Skip to content

Google Play Store Hataları Nasıl Çözülür?

14 de Nisan de 2021

Uygulamalar, oyunlar, filmler ve daha fazlası için resmi Android mağazası olan Google Play’den uygulama veya oyun indirdiğinizde, bazen hatalarla karşılaşabilirsiniz. Cihazınız, internet bağlantınız veya Google Play Hizmetleri ile sorun yaşarsanız Google Play Store hataları oluşur. Bu makaledeki talimatlar, Android 6.0 (Marshmallow) veya sonraki sürümleri çalıştıran tüm akıllı telefonlar ve tabletler için geçerlidir, ancak bazı adımlar cihazınızın modeline bağlı olarak biraz farklılık gösterebilir.

Yaygın Google Play Store Hataları

Google Play hatalarını gidermeye başlamadan önce, diğer kullanıcıların Google Play ile ilgili sorunları bildirip bildirmediğini görmek için Downdetector.com adresini ziyaret edin. Öyleyse, sorun büyük olasılıkla Google Play Hizmetlerinden kaynaklanmaktadır ve yakında kendi kendine çözülecektir. Genellikle neyin yanlış olduğunu gösteren bir hata kodu alırsınız. Yaygın Google Play hata kodlarının bir listesi ve ne anlama geldiklerini burada bulabilirsiniz:

Hata 944

Google’ın sunucularında bağlantı sorunları yaşanıyor; Google sorunu çözene kadar bekleyin.

Hata 919, 101, 923 ve 921

Cihazında yeterli alan yok. Yer açmak için bazı uygulamaları silin. Müziğinizi, resimlerinizi ve videolarınızı bulut depolamaya taşımayı düşünün.

Hata 481

Google hesabınız bir hata nedeniyle kapatıldı. Tek çözüm, onu silmek ve yeni bir tane oluşturmaktır.

Hata 927

Bu hata kodu, Google Play uygulaması güncellenirken bir uygulamayı indirdiğinizde görünür. Güncellemenin yüklenmesi tamamlanana kadar bekleyin ve ardından tekrar indirmeyi deneyin.

Hata F-BPA-09

Bu indirme hatası, Google veya uygulamanın kendisiyle ilgili sorunlardan kaynaklanır. Ayarlar uygulamasına gidip öğesini seçerek Play Store uygulamasının önbellek verilerini temizleyin. Uygulamalar ve bildirimler > Tüm Uygulamaları Gör > Google Oyun mağazası > Depolama ve önbellek > Önbelleği temizle.

Hata 505

Benzer uygulamalar aynı izinlere erişmeye çalışıyor. Bu yalnızca Android’in eski sürümleriyle ilgili bir sorundur. Bu sorunu önlemek için uygulama ayarlarından önbelleği temizleyin ve en son Android güncellemesini yükleyin.

Hata DF-DLA-15

Bu kod, uygulama güncellemeleriyle ilgilidir. Bu hatayı düzeltmek için Play Store uygulama önbelleğini temizleyin.

Hata 103

Cihazınız, indirdiğiniz uygulama ile uyumlu değil. Google Play tipik olarak uyumsuz uygulamaları indirmenize izin vermez, ancak bazen izin verir. Bu kodu yanlışlıkla da alabilirsiniz. Bu sorunu çözmek için Google Play’in ve Android’in en son sürümlerine güncelleyin.

Hata 491

Teknik bir sorun nedeniyle hiçbir indirme veya güncelleme mümkün değildir. Kaldırmayı ve ardından Google hesabınızı cihazınıza yeniden eklemeyi deneyin.

Hata 403

Bu hata, aynı uygulamayı tek bir cihazda farklı Google hesaplarını kullanarak indirdiğinizde ortaya çıkar. Uygulamayı ilk satın aldığınız Google hesabında oturum açın ve diğer hesabınızla indirmeden önce uygulamayı kaldırın. Play Store arama geçmişini de temizlemeniz gerekebilir. Bunu yapmak için Google Play Store uygulamasına gidin veöğesine dokunun. Menü > Ayarlar > Yerel arama geçmişini temizle.

Hata 911

Bu kod, Wi-Fi bağlantınızla ilgili bir sorunu belirtir veya veri önbelleğini temizlemeniz gerekebilir. Kimlik doğrulama gereksinimleri olan bir sıcak nokta kullanıyorsanız, yeniden oturum açın.

Hata 941, 504, 495, 413, 406, 110, rh01 ve rpc: aec: 0

Bu indirme hataları çeşitli nedenlerle ortaya çıkar, ancak hepsi aynı düzeltmeyi gerektirir. İlk önce önbelleği temizleyin. Bu sorunu çözmezse, farklı bir Google hesabı kullanın. Cihazınıza yeni bir Google hesabı atamak bazı uygulamalarda uyumluluk sorunlarına neden olabilir, bu nedenle düzgün çalışmadan önce uygulamaları yeniden yüklemeniz gerekebilir.

Google Play Store Hatası Nasıl Onarılır

Google Play beklenmedik bir şekilde çalışmayı durdurduğunda veya hatalı davrandığında her zaman bir kod görmeyeceksiniz, bu nedenle temeldeki sorunu belirlemek için bazı sorun giderme işlemleri yapmanız gerekebilir. Google Play size bir hata mesajı vermeden arıza verirse, tekrar çalıştırmayı deneyebileceğiniz birçok strateji vardır. Google Play, Android cihazlar için optimize edilmiştir. Google Play’i Amazon Fire tabletlerine ve iOS cihazlarına yüklemek mümkün olsa da, aşağıdaki stratejiler bu platformlardaki Google Play Store hatalarını düzeltebilir veya düzeltmeyebilir.

 1. Cihazınızı yeniden başlatın. Şaşırtıcı sayıda teknik sorunu çözmek için cihazınızı kapatıp tekrar açın.

 2. Google Play Store uygulamasını kapatmaya zorlayın. Google Play Store uygulamasını kapanmaya zorlamak için: Ayarlar uygulamasına ve ardından Uygulamalar ve bildirimler > Tüm uygulamaları görün.

  Dokunmak Google Oyun mağazası, ardından dokunun Durmaya Zorla. Dokunmak TAMAM MI onaylamak.

  Zorla Durdurma ve Tamam seçeneği vurgulanmış Google Play Ayarları

 3. Uçak modunu değiştir. Nedeni net olmasa da, birçok kullanıcı uçak modunu açıp kapatmanın Google Play’in davranışını düzelttiğini bildiriyor. Git Ayarlar ve dokunun Ağ ve internet, sonra değiştir Uçak modu açık veya kapalı.

  Ağ ve İnternet ve Uçak modu vurgulanmış olarak Android ayarları

 4. Wi-Fi’yi açın. Wi-Fi’yi birkaç saniye devre dışı bırakın ve ardından tekrar açın. Git Ayarlar > Ağ ve İnternet ve Wi-Fi’yi kapatıp açın.

  "Ağ ve İnternet" ve Wi-Fi geçişi vurgulanmış şekilde Android ayarları

 5. Yönlendiricinizi sıfırlayın. Diğer web uygulamalarıyla ilgili sorun yaşıyorsanız, internet bağlantınızda bir sorun olabilir. Yönlendiriciye sıfırlama yapmak genellikle bu sorunları çözer.

 6. SD kartı çıkarın. Doğru kurulmazlarsa SD kartlar Google Play’de sorunlara neden olabilir. SD kartı çıkarın ve Google Play Store uygulamasını kullanmayı bitirdiğinizde tekrar takın.

 7. Google Play Store önbelleğini temizleyin. Bu işlem, Google Play Store uygulamasının davranmasına yardımcı olabilir. Google Play önbelleğini temizlemek için: Şuraya gidin: Ayarlar uygulama ve seçin Uygulamalar ve bildirimler > Tüm uygulamaları görün.

  "Uygulamalar ve Bildirimler" ve "Tüm Uygulamaları Gör" seçeneğinin vurgulandığı Android ayarları

  Sonra seçin Google Oyun mağazası > Depolama ve önbellek > Önbelleği temizle.

  "Google Play Store", "Depolama ve Önbellek" ve "Önbelleği Temizle" seçeneğinin vurgulandığı Android ayarları

 8. Google Play Hizmetleri önbelleğini ve verilerini temizleyin. Google Play Hizmetleri, uygulamaların güncellenmesine ve düzgün çalışmasına yardımcı olur. Google Play Hizmetleri önbelleğinin temizlenmesi, Play Store hatalarının, özellikle de indirme hatalarının çözülmesine yardımcı olabilir. Şuraya git Ayarlar uygulama ve seçin Uygulamalar ve bildirimler > Tüm uygulamaları görün.

  "Uygulamalar ve Bildirimler" ve "Tüm Uygulamaları Gör" seçeneğinin vurgulandığı Android ayarları

  Sonra seçin Google Play Hizmetleri > Depolama ve önbellek > Önbelleği temizle.

  "Google Play Hizmetleri", "Depolama ve Önbellek" ve "Önbelleği Temizle" seçeneğinin vurgulandığı Android ayarları

 9. Devre dışı bırakılan uygulamaları kontrol edin. Google Play, bazılarının yanlışlıkla devre dışı bırakılabileceği diğer uygulamalara bağlıdır. Git Uygulamalar ve bildirimler > Tüm uygulamaları görün. Ardından, Uygulamalar listesinde ilerleyin ve “Devre Dışı” yazan uygulamaları arayın. Devre dışı bırakılan her uygulamaya ve ardındanöğesine dokunun. etkinleştirme. Bunun sorunu çözüp çözmediğini kontrol edin.

  "Tüm uygulamaları gör", "Devre dışı" ve "Etkinleştir" seçeneğinin vurgulandığı Android ayarları

 10. Proxy Sunucusunu / VPN’yi devre dışı bırakın. Bir sanal özel ağ veya başka türde bir proxy sunucusu kullanıyorsanız, kapatmayı deneyin ve bunun sorunu çözüp çözmediğine bakın.

 11. Sistem tarih ve saat ayarlarını kontrol edin. Hatalı tarih ayarları Google’ın sunucularıyla çakışmalara neden olur, bu nedenle şuraya gidin: Ayarlar > Sistem > Tarih ve Saat. Emin olmak Ağ tarafından sağlanan zaman ve Ağ tarafından sağlanan saat dilimi etkinleştirildi. (Cihazınıza bağlı olarak, bu ayarlar “Otomatik tarih ve saat” veya benzeri bir şekilde etiketlenebilir.)

  "Sistem", "Tarih ve Saat" ve ağ saati geçişinin vurgulandığı Android ayarları

 12. Google Play Hizmetlerini güncelleyin. Google Play Hizmetleri uygulama sayfasına gidin. Eğer görürsen Güncelleme, uygulamayı güncellemek için dokunun. Eğer bir Devre dışı bırakmak seçeneği, ardından Google Play Hizmetleri zaten en son sürüme güncellenmiştir.

  Devre Dışı Bırak seçeneği vurgulanmış bir Android cihazda Google Play Hizmetleri uygulaması

 13. Android işletim sistemini güncelleyin. Git Ayarlar > Sistem> Gelişmiş ve sonra dokunun Sistem güncellemesi (veya Yazılım güncellemesi bazı cihazlarda) yükseltmenin mümkün olup olmadığını görmek için.

  Sistem Güncellemesi vurgulanmış olarak Android Sistem ayarları

 14. Google Play güncellemelerini kaldırın ve yeniden yükleyin. Bir sistem uygulaması olduğu için Google Play’i Android cihazınızdan kaldıramazsınız, ancak uygulamayı önceki bir sürüme geri götüren güncellemeleri kaldırabilirsiniz: Ayarlar > Uygulamalar ve bildirimler > Tüm uygulamaları görün, ardından dokunun Google Oyun mağazası. Uygulama ayrıntıları ekranının sağ üst köşesindeki üç dikey noktaya dokunun veöğesine dokunun. Güncellemeleri kaldır.

  "Güncellemeleri Kaldır" seçeneğinin vurgulandığı Google Play Store ayarları

  Cihazınızı yeniden başlatın. En güncel güncellemeler otomatik olarak yüklenir. Google Play güncellemeyi bitirdiğinde uygulamayı tekrar indirin.

 15. Bir Google hesabını kaldırın ve yeniden ekleyin. Sorun, Google hesabınızla ilgili bir sorundan kaynaklanıyor olabilir. Cihazınızda bir Google hesabını sıfırlamak için: Ayarlar ve dokunun Hesaplar. Kaldırmak istediğiniz hesaba ve ardındanöğesine dokunun. Hesabı kaldır.

  Hesap, bir Gmail hesabı ve "Hesabı kaldır" seçeneğinin vurgulandığı Android ayarları

  Cihazınızı yeniden başlatın, ardından şuraya geri dönün: Ayarlar > Hesaplar ve dokunun Hesap eklemek. Hesap bilgilerinizi tekrar girin, ardından sorunun çözülüp çözülmediğine bakın.

 16. Başka bir Google hesabı kullanın. Hesabınızı kaldırmak için yukarıdaki adımları izleyin, ancak eskisini yeniden eklemek yerine farklı bir hesap atayın.

 17. Cihazınızın İndirme Yöneticisini temizleyin: İndirme Yöneticisinin önbelleğini ve verilerini boşaltmak sorununuzu çözmenize yardımcı olabilir. Git Ayarlar > Uygulamalar ve Bildirimler > Tüm uygulamaları görün.

  "Uygulamalar ve Bildirimler" ve "Tüm Uygulamaları Gör" seçeneğinin vurgulandığı Android ayarları

  Dokunmak Daha (üç nokta)> Sistemi Göster, sonra aşağı kaydırın ve İndirme yöneticisi.

  Daha Fazla, Sistemi Göster ve İndirme Yöneticisinin vurgulandığı Android ayarları

  Dokunmak Depolama ve önbellek. Dokunmak Önbelleği Temizle, ardından dokunun Açık depolama > TAMAM MI.

  "Depolama ve Önbellek", "Depolamayı Temizle", "Önbelleği Temizle" ve "Tamam" seçeneğinin vurgulanmış olduğu Android İndirme Yöneticisi

 18. Cihazınızı sıfırlayın. Android cihazınızda fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi, telefonunuzu veya tabletinizi satın aldığınızdaki durumuna döndürür. Bu, sorununuzu çözebilir, ancak indirdiğiniz ve kaydettiğiniz her şeyi de siler, bu nedenle bu adımı son çare olarak kaydedin.

Fabrika ayarlarına sıfırlamadan önce önemli verilerinizi yedekleyin.

Diğer Google Play Hataları Nasıl Düzeltilir

Yukarıda listelenmeyen başka hata kodlarıyla karşılaşırsanız, hızlı bir Google araması, size hangi çözümlerin sorununuzu çözebileceği konusunda bir fikir verecektir.