.
 8. Tarayıcıyı yeniden yükleyin. Bu noktada, web kameranızın çalıştığı onaylandığından, internet bağlantısı sağlam olduğundan ve sorun yeni bir tarayıcıda devam etmediğinden, tarayıcı sorun olarak izole edilmiştir.

 9. Google Meet “hazırlanıyor” mesajı kalırsa, son seçenekleriniz sorunun işletim sisteminizde veya Google’da olduğunu varsaymaktır (bu, sitenin herkes için mi yoksa yalnızca sizin için mi kapalı olduğunu araştırarak onaylayabilirsiniz).

  Tüm işletim sisteminizi yeniden yükleyebilir veya Windows’ta Bu Bilgisayarı Sıfırla ile “yenileyebilirsiniz”, ancak bu, tavsiye etmediğimiz önemli bir adımdır. En olası çözüm yukarıda ele alınmıştır.

SSS

 • Bir Google Meet’i nasıl planlayabilirim?

  Bir Google Meet planlamak için Yeni Toplantı > Google Takvim’de zamanlama. İçinde etkinlik detayları ekranında tüm bilgilerinizi girin. Sonra, git Misafirler ve toplantı katılımcılarının e-posta adreslerini girin.

 • Google Meet’te nasıl kayıt yapabilirim?

  Google Meet’te kayıt yapmak için ekranın sağ alt köşesine gidin ve Menü (üç nokta) > Toplantıyı Kaydet > Kabul. Kaydı durdurmak için öğesine dokunun. Menü > Durmak Kayıt.

 • Bir Google Meet’i nasıl sessize alırım?

  Bir Google Meet’te bir katılımcının sesini kapatmak için toplantı adına dokunun ve sesini kapatmak istediğiniz katılımcıyı bulun. Ardından, seçin Menü (üç nokta) > Sesini kapatmak. Bir toplantının sesini kapatmak için bilgisayarınızın ses denetimlerini kullanın.

 • Google Meet’te bir ekranı nasıl paylaşırım?

  Google Meet’te bir ekran paylaşmak için alt araç çubuğunda Şimdi Sun. Açılır menüde, Tüm ekranınız, Bir pencereveya Krom Sekmesi. Paylaşmak istediğiniz pencereyi veya sekmeyi seçin > Paylaşmak.