Skip to content

Google Neden Kendi Telefon İşlemcilerini Üretiyor?

13 de Kasım de 2022

Önemli Çıkarımlar

  • Google’ın yaklaşmakta olan Made-by-Google telefonları için özel bir yonga seti üzerinde çalıştığı bildiriliyor.
  • Google yapımı bir işlemci, kullanıcılar için daha iyi cihaz performansı ve güvenliği sağlayabilir.
  • Uzmanlar, Google’ın özel çiplerle Apple’ın başarısına karşı koyabilmesi için uzun bir yolu olabileceğini söylüyor.

Google’ın Apple’ın Bionic çiplerine benzer kendi yonga seti üzerinde çalıştığına dair raporlar tekrar ortaya çıkıyor ve uzmanlar bunun daha önce olmamasına şaşırdıklarını söylüyorlar. 9to5Google’dan yeni bir rapor, Google’ın yaklaşmakta olan telefonlarının Google tarafından yapılan yeni bir GS101 “Whitechapel” çipini kullanacağını söylüyor. Bu, Qualcomm gibi üçüncü şahıslar tarafından yapılanlara güvenmek yerine kendi özel yonga setlerini yapan Apple’ın halihazırda yaptığına benzer bir harekettir. Restore Privacy’de bir gizlilik uzmanı olan Heinrich Long, Lifewire’a verdiği demeçte, “Google, kendi çipi ile kendi cihazları üzerinde daha fazla kontrole sahip olurken, çipli cihazları şu an olduğundan çok daha uzun süre güncelleyebilecek” dedi. e-posta. “iPhone’ların ne kadar sürede yeni güncellemeler aldığını hepimiz biliyoruz ve bunun arkasındaki ana faktör kişiselleştirilmiş bir çipe sahip olmak.”

Neden şimdi?

Qualcomm’un en yeni işlemcileri bazı olağanüstü sonuçlar sunarken ve Xiaomi Mi 11 Ultra gibi daha yeni telefonlarda zaten görülüyorken, Google’ın kendi yonga setine sahip bir telefonu piyasaya sürme riskini alması aptalca görünebilir. Ancak uzmanlar, değişikliğin uzun süredir yapım aşamasında olduğunu söylüyor. SecurityTech’te bir siber güvenlik analisti olan Eric Florence, “Google’ın amiral gemisi Pixel telefonlarına kendi yonga setlerini üretmesinin ve tanıtmasının bu kadar uzun sürmesine gerçekten şaşırdım, özellikle de kendi Titan-M güvenlik yongalarını zaten ürettiklerinden beri,” dedi. Bir e-postada can teli. “Google’ı artık dış kaynak kullanmak yerine kendi teknolojisine yatırım yapmaya iten şeyin Pixel telefonların satışlarından elde edilen başarı olduğuna inanıyorum.” Hiçbir Pixel, iPhone veya Samsung Galaxy serisi gibi diğer ana akım telefonların satışlarına ulaşmamış olsa da, Pixel 2019’da şimdiye kadarki en iyi yılını geçirdi. 2020’deki satış rakamları neredeyse o kadar etkileyici olmasa da, Pixel telefonları daha iyi hale getirmeye odaklanıldı. bu rakamları pandemi öncesi seviyelere çıkarmak için Google’ı iyi bir konuma getirebilir. Kendi işlemci çekirdeğini getirmek, telefonları daha fazla öne çıkarmanın harika bir yolu olabilir. Apple’ın A serisi ve M1 yongalarının başarısı, kullanıcıların kaliteli özel yonga setleri için para ödemeye fazlasıyla istekli olduğunu gösterdi ve Google da bu cihazları çevreleyen hype’ı oluşturmaya çalışıyor olabilir. Dijital gizliliğin de önemli bir sorun olduğu göz önüne alındığında, bu hareket, gelecekte daha yeni Pikseller alan kullanıcılar için daha iyi güvenlik sağlama girişimi olabilir.

Rekabette Ayakta Kalmak

Ayrıca, yeni GS101 yongalarının, şu anda mevcut önde gelen mobil işlemcilerden biri olan Samsung Exynos’a benzer Samsung yarı iletkenleri ile geliştirileceği de bildiriliyor. Doğruysa, Google yapımı çiplerin performansı Exynos işlemcilere benzer olabilir ve bu da ilk sürümün Qualcomm gibi köklü rakiplere karşı öne çıkmasına yardımcı olur. Bu, Floransa’nın bahsettiği gibi Google’ın özel yapım çiplerle ilk çalışması değil. 2018’de şirket, Pixel 3’te piyasaya sürülen Titan-M güvenlik yongasının ayrıntılarını yayınladı. Titan-M, daha iyi güvenlik sağlamak için tasarlandı ve Google’a özel bir işlemci oluşturmada iyi bir başlangıç ​​noktası verebilir. Ancak Google yapımı bir işlemci vaadine rağmen, Gadget Review CEO’su Rex Freiberger, Google’ın kendi özel yapım çipleriyle ilk sürümünün muhtemelen halkadaki en güçlü rakip olmayacağını söylüyor. “Apple gibi şirketler, bir tür ateşle deneme olarak halka açık testler yaparak, çiplerini uzun yıllar boyunca iyileştirebildiler” dedi. “Google, şirket içi ve hatta beta testi yapabilir ve yine de Apple’ın süreçten topladığı verilerin onda birine sahip olmayacak. Ayrıca, büyük olasılıkla tasarımları ve uygulamaları üçüncü taraf kadar verimli olmayacak. daha önce kullandıkları çipler.” Freiberger, Google’ın muhtemelen üçüncü taraf şirketler tarafından yapılan 5G modemleri kullanmaya devam edeceğini de söylüyor. Ancak, şirketin kendi 5G teknolojisini üretmek de dahil olmak üzere gelecekteki cihazlarda kullanılan bileşenler üzerinde daha fazla kontrol sağlamak için şubelere ayrıldığını görebileceğini belirtiyor.