Skip to content

Google Play Store Çalışmadığında Nasıl Onarılır

6 de Mayıs de 2021

Google Play Store, Android mobil cihazınızdaki uygulamalar, oyunlar ve daha fazlası için kaynağınızdır. Bazen, yalnızca Google Play Store hatalarıyla karşılaşmak için açmayı deneyebilir veya hiç hata almayabilirsiniz. Bu olursa, Google Play Store’un çalışmaması sorununu giderme zamanı gelmiştir.

Bu makaledeki sorun giderme adımları, Android 7.0 (Nougat) ve daha yeni sürümleri çalıştıran akıllı telefonlar ve tabletler için geçerlidir. Bazı adımlar Android cihazınızın modeline göre değişiklik gösterebilir.

Google Play Store’un Çalışmamasının Nedenleri

Uygulamaları indirirken sorun mu yaşıyorsunuz? Google Play Store’unuz çöküyor mu? Uygulama, çok çeşitli nedenlerden dolayı çalışmıyor olabilir. Örneğin, internet bağlantınız veya uygulama içindeki basit bir tekleme olabilir. Sebepler, altta yatan soruna bağlı olarak değişir. Başka bir şey yapmadan önce, cihazınızı yeniden başlatarak Google Play Store sorunları da dahil olmak üzere Android cihazınızla ilgili tüm sorunları potansiyel olarak çözebilirsiniz. Yeniden başlatma, cihazınızın kendini sıfırlamasına yardımcı olabilir ve Google Play Store uygulamasındaki herhangi bir hatayı veya yanlış ateşlemeyi potansiyel olarak düzeltebilir.

Google Play Store Çalışmadığında Nasıl Onarılır

Yeniden başlatma sorununuzu çözmezse, sorun gidermeye devam etme zamanı.

  1. Google Play Store sorununun sizin tarafınızda olduğundan emin olun. Downdetector gibi hizmetleri kullanarak Google Play Store’un durumunu kontrol edebilirsiniz. Google Play ile ilgili güncel bir sorun bildirilmişse, beklemeniz gerekir.

  2. Google Play Store’u durmaya zorlayın. Bazen uygulamanıza ara vermesinin söylenmesi gerekebilir. Cihazınızda sıfırlamanın bir yolu olarak uygulamanızı durmaya zorlayabilir, ardından Google Play’i tekrar açmayı deneyebilirsiniz.

  3. İnternet ve mobil veri bağlantılarınızı kontrol edin. Google Play Store’un düzgün çalışması için sağlam bir internet veya mobil veri bağlantınızın olması gerekir. Bağlantınızı sıfırlamaya yardımcı olması için Uçak Modu’nu açıp kapatmayı deneyin.

  4. Saat ve tarih ayarlarını devre dışı bırakın ve etkinleştirin. Android cihazınız, Google Play’i çalıştırırken saati ve tarihi kullanır. Çalışmıyorlarsa, uygulamayla ilgili temel sorunlara neden olabilir. Bunu yapmak için şuraya gidin: Ayarlar > Sistem > Tarih ve Saat. Eğer Otomatik Tarih ve Saat etkinleştirilir, devre dışı bırakın ve yeniden etkinleştirin.

  5. Google Play Hizmetlerini güncelleyin. Google Play Hizmetleri güncellenmezse Play Store düzgün çalışmayabilir. Bir arka plan uygulaması olmasına rağmen, uygulamalarınızı ve içeriğinizi indirmek ve güncellemek için gereklidir.

  6. Google Play Store önbelleğini ve verilerini temizleyin. Bir uygulamanın önbelleğini ve verilerini temizlemek, baştan başlamasına yardımcı olur ve bazen görünmez bir hatayı temizler. Bunu yapmak için şuraya gidin: Ayarlar > Uygulamalar ve bildirimler > Tüm uygulamaları görün, ardından dokunun Google Oyun mağazası. Oradan dokunun Depolama > Önbelleği Temizle > Net veriler. “Uygulamalar ve bildirimler” yerine “Uygulamalar” veya “Uygulama Yöneticisi” görebilirsiniz.

  7. Google Play Store güncellemelerini kaldırın. Google Play Store uygulamasını silip yeniden yükleyemezken, güncellemeleri kaldırarak uygulamanızı önceki sürüme geri döndürebilirsiniz. Bu, mevcut güncellemedeki hataları kaldırabilir. Güncellemeleri kaldırdıktan sonra cihazınızı yeniden başlatmayı unutmayın. Cihazınız tekrar açıldığında, Google Play en yeni sürüme güncellenecektir. Ardından, Google Play’i tekrar kullanmayı deneyebilirsiniz.

  8. Devre dışı bırakılan uygulamalar listenizi kontrol edin. Google Play’i engelleyen başka bir uygulamayı devre dışı bıraktıysanız, bu, uygulamanızla ilgili sorunlara neden olabilir. Devre dışı bırakılan uygulamalarınızı bulmak için şu adrese gidin: Ayarlar > Uygulamalar. Devre dışı bırakılan herhangi bir şey varsa, uygulamaya dokunun, etkinleştirin ve ardından Google Play’i tekrar kullanmayı deneyin. Buradayken, İndirmelerin veya İndirme yöneticisinin etkinleştirildiğinden emin olun. Değilse, Google Play’den uygulama indirirken sorun yaşayabilirsiniz.

  9. Google hesabınızı cihazınızdan kaldırın. Hesap bilgilerinizle ilgili temelde bir sorun olup olmadığını görmek için Google hesabınızı kaldırabilir ve yeniden ekleyebilirsiniz. Hesabınızı yeniden ekleyene kadar Google Play’e veya YouTube Müzik gibi diğer hizmetlere erişemeyeceksiniz. Bu adımı atmadan önce hesap bilgilerinizi bildiğinizden emin olun.

  10. Fabrika ayarlarına sıfırlayın. Her şey başarısız olursa, Android cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlayabilirsiniz. Yalnızca son çare olarak fabrika ayarlarına sıfırlama yapın. Tüm verilerinizi ve indirilen tüm içeriği kaybedeceksiniz, bu nedenle sıfırlama ile ilerlemeden önce bir yedekleme yaptığınızdan emin olun.