Skip to content

Google Podcasts Uygulaması Nedir?

15 de Mayıs de 2021

Google Podcasts (eski adıyla Google Play Podcasts), Google’ın podcast’ler için bağımsız uygulamasıdır. Android ve iOS için ücretsiz uygulama, hem Google Asistan hem de Google Home ile entegre edilmiştir ve oldukça minimalisttir, düzenli bir arayüze ve bir avuç özelliğe sahiptir. Google Podcasts web’de de mevcuttur. Google Podcasts uygulaması, Android ve iOS için pek çok podcast uygulamasından yalnızca biridir. Google’ın bir amacı, dinleme deneyimini iyileştirmek için yapay zeka kullanmaktır. Google Podcasts, tüm Android kullanıcıları, iOS 12 veya sonraki sürümü çalıştıran iPhone kullanıcıları ve web üzerinden kullanılabilir.

Google Podcasts Nasıl Çalışır?

Google Podcasts arayüzü Android ve iOS için benzerdir, podcasts.google.com’daki web sürümü ise daha basittir. Uygulamanın üç sekmesi vardır: Ana Sayfa, Keşfet ve Aktivite. Uygulamayı ilk kez kullandığınızda, favorilerinizi eklemeniz için bir uyarı dışında Ana ekranınız boştur.

İOS’ta Google Podcasts.

Podcast’lere abone olduktan ve dinledikten sonra, ana sayfanız, dinleme etkinliğinize göre daha hedefli öneriler gösterecek şekilde değişir. Keşfet, bir arama çubuğunun yanı sıra Haberler, Kültür, Komedi ve Teknoloji gibi kategoriler için sekmelere sahiptir. Etkinlik, sıranızı, çevrimdışı dinleme için indirdiğiniz podcast’leri, dinleme geçmişinizi ve aboneliklerinizi gösterir.

Android'de Google Podcasts.

Android’de Google Podcasts.

Web’de, üstte bir arama çubuğu ile kategoriye göre en çok okunan podcast’lerin bir listesini göreceksiniz.

Web'deki Google Podcasts.

Daha fazla bilgi edinmek ve son bölümleri görmek için ana ekrandan veya Keşfedin sekmesinden herhangi bir podcast seçin ve ardından simgesine dokunun. Abone ol eğer gördüklerini beğendiysen. NPR’den olanlar gibi bazı podcast’lerin de Bağış yap podcast’i desteklemek için kullanabileceğiniz düğme.

Google Podcasts Android uygulamasında bir podcast'e abone olma ve podcast'i dinleme.

Abone olduğunuz podcast’ler, ana ekranınızın üst kısmında listelenir. Oradan, yeni bölümlerin, şu anda dinlediğiniz ancak henüz bitmemiş bölümlerin ve indirdiğiniz tüm bölümlerin listelerini bulacaksınız. Bölüm açıklama sayfasından bölümü oynatın, indirin veya oynatıldı olarak işaretleyin. Google Podcasts aracılığıyla bir podcast çalmaya başladığınızda, ekranın altında podcast logosu, bölüm adı ve bazı oynatma kontrollerinin bulunduğu küçük bir modül göreceksiniz. Bir podcast aboneliğinden çıkmak için, podcast’in sayfasına gidin veöğesine dokunun. Abone olunduve ardından seçin Aboneliği iptal et açılır menüden.

Google Podcasts Özellikleri

Google Podcasts uygulamasında, bölümleri çevrimdışı dinlemek için indirme ve bir bölümü hızla devam ettirmek için podcast’leri cihazlar arasında senkronize etme gibi çeşitli yararlı özellikler bulunur. Android ve iOS’a ek olarak, podcast’lere göz atabilir ve bunları web’de dinleyebilirsiniz. Google Asistan ile entegrasyonu nedeniyle, Android’de Google Podcasts’i kontrol etmek için Google’ın sesli komutlarını kullanabilirsiniz. Birkaç örnek:

  • This American Life’ı Oynayın
  • The Sporkful’un son bölümünü dinleyin
  • Gelecek bölüm
  • Duraklat
  • “Ne çalıyor?

İşe giderken bir podcast dinliyorsanız ve eve geldiğinizde bitirmeniz gereken bir bölümünüz varsa, sesi Google Home’a ​​aktarabilirsiniz. “Hey Google, oyna” dediğinizde bölüm devam eder. Google ayrıca, işitme engelli kişiler için kapalı açıklamalı alt yazı eklemek için bir konuşmadan metne çeviri yazı aracı üzerinde çalışıyor ve bunu birden çok dile çevirmeyi hedefliyor.

İndirmek İçin: