Skip to content

Google Pixel 4a 5G İncelemesi

18 de Mayıs de 2023

Piksel 4a 5G

Ne Seviyoruz

 • yıldız kameralar
 • Pürüzsüz Android işletim sistemi
 • Uzun ömürlü pil
 • Harika, büyük ekran
 • 5G desteği

Neyi Sevmiyoruz

 • Genel görünümlü tasarım
 • Su direnci yok
 • mmWave 5G’den yoksun

En heyecan verici görünen telefon değil, ancak 5G, mükemmel kameralar ve 499 $ karşılığında çok daha fazlası ile Google Pixel 4a 5G akıllı ve mantıklı bir alıcı.

4.3

Google Piksel 4a 5G

Piksel 4a 5G

Bu makalede

Google’ın Pixel 4a 5G’si, daha pahalı olan Pixel 5 ile hemen hemen aynı zamanda piyasaya çıkıyor ve her iki telefon da aynı işlemciye, aynı kameralara ve benzer ekranlara sahip. Kafası karışmış? Evet, bahse gireriz. Google’ın markası, Ağustos’un daha küçük, bütçe dostu, 5G olmayan Pixel 4a modeli ile biraz daha premium hissi veren Pixel 5 arasında bir yarım adım oluştururken karıştı. sonuçta çoğu insan için en iyi seçimdir, size çok benzer bir özellik seti ve yalnızca birkaç dikkate değer özellik atlaması ile daha büyük bir ekran sunar – ancak bu süreçte 200 $’lık bir fiyat tasarrufu sağlar. Keskin bir ekrana, mükemmel kamera becerilerine ve Google’ın Android’e kendi çekici bakış açısına sahip çok çekici bir orta sınıf telefon.

Pixel 4a 5G geri

Tasarım: Mülayim, ama fena değil

Pixel 4a 5G’nin tasarımı, Google’ın artık hurdaya çıkarılan Motion Sense hilesini barındırmak için ekranın üzerindeki büyük bir “alın” çerçevesi sayesinde aşırı büyük olan standart Pixel 4 ve Pixel 4 XL’den tartışmasız bir adım daha yüksek. Bununla birlikte, Pixel 4a 5G, mevcut Android telefon mahsulü arasında oldukça anonim görünüyor ve önemli tasarım özelliklerinden yoksun. Piksel estetiğini tanımlamak için kullanılan iki tonlu destek tasarımı artık geride kaldı: her tarafı düz siyah plastik, altta gri bir “G” logosu, üstte duyarlı parmak izi sensörü için bir baskı ve yuvarlak bir kare kamera modülü. Çerçevenin sağ tarafındaki açık gri güç düğmesi, gerçekten tek ayırt edici vurgu. Pixel 4a 5G’nin bu temel modeli için alternatif renk seçeneği yoktur, ancak mmWave ağını destekleyen Verizon’a özel Pixel 4a 5G UW modeli yeşil düğmeli beyaz renkte gelir ve ekstra 100 ABD Doları tutarındadır.

Pixel 4a 5G, mevcut Android telefon mahsulü arasında oldukça anonim görünüyor ve önemli tasarım özelliklerinden yoksun. Sonuç olarak, Pixel 4a 5G oldukça genel görünüyor, ancak en azından Pixel 4’ün o garip, zamanın gerisinde kalmış görünümüne sahip değil. sol üst köşe, bu da her yerde mütevazı çerçeveler anlamına gelir (ancak altta biraz daha büyük). Pixel 4a 5G, 0,3 inç inceliğinde ve 2,9 inç genişliğinde tutmasını kolay buldum, ancak oldukça büyük 6,2 inç ekran, tek elle kullanmanın zor olabileceği anlamına geliyor. Pixel 4a 5G, Pixel 5’te olmayan 3,5 mm’lik bir kulaklık bağlantı noktasına sahiptir, ancak ne yazık ki herhangi bir su geçirmezlik derecesini veya garantisini ihmal eder. Ve 128GB, çoğu kullanıcının muhtemelen içinde yaşayabileceği sağlam boyutlu bir dahili depolama önbelleği olsa da, bu çeteleyi genişletmek için microSD kartları girme seçeneği yoktur ve Google daha yüksek kapasiteli bir model satmaz.

Pixel 4a 5G tarafı

Kurulum Süreci: Basit

Bu Android 11 telefonu kurma konusunda zorlayıcı bir şey yok. Telefonun sağ tarafındaki güç düğmesini açılıncaya kadar basılı tutmanız ve ardından ekranda beliren istemleri izlemeniz yeterlidir. Bir Google hesabı girmeniz (veya oluşturmanız) ve şartlar ve koşulları kabul etmeniz gerekecek, ayrıca başka bir telefondan veri kopyalamayı veya mevcutsa ve istenirse buluttan bir yedek indirmeyi seçebilirsiniz. Aksi takdirde, basit ve kısa bir süreçtir.

Performans: Sağlam orta sınıf güç

Qualcomm Snapdragon 765G işlemci, bu fiyata bir telefon için mantıklı olan, yetenekli bir sekiz çekirdekli yongadır. En iyinin en iyisi değil; Snapdragon 865+, üst düzey Android telefonlarda görülen en son amiral gemisi çipidir. Yine de 765G, burada Pixel 4a 5G’de sürekli olarak sorunsuz performans sağlıyor ve Google’ın yazılım optimizasyonlarının şüphesiz biraz yardımcı oluyor. Uygulamalar arasında geçiş yaparken birkaç kısa, ağır aksaklıkla karşılaşmama rağmen, Pixel 4a 5G’yi kullanırken hiçbir zaman önemli bir darboğazla karşılaşmadım. Yine de, üzerinde durmaya değecek bir şey değil ve son iki yılda piyasaya sürülen daha pahalı, amiral gemisi düzeyinde bir telefondan gelmediğinizi varsayarsak, muhtemelen Pixel 4a 5G’yi oldukça hızlı bulacaksınız. Kıyaslama testinde, PCMark’ın Work 2.0 performans testi 8.378 puan kaydetti; bu, geçen yılki 7.413’lük Pixel 3a’ya göre sağlam bir gelişme. Bu arada, GFXBench’in GPU kıyaslama testleri, Car Chase demosunda saniyede 13 kare ve T-Rex demosunda 44 fps kaydetti. İlki, Pixel 3a’ya göre bir gelişme, ikincisi ise merakla bir düşüş. Her halükarda Call of Duty Mobile ve Asphalt 9: Legends gibi 3D oyunlar varsayılan ayarlarda Pixel 4a 5G’de sorunsuz çalışıyor ve daha güçlü bir telefonda maksimum ayarlarda oynamaktan gerçekten çok büyük bir görsel fark yok.

Pixel 5’ten bir düşüş, burada süper pürüzsüz 90 Hz yenileme hızını alamamanızdır: Google, Pixel 4a 5G’de standart 60 Hz’de kaldı.

Bağlantı: Bazı 5G, 5G olmamasından iyidir

Belirtildiği gibi, kilidi açılmış Pixel 4a 5G, şu anda en popüler olan 5G’nin 6Ghz altı çeşidine bağlanabilir, ancak operatörün özel beyaz sürümü için fazladan ödeme yapmadığınız sürece Verizon’un mmWave destekli UltraWide 5G’sine erişemezsiniz. telefon. Pixel 4a 5G’yi Chicago’nun hemen kuzeyindeki T-Mobile’ın 5G ağında test ettim ve maksimum 125 Mbps indirme ve 68 Mbps yükleme hızı kaydettim. Tipik olarak, indirme hızı 5G ağında 50-80 Mbps aralığında kaydedildi, ancak yine de bu, geçmişte bölgemde T-Mobile’ın 4G LTE ağını test ederken gördüğüm hızın 2-3 katı. Her durumda, bu, video akışı ve diğer hareket halindeki bağlantı ihtiyaçları için fazlasıyla yeterli hızdır.

Görüntü Kalitesi: Bu fiyata güzel

Burada, sol üst köşede yukarıda belirtilen delikli kesik ile oldukça büyük bir 6,2 inç OLED ekran elde edeceksiniz. İyi bir 1080p ekran: İnç başına 413 piksel ile çok net ve net ve geçen yılın Pixel 3a modellerindeki ekranlardan daha iyi, bu ekranların gösterdiği aşırı doygunluk yok. Pixel 5’ten bir düşüş, burada süper pürüzsüz 90 Hz yenileme hızını alamamanızdır: Google, Pixel 4a 5G’de standart 60 Hz’de kaldı. Yine de, makul fiyatlı bir telefonda bu kadar sağlam bir ekrandan şikayet etmek zor.

Pixel 5 ve 4a 5G

Ses Kalitesi: Kulağa gayet iyi geliyor

Alt çerçevedeki özel hoparlör ile ekranın üstündeki kulaklık arasından Pixel 4a 5G, müzik, video ve daha fazlasını dinlemek için sağlam kalitede stereo ses çıkışı sağlar. En iyi kalitede çıkış için Bluetooth veya 3,5 mm kulaklık bağlantı noktası aracılığıyla harici bir hoparlörle eşleştirme her zaman tercih edilir, ancak bir tutam ses için Pixel 4a 5G kulağa gayet iyi geliyor.

Kamera/Video Kalitesi: Neredeyse Mükemmel Piksel

Kendisinden önceki Pixel 3a gibi, Pixel 4a 5G de maliyetten tasarruf etmek için kamera kalitesinden ödün vermiyor. Pixel 4a 5G’nin çift kamera sistemi, Pixel 5’te bulacağınız sistemle aynıdır ve Google’ın mükemmel fotoğraf işleme algoritmaları sayesinde daha da pahalı amiral gemisi telefonlarda görülen kameralarla iyi eşleşir.

Piksel 4a 5G fotoğraf 1

Elbette Pixel 4a 5G ile kötü fotoğraflar çekmek mümkün, ancak bunu gerçekten denemeniz gerekecek. Bu, bir sürü ayrıntıyı bir araya getirirken iyi değerlendirilmiş aydınlatma ve renklendirme sağlayan harika bir bas-çek kamerasıdır. 12 megapiksel ana sensör güvenilir bir kameradır ve 16 megapiksel ultra geniş kamera yerine bir telefoto kamerayı tercih etsem de, Pixel 4a 5G yine de kaliteli kısa mesafeli dijital yakınlaştırma sağlar.

Piksel 4a 5G fotoğraf 2

Google’ın Gece Görüşü modu, düşük ışıkta çekim için çıtayı yükseltmeye devam ediyor, ayrıca Pixel 4a 5G’de uzun pozlamalı astrofotoğrafçılık yapabilirsiniz. Pixel 4a 5G’nin video çekimi, saniyede 60 kare hızında net 4K çözünürlüklü çekim ve karışımdaki akıcı video sabitleme seçenekleriyle de etkiliyor.

Piksel 4a 5G fotoğraf 3

Pil: Uzun süre dayanacak şekilde tasarlandı

Pixel 4a 5G’de oldukça güçlü bir 3.885 mAh pil alıyorsunuz ve yerleşik bir orta sınıf işlemci ile bu telefonun tüm gün güçlü bir savaşçı olduğunu görmek şaşırtıcı değil. Çoğu gün, kalan şarjın yüzde 40’ı veya daha fazlası ile bitirdim ve 5G hizmetini kullanmak pil şarjını ortadan kaldırmadı. Geçen yılki Pixel 4 XL’i test ettikten ve genellikle yoğun kullanımla geçen bir günün üstesinden gelmek için mücadele ettikten sonra, burada bu kadar büyük bir ekstra çalışma süresi yastığı görmek hoş bir sürpriz. Pixel 5’in daha dayanıklı bir bataryası var, ister inanın ister inanmayın ama yine de Pixel 4a 5G bu cephede hayal kırıklığına uğratmadı. Bununla birlikte, bu telefonda kablosuz şarj olmuyor, ancak verilen kablolu adaptör kullanılarak 18 W hızlı şarj oluyor.

Piksel 4a 5G Şarj Cihazı

Yazılım: Android’in en iyi türü

Pixel 4a 5G, dünyanın en popüler mobil işletim sistemine daha da artımlı iyileştirmeler getiren en son Android 11 işletim sistemi güncellemesiyle gelen ilk telefonlardan biridir. Üstelik, en az üç yıllık işletim sistemi ve güvenlik yükseltmeleri garantiniz var, bu nedenle Google’ın Pixel 4a’da bir veya iki yıl içinde dağılması konusunda endişelenmenize gerek yok. Seçme şansım olsaydı, Google’ın Android lezzetini, diğer üreticilerin telefonlarında görülen kaplamalı sürümlerin yerine alırdım. Google’ın tasarım basitliğine odaklanması ve uygulamaları ve hizmetleri ihtiyaç duyduğunuzda elinizin altında bulundurmak için tahmine dayalı özellikleri kullanması, Pixel 4a 5G’yi kullanmayı bir keyif haline getiriyor, ayrıca Google’ın Arama Filtreleme özelliği ve önyükleme için bir sürü renkli, tuhaf duvar kağıdı gibi avantajlara sahip oluyorsunuz. .

Fiyat: Spot

Fiyat, Pixel 4a 5G için doğru geliyor. 499 $’a harika bir ekrana, mükemmel kameralara, güçlü pil ömrüne ve işi yapmak için yeterli işlem gücüne sahip 5G özellikli bir telefon alıyorsunuz. Mülayim plastik yapı ve kablosuz şarj gibi avantajların olmaması, bu fiyat noktasına inmek için gerekli ödünleşimlerdir ve bu bonus öğeler için istekli olan herkes bunun yerine Pixel 5’i düşünebilir.

499 $’a harika bir ekrana, mükemmel kameralara, güçlü pil ömrüne ve işi yapmak için yeterli işlem gücüne sahip 5G özellikli bir telefon alıyorsunuz.

Google Pixel 4a 5G ve Google Pixel 5

Yukarıda ima edildiği gibi, genel olarak Pixel 4a 5G’ye çok benzemesine rağmen, Pixel 5’i 699 dolarlık bir telefon yapan biraz daha premium bileşenler. Plastik yerine geri dönüştürülmüş alüminyum destek, kablosuz şarj özellikleri ve daha hızlı (ancak şu anda az bulunan) mmWave 5G teknolojisi için ek destek alacaksınız. Bununla birlikte, daha küçük bir 6 inç ekrana sahiptir, ancak Pixel 4a 5G’den bile daha uzun süre dayanır. Kuşkusuz, Pixel 5’in değer önerisi, bir amiral gemisi telefon gibi fiyatlandırılması, ancak bir orta seviyenin gücüne sahip olması nedeniyle biraz karışık. Bu, aynı çipe sahip olan ve 200 $ daha ucuza mal olan Pixel 4a 5G ile ilgili bir sorun değil.


Nihai Karar: 500 dolardan daha düşük bir fiyata 5G’yi yenmek zor.

Makul bir fiyata 5G bağlantısı sunarken temel özelliklerin çoğunu sağlayan Pixel 4a 5G’de sevilecek çok şey var. Pixel 5’ten daha iyi bir değer ve genel tasarım bunaltıcı olsa da, bu, bütçeyi zorlamayan yetenekli, modern bir telefon almak isteyen herkes için harika bir seçim.

Özellikler

 • Ürün adı

  Piksel 4a 5G

 • Ürün markası

  Google

 • SKU

  193575011868

 • Fiyat

  499,99 $

 • Yayın tarihi

  Kasım 2020

 • Ürün Boyutları

  6,1 x 2,9 x 0,3 inç

 • Renk

  Siyah

 • Garanti

  1 yıl

 • platformu

  Android 11

 • İşlemci

  Qualcomm Snapdragon 765G

 • Veri deposu

  6GB

 • Depolamak

  128GB

 • Kamera

  12MP/16MP

 • Pil Kapasitesi

  3.885 mAh

 • Limanlar

  USB-C, 3,5 mm Ses

 • Su geçirmez

  HAYIR